Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a matematika...

Bulcsando kérdése:

Mi a különbség a matematika és a természettudományok között ?

Figyelt kérdés
Felmerült bennem ez a kérdés hisz ahhoz hogy matematikai modelleket futtassunk emberek vagy gépek kellenek és ahhoz hogy gépeket építsünk ismernünk kell a természetet tehát akkor ezek az igaz matematikai állítások bizonytalan természeti törvényektől függenének ? Összességében azt látom hogy minél több dolgot ismerünk annál többet tudunk kombinálni és minél több dolgot kombinálunk annál többet tudunk megismerni.

2023. nov. 8. 17:55
 1/9 anonim ***** válasza:
31%
A legtöbb matematikai ágazat igazából logika - nem is természet- hanem filozófiatudomány. Csak ezt nyilván fájó volna elismerni a reál tudományokkal foglalkozóknak, mert az azt jelentené, hogy nem lehet bizonyítani a természeti törvényeket bölcsészek nélkül, így inkább a természettudományokhoz közelebb sorolják.
2023. nov. 8. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Mondjuk az az érdekes hogy elvben a természet is kiismerhető csak mind annyian rész igazságokat ismerünk mind annyian tévedésben élünk valamennyire, ellenben amit már egyszer bebizonyítottak az nem lehet tévedés a matematikában
2023. nov. 8. 18:41
 3/9 anonim ***** válasza:
90%

Senki nem titkolja hogy a matematika logika. Ez a teljes tudomány lényege. Az hogy emiatt filozófia lenne-e, az már más kérdés. Feltesszük az axiómákat, és megnézzük, hogy belőlük mik következnek.


Kérdező, ha te ki akarod számolni, hogy mennyi 2+2 akkor semmi gépet nem használsz. A matek egyszerűen logika. Az hogy csinálsz egy matematikai modellre szimulációt, mivel nem tudod máshogy megoldani, az már egy másik kérdés.

2023. nov. 8. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
83%

A természettudományok máshogy működnek, mint a matematika. A bizonyítás is mást jelent.

Természettudományokban megfigyelésekkel, kísérletezéssel lehet bizonyítani. Egy kísérlet megdöntheti az elméletet, rámutatva arra, hogy az adott elmélet helytelen, újra kell alkotni a modelleket.

Matematikában pedig nincs ilyen. Lehet, hogy kiindulásként vagy egy sejtés, amit bizonyítani szeretnél. Lehet, hogy csak levezetés közben rábukkansz valamire. Ha jó a levezetésed, akkor bebizonyítottál valamit, ami ezután tétel lesz, ami alkalmazható a megfelelő előfeltételekkel. Nincs olyan, hogy kísérletezgetéssel megdönthetem, csak az előfeltevések vagy a levezetések hibáira mutathatok rá.

2023. nov. 8. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Közbe gondolkoztam és az is érdekes hogy a matematikai rendszereket arra használják fel hogy gépeket építsünk és a gépeket meg arra hogy matematikai rendszereket hozzanak létre kicsit olyan érzésem van hogy amikor megvalósítják ezeket a rendszereket és összemérik egymással mondjuk egy háborúban akkor letesztelik hogy melyik az életképesebb tehát mint ha mégis lenne köze a matematikának a valósághoz és mint ha lehetne benne tévedni is csak talán az a megvalósítás fázisában történik ami aztán ha sikeres akkor újabb komplexebb rendszereket tárhatunk fel vele
2023. nov. 8. 19:52
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Röviden: a matematika a természettudományok modellje. A természet megfigyelése során észreveszünk bizonyos szabályszerűségeket, amelyeket rendszereznünk kell, hogy agyunk el tudjon igazodni benne. A rendszerezéshez mennyiségeket kell mérnünk, ezekkel műveleteket végzünk, így ismerjük meg az összefüggéseket.

