Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Erwin Schrödinger macskás...

Erwin Schrödinger macskás példáját ma hogyan értelmezik a fizikusok?

Figyelt kérdés

Maga Schrödinger azért mondta el ezt a példát, mert azt akarta szemléltetni, hogy az egész nevetséges, mert a macska nem lehet egyszerre élő, és halott állapotban:


[link]


A mai természettudomány mit gondol: lehetne-e a példában szereplő macska egyszerre két állapotban?


2023. aug. 6. 21:02
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
73%

2022 előtt valóban még ki lehetett dumálni, meg voltak minden féle konkurens értelmezések, hipotézisek. Az a wikipédia oldal 2000 előtti tudomány állását foglalja össze. Most 2023 van, nincs ellentmondásban a mostani tudománnyal sem az akkori, hanem a konkurens hipotézisek kiestek az említett Nobel díj óta.

Meddő és okafogyott vitába nem megyek bele, helyette megkerestem az ELTE egyetem általi ismertetőt ezen Nobel díjról : https://www.youtube.com/watch?v=0jhKsK5ZZ3w

2023. aug. 7. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
59%
Egy másik ELTE-s magyarázó : https://www.youtube.com/watch?v=mP4Ikz5oB00
2023. aug. 7. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
16%

11 Ember ! Nem értesz semmit. A videoban csak annyi van, hogy Bohrnak volt igaza és azonnali távolbahatás történik. Ott mondja 16-tól, hogy "Einstein megbukott, nem helyben dőlnek el. A lokális realizmus megdőlt". Azonnali távolbahatás történik. Nem egy helyen történt változás terjed szét, hanem azonnali távolbahatás van. Ott magyarázza a féregpárokat utána az ábrán, hogy azonnali távolbahatás történik ami a fénysebességet meghaladja és azonnal jelenik meg a változás az Összefonódott páron is. Ennyi van a videoban semmi több


Milyen 2022-ről beszélsz? Ember, akkor kaptak Nobel-díjat.A kísérletek jóval korábban történtek. Ha megnézed az általad linkelt videot is mutatja, hogy az Aspect kísérlet 1984-ben, a Zeiilinger 1998-ban volt. Azért most kaptak Nobel-díjat mert korszerű mérésekkel most sikerült mindent kizáróan igazolni, hogy létezik AZONNALI TÁVOLBAHATÁS vagyis azonnal történik kozmikus távolságok közt változás (kommunikáció) összefonódott párok közt, ami a kvantumfizika egyenletieből is következik.


Olyan szinten nem értitek a kvantumfizikát, hogy az borzasztó. Sajnos ezek a magyar előadók is igen zavarosan, nem egyértelműen fogalmaznak :(


Miért lett lepontozva a helyen 8 és 10-es válaszom??


* * *


Egyébként a kérdező kérdése a Schrödinger macskára vonatkozott. Az pedig ugyanaz maradt mint korábban. Amíg meg nem figyeli az emberi tudat addig mindkét állapot keverékében vagy EGYSZERRE, utána összeugrik



1Fizikus

2023. aug. 7. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
18%

11 "Meddő és okafogyott vitába nem megyek bele, helyette megkerestem az ELTE egyetem általi ismertetőt ezen Nobel díjról "


Az a video nem is erről szól, te retardált idióta! Hogy lehetnek ennyire funkcionálisan analfabéták emberek Istenem!? A video arról szól, hogy magának a kvantumelméletnek van igaza vagyis Bohrnak. Einstein azt hitte, hogy minden kommunikáció, hatás egy véges sebességgel terjed. Nagyon tévedett

2023. aug. 7. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
16%

Tessék akkor én is felrakom barátom, kollegám Lukács Béla fizikus. Nem hiszem, hogy ne lenne elég hiteles. Egy idei beszélgetés vele. Újszerű, ma is hitelesen magyarázza a kvantumfizika szerint értelmezett Schrödinger macskáját. Ebben ugyanazt mondja amit Én mondtam : amíg az emberi tudat nem néz rá, addig nincs mérés és mindkét állapotban jelen van 50% elő és 50% halott a valószínűségi függvény. Amíg rá nem nézünk és nem nyitjuk ki a dobozt addig egyszerre minden állapotban van 17 percnél vázólja a jelenlegi fizika ássál pontját.


