Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Számoszi Püthagorasz filozófus...

Számoszi Püthagorasz filozófus, matematikus, zenész, vallási tanító, csillagász, polihisztor apai ágon milyen nemzetiségű volt?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy anyai ágról bizonyos, hogy görög származású volt, anyja egy olyan görög, ráadásul ión görög, előkelő, valószínűleg arisztokrata származású.


Apja nemzetiségéről viszont számtalan dolgot olvastam. Volt ahol azt írták, hogy bevándorló, volt ahol azt, hogy ő is helyi, számoszi volt. Rengeteg helyen olvastam, hogy tirrén, esetleg etruszk származású volt, és kőfaragóként, vagy kereskedőként érkezett. Tirrének alatt a görögök például az etruszkokat, illetve más itáliai és a Földközi-tenger szigetein élő népeket értették. Más helyen azt írták, hogy Türoszból származó föníciai, viszont az előbbiek közül hallottam azt is, hogy a "Türosz", vagyis "Tírosz" a "tirrén" félrehallásából jön, és az utazásai is szerepet játszhatnak, többek között Föníciában is járt, de valójában ez származásilag alaptalan. Megint mások azt írják, hogy egyszerűen helyi, görög volt, aki Számosz szigetén élt. Szintén máshol azt olvastam, hogy görög volt, de nem helyi, hanem például philusi görög, aki menekült a születési helyéről, mert a poliszban nehéz közéleti és politikai helyzet állt elő.


Milyen nemzetiségű volt Mnesarchus, Püthagorasz apja?



2023. ápr. 26. 10:30
 1/3 anonim ***** válasza:
Számoszi Püthagorasz apja nem Mnesarchus volt, hanem Mnészarkhosz, és nincs származása, mivel félisten volt (a széklet és mocsok istene).
2023. ápr. 26. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

#1.

Erről küldenél valami forrást? Nem olvastam sehol.


[link]

[link] (Bár tudom, az angol Wikipédia, ahogy más szabadon szerkeszthető Wikipédiák és oldalak is, sokszor tartalmaz valótlan állításokat, sokszor elhallgat bizonyos dolgokat stb.)


Püthagorasz létezett történelmi személyként, szóval csak tudjuk, hogy mégis honnan származott az apja... Akkor is, ha később szőttek köré mítoszokat.

2023. ápr. 26. 16:08
 3/3 anonim ***** válasza:
Na, hát tessék, ezt pont elhallgatta. De teljesen egyértelmű, ha etimológiai elemzést végzel a nevén.
2023. ápr. 26. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!