Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudnátok olyan példát mondani...

Tudnátok olyan példát mondani sav-bázis titrálásból (nem komplexometriás!), ahol a kiszorításos módszert kell alkalmazni?

Figyelt kérdés
Megköszönném, ha tudna valaki egy efféle gyakorlatot mutatni. Két-három mondatban elmagyarázott példákat én is láttam egyetemi könyvekben és jegyzetekben (ezért ilyeneket köszönöm, de nem kérek), ám valódi elvégzendő gyakorlatot leírással még nem láttam. Úgy érzem, ha lenne egy ilyen gyakorlat, akkor talán meg tudnám érteni a kiszorításos titrálást. Hogy melyik anyag szorítja ki melyiket, és végül mit mérünk a mérőoldattal, vagy a mérőoldat maga az az anyag, ami kiszorítja a gyengébb savat/bázist stb. Szóval ezért lenne szükségem egy ilyen gyakorlat leírására.

2023. szept. 22. 03:30
 1/9 anonim ***** válasza:
28%

Természetesen, itt van egy példa egy sav-bázis kiszorító titrálásra:


**Gyakorlat neve:** Ammónium-klóriddal (NH4Cl) kiszorított hidroxid-ion titrálás


**Leírás:** Ebben a gyakorlatban a cél az, hogy meghatározzuk egy hidroxid-ion oldat koncentrációját egy sav-bázis titráció segítségével. Ehhez először elkészítünk egy ismeretlen hidroxid-ion oldatot, majd ezt titráljuk ammónium-klórid (NH4Cl) oldattal.


1. Elkészítjük az ismeretlen hidroxid-ion oldatot, amelynek koncentrációját szeretnénk meghatározni.


2. Az ammónium-klórid oldatot, amelyet titráló oldatként használunk, szintén egy ismert koncentrációjú oldatból készítjük el.


3. Az ammónium-klórid oldattal cseppenként titráljuk az ismeretlen hidroxid-ion oldatot. Az NH4Cl oldat hidroxid-ionokat tartalmaz, amelyek reagálnak a hidroxid-ionokkal a titrálandó oldatban. Amikor a hidroxid-ionok teljesen reagáltak, a sav-bázis indikátor egy színváltozást mutathat ki, jelezve a titráció végét.


4. A titráció végén megjegyezzük, hogy mennyi ammónium-klórid oldatot adtunk hozzá a színváltozásig. Az ismert koncentrációjú NH4Cl oldatból tudjuk, hogy hány mol hidroxid-ionnal reagáltunk.


5. Ezek alapján kiszámoljuk a hidroxid-ionok koncentrációját a titrálandó oldatban.


Ez egy példa arra, hogyan alkalmazható a kiszorító titrálás a hidroxid-ionok koncentrációjának meghatározására. Az ammónium-klóriddal történő titrálás során az NH4Cl oldata kiszorítja a hidroxid-ionokat a titrálandó oldatból, és az oldat színváltozása jelzi a reakció végét. Ezt követően a koncentrációt könnyen kiszámolhatjuk a felhasznált NH4Cl oldat ismert koncentrációjának ismeretében.

2023. szept. 30. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ez chat gpt, se füle se farka.
2023. szept. 30. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Talán úgy működne, ha ammónium kloridot titrálnál NaOH-al és HCl-al visszatitrálásos módszerrel.


Ismert mennyiségű felesleg NaOH-al kiszorítod a NH3-t aztán forralással elhajtot. A felesleg NaOH-t visszatitrálod HCl mérőoldattal.

De még nem hallottam erről a megnevezésről, hogy kiszorításos titrálás.

2023. szept. 30. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
#3: ebben a pdf-ben pl. ejtenek pár szót a kiszorításos titrálásról, de az sem kizárt, hogy van más magyar neve is. Az angolban "substitution titration", "displacement titration", "replacement titration" elnevezések léteznek rá.
2023. okt. 1. 10:58
 5/9 A kérdező kommentje:
Ja, lemaradt a pdf linkje: [link]
2023. okt. 1. 10:58
 6/9 anonim ***** válasza:

Jé a Stankonak van ilyen jegyzete is...


De figyu írja is, hogyha NaCO3-t titrálsz sósavval, az pont annak számít.


Egyszerű metlinarancs indikátor mellett sósav mérőoldattal ki lehet titrálni.

2023. okt. 1. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Konkrétan M lugosság néven rendszeresen végeznek is ilyen titrálásokat.


Ismert térfogatú mintát titrálnak sósav mérőoldattal metilnarancs, estleg metilvörös indikátor jelenlétében kb. 4-es pH-ig.

A valóságban ez egy gyüjtő mennyiség, ami vegyesen utal a hidrogén karbonát, karbonát és más hidrolizáló sók, esetleg gyenge lugok mennyiségére.


De egy laboros mintapéldában pl. meghatározható vele a Na2CO3 tartalom. Ilyenkor a keletkező szénsav nem távozik azonnal az oldatból, ezér a titrálás végpontja savas kémhatásnál lesz, ezért is használnak metilnarancsot.


A számolás, és az eljárás nem igényel semmi külölönlegeset.

2023. okt. 1. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Hát lehet hogy én tévedek, de a Na2CO3 sósavval való titrálása szerintem közvetlen titrálásnak számít, nincs is hozzá szükség segédanyagra. Ha jól tudom a kiszorításos titrálás során a vizsgált anyag kiszorítja vegyületéből a hozzáadott anyag ionját, majd ezt a kiszorított iont titrálják meg a mérőoldattal. Vagyis a mérendő anyagon, a mérőoldaton és az indikátoron kívül még szükség van egy anyagra, ami miatt a számolás is egy fokkal komplikáltabb.
2023. okt. 1. 19:32
 9/9 anonim ***** válasza:

A jegyzet az 5. oldalon pontosan a Na2CO3-hozza fel példának.


Igen a mérőoldatot közvetlenül a mintarészletbe adagolod, de ettől még a reakció kiszorításos. Ezt a indikátor választás során figyelembe is kell venni.


Ha bonyolultabb példát akarsz, akkor ott a Khjeldál nitrogén tartalom meghatározás. Ott a nitrogén tartalmat elroncsolják ammónium szulfáttá, majd ebből kiszorítják NaOHval az ammóniát.


Vízgőz desztillációval lehajtják az ammóniát majd elnyeletik bórsavban. Aztán ott sósavval titrálják.


De szerintem ne görcsölj rá erre annyira.

A gyakorlatban használt eljárások gyakran összetettek és nem férnek bele egyetlen kategóriába, és amúgy sem érdekel senkit.

2023. okt. 2. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!