A "mérőmászer az nem mér". "A mérést a tudat végzi el. ". "ez elég kínos, hogy a fizikusnak atudatról kell beszélnie". Kb ezért nem közismert a valós értelmezés, mert a materializmus kilép a spirituális világ felé


https://www.youtube.com/watch?v=eDIJTWbMRSY


Minden mindennel összefügg. Ezt igazolta a Nobel-díjas Aspect kísérlet [link] Itt el lehet olvasni ezt is [link]


1Fizikus

2023. aug. 7. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 krwkco ***** válasza:
83%

#15

Nem szoktam megnézni a videókat, mert akinek értelmes mondanivalója van, az írja le és 5 perc alatt elolvasom, amit amúgy csak fél óra unalommal lehet megtudni egy videóban. De most megnéztem.

"A mérést a tudat végzi el."

Ez egy baromság.

Lukács Béla azt mondta: kb. A hullámfüggvény addig írja le a részecske tulajdonságait, amíg nem mérünk.

Na már most. Ez egy Friderikusz műsorba illő megfogalmazás. A valóságban addig nem kapunk információt egy részecskéről, amíg nem lép valamivel kölcsönhatásba és annak a "terméke" nem jut el hozzánk valamilyen módon. Ami azt jelenti, hogy kölcsönhatás nélkül nincs mérés, de kölcsönhatás lehet mérés nélkül is.

Vagyis a tudat nélküli természetes folyamatok hatására is összeomlik a hullámfüggvény és létrejön a kvantumos részecskeviselkedés.

Utána valóban azt mondja, hogy mérni csak a tudat tud. De azt nem állítja és nem állíthatja, hogy csak a tudat által végzett mérés az egyetlen dolog, ami kölcsönhatásba tud lépni egy részecskével.

A fény vagy elektron hullámfüggvénye akkor is összeomlik, ha a "hullám üzemmódban" levő részecske találkozik pl. egy aszteroida anyagával.

2023. aug. 7. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 krwkco ***** válasza:
77%

Egyébként Schrődinger nem véletlenül tette hozzá, hogy ez vicc. Mert igaz, hogy egy atom bomlása határozatlan időben történik. És gamma sugárzás esetén a kilépő elektron hullámviselkedést mutat és jelen van mindenütt egy kisebb-nagyobb valószínűséggel. De amikor kölcsönhatásba lép a Geiger-Müller számláló érzékelőjével, akkor megtörténik a mérés. Az állapot határozottá válik és a macska halott lesz. Mi nem tudjuk ugyan, hogy megtörtént-e már, de attól ez még a macska nem lesz kevert állapotban.

Ismétlem: Schrödinger is azt mondta erre, hogy ezt csak viccnek szánja.

2023. aug. 7. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
78%

@krwkco Plusz még hozzá tehetted volna, hogy idén feltöltött, de 2007.-ben készített Friderikusz archív videóról van szó, dehát nem igaz az hogy idei lenne a videó. Ezért ebből a szempontból meg egyébként sem releváns mivel 2022 évi fizikai Nobel díj utáni tudásról beszélünk.

Plusz még hozzáteszem, hogy ordenálé minősíthetetlen privátot küldött vélhetően 1Fizikus. Mindenesetre aki küldte azt minősíti.

Továbbá csak emlékezetből küldtem az első videót, a másodikat csak akkor találtam.

Visszanéztem (2022-ben néztem eredetileg mikor linkeltem akkor nem) a 2022-es Nobel díjas videóban nem említi meg a kétrés kísérletet. Habár kapcsolódik hozzá mint téma, ahogy ebben az előadó megemlíti. Ebbe viszont belenéztem, nehogy rosszat küldjek, ebben megemlíti : https://www.youtube.com/watch?v=ORkpp4dolf4

Konkrétan 34:09 után beszél a foci ladbáról is.

A Schrödinger macskáról is beszél a videóban.

2023. aug. 7. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 krwkco ***** válasza:
73%

"A Schrödinger macskáról is beszél a videóban."

És mit? Nekem mára elég volt egy videót végigszenvedni.

2023. aug. 7. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
78%

@22:28 krwkco

Azt hogy Schrödinger "macskát" csak kicsibe lehet csinálni (mármint nem a szó szoros értelemben macskát kell alatta érteni, hanem megfelelően kis mérettartományban működik mint szuperponált állapotban)

Az igazi macska nem lesz kevert állapotban sosem, lényegében azt mondja el amit te is tudsz róla meg én is, hosszasan leírni nekem sincs kedvem mert ~1 órás videó és többször is visszatér rá.

2023. aug. 7. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!