Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Éghajlat módosító gázok...

Éghajlat módosító gázok viselkedésében "tapasztalható eltérés" oka?

Figyelt kérdés

Úgy olvastam, hogy a felszíni szennyezés kb. 180 év alatt jut fel a légkörnek abba a részébe, ahol a problémát okozza. Asszem a co2-ről írták ezt.

Ennek látszólag ellentmond, hogy a freonok betiltásával ennél hamarabb mértek javulást. Tehát nem romlott még évszázadokig a helyzet, hanem hamarabb kitisztult. Ez egy ellentmondás, vagy mi az oka az időbeli különbségnek? Köszi



dec. 20. 22:56
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A 180 év egy hamis adat. A teljes globális eloszlás 1-2 év alatt megtörténik. A legnagyobb késleltetést a troposzféra feletti inverzió (tropopauza) okozza.
dec. 20. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
49%

Sajnos elég hamar feljutnak a halogénezett szénhidrogének, másképpen a freonok a troposzférába, ahonnan feldiffundálnak a sztratoszférába is, ahol valójában a káros környezetromboló hatásukat kifejtik.

Kémiai szempontból stabil vegyületek, így egy évszázadnál is tovább képesek megmaradni, amíg a széndioxid viszonylag hamar elbomlik.

A freon különféle okokból nehezen helyettