Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fog csak szerintem egy...

A fog csak szerintem egy gagyi konstrukció?

Figyelt kérdés

Eleve nem értem miért fontos, hogy ennyire tele van ideggel?

Most húzták ki egy fogam, elkezdett becsontosodni a helye, igazából teljesen jó.

Nem is értem, miért nem tiszta csont az egész?


2023. máj. 29. 13:58
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Meg eleve ha ennyi baj van vele, miért nem nő vissza mint a krokodilnak?
2023. máj. 29. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Gugu Gabor ***** válasza:
100%
Mert ezt dobta az evolució
2023. máj. 29. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Igen, csak szerinted.
2023. máj. 29. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Mert pártízezer évvel ezelőtt még nem volt kajafőzés, a nyers húst rágtuk, amihez még kellettek a csontnál szívósabb, keményebb valamik a szánkba. Ma már főzzük a kaját, tehát az életbenmaradáshoz nincs elengedhetetlenül szükség a fogakra, de pártízezer éves időtávban ezt az evolúció nem tudja lekövetni. (És egyébként is lassabban teszi, az erős fogsor a párválasztásban is szerepet játszik.)
2023. máj. 29. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

A cukor tudja rongálni eléggé a fogakat, illetve ha erősen rágnak az embereket (kiskoruktól nyers, kemény dolgokat), akkor az állkapocs is szélesebb lesz, és a fogak nem fogják egymást nyomni, jobbak lesznek.


Legalábbis ezt hallottam valahol, nem tudom mennyire alátámasztott

2023. máj. 29. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
36%

"Nem is értem, miért nem tiszta csont az egész?"


De, az. A fog egy módosult csontszövet, a felszíni rétege még keményebb és ellenállóbb is mint a rendes csont. Tudom, hogy ez hülyén fog hangzani, de idegek azért vannak benne, hogy tudjon fájni, azaz érezd ha megsérült vagy valami baj van vele. A fájdalmat nem merő szadizmusból teremtette az evolúció.


"A cukor tudja rongálni eléggé a fogakat"


Nem közvetlenül. A cukor kiváló tápanyagforrás a szájban élő baktériumoknak, amik szerves savakká fermentálják, és ezek a savak tudják kikezdeni a fogzománcot.


"erősen rágnak az embereket (kiskoruktól nyers, kemény dolgokat), akkor az állkapocs is szélesebb lesz, és a fogak nem fogják egymást nyomni, jobbak lesznek."


Amennyire én tudom, az állkapocs alakja genetikailag meghatározott, rágással csak a rágóizmokat tudod növelni, bár ezeknek a mérete is részben genetika kérdése. Szerintem inkább az a valószínűbb, hogy a tűz használat (és a főzés) elterjedésével szükségtelenné vált a széles állkapocs és erős rágóizmok, és ezek kiszelektálódtak. (A kisebb rágóizmok ráadásul nagyobb agytérfogatot is lehetővé tettek.) Legalábbis a mai ember rágóizmai kisebbek, mint a tüzet még nem használó őseinké voltak.

2023. máj. 29. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Az kimaradt, hogy a csont se egy merev, élettelen valami. Élő szövet, fontos élettani szerepe van a test támasztásán kívül is. Ráadásul a foghoz hasonlóan fájni is tud, nem is akárhogy. Ha már valaha beütötted a sípcsontodat, ezt te is megtapasztalhattad.
2023. máj. 29. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

6

Találtam egy-két dolgot az állkapoccsal és rágással kapcsolatban:


[link]


[link]


[link]

2023. máj. 29. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
54%
A túlzott fájdalomnak tényleg nincs értelme. Persze jelezze a test a sérülést, de mivel ugysem lehet vele mit csinálni, bőven elég lenne egy negyed akkora fájdalomérzet. Szóval az ilyen mértékű fogfájdalom teljesen értelmetlen.
2023. máj. 29. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Ami az eredeti kérdést illeti, nem a fog nem “gagyi konstrukció” , hanem egy evolúció folyamán kialakult ELÉG jól működő struktúra. Ennyit lehet biztosan tudni. Érezni, gondolni persze lehet, hogy tudna az jobb is lenni. Tele vagyunk olyan szervekkel, anatómiai megoldásokkal, amiknél sokkal jobbat is lehetne tervezni, gondoljuk mi. Az evolúció azonban nem így működik. Nincs neki célja, pláne nincs olyan törekvése, hogy neked kellemesebb legyen az életed. A hangsúly azon a szón van, hogy “elég”. Ha valami eléggé célszerű, akkor elterjed, megmarad.
2023. máj. 29. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!