Ugyanakkor, mint minden, a matematika is a természet része, saját blső szabályrendszere van, amit szintén meg lehet ismerni, így ennek tanulmányozásával lehetőség van a természet bizonyos működésének pontosabb megértésére is, továbbá egyes jelenségek bekövetkezésére a matematikai szabályok segítségével jóslatokat tehetünk.

Például sok kísérlettel megállapíthatjuk, hogy a természetben a tárgyak leesése mitől és hogyan függ. Eközben a matematikában megalkotjuk a másodfokú függvényekre vonatkozó szabályokat, észrevesszük, hogy a tárgyak e függvények szerint esnek le, így anélkül hogy fárasztó méréseket végeznénk, meg tudjuk mondani, hogy a 10. emeletről, kb. 30 méterről kiejtett tárgy mennyi idő múlva ér a földre, és abban a pillanatban mennyi a sebessége.

Természetesen ennél lényegesen bonyolultabb dolgokat is tud a matematika, így segítségével például olyan atomfizikai tulajdonságokat voltunk képesek megismerni, amire a matematika nélkül nem is gondoltunk volna.


A matematika tehát egyszerre egy önálló fejlődéssel bíró tudományág, és a természet szabályainak modellje, más szavakkal leíró nyelvezete.

2023. nov. 8. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm , igen érdekes hogy a matematika egyre bonyolultabb rendszereket keress és ha már ezt nem tudja megoldani akkor a természetet teszi még bonyolultabbá és azt tudom hogy ebben a fázisban lehet tévedni még ha nem is láttam technológiai zsák utcát az életemben , lehet talán az a fosszilis energia vagy régen a Zeppelin vagy most az akkumulátoros autók . Tehát az a lényeg az életben hogy olyan rendszereket építsünk ami nem mérgezi meg a környezetét se magát se lényegében azt keresi az élet hogy mi az ami mérgező és sajnos vannak lassan ölő mérgek amik csak sokára derülnek ki hogy mérgezőek -e . Lehet hogy a matematikában az ilyen tévedések úgy nyilvánulnak meg hogy az ember elmegy egy olyan sejtés irányába ami nem vezet sehová vagy nem lehet bebizonyítani mondjuk bevallom tényleg nem vagyok jártas a témában igazán most nem is értem hogy mit jelent egy tételnek a bizonyítása egy axióma rendszerben . De azt látom hogy nagyon szépen tükrözi a matematika a természet működését hogy hogyan tudnak minél bonyolultabb rendszereket felépíteni anélkűl hogy összedőlne
2023. nov. 8. 20:47
 8/9 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
0%

Én legyszerűsíteném a kérdést.

A matematika egy régi görög szó.

Tudtommal annyit jelent, hogy valaminek a tanulmányozása.

A magyar nyelv sokkal érthetőbben nevezi el ezt a dolgot.

MENNYISÉGTAN-nak nevezi.

Az emberek közötti megértéshez kell.

Az anyagi világ - vagy természet - legfontosabb tulajdonsága, hogy miből mennyi van.

Az anyagi világ a mennyiségeivel hat ránk.

Például az 50 méteres tengerpart és az ötszáz kilóméteres sivatag között csak a mennyiség a különbség.

A tan- szó jelentése pedig : rendszerezett tudásanyag.

Számtan és mértan.

Ez a tudásanyag épp olyan fontos, mint írni és olvasni.

Mégegyszer kihangsúlyozom : Ez az emberek közötti megértéshez kell.

De ezen túl van még az a helyzet, hogy sokan abból élnek meg, hogy túlbonyolítják a dolgokat.

Ha elég bonyolultá tesznek dolgokat, akkor lehet belőle egyetemi tantárgyat kreálni. Fel lehet markolni egy csomó pénzt a Professzori állás betöltéséért. Még Nóbel díjat is lehet kapni.

Akkor is ,ha semmi gyakorlati haszna nincs annak amit művelnek.


Tehát itt a megbecsültség és a valódi társadalmi haszon különválik.

2023. nov. 9. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
0%
Cenzúra
2023. nov. 9. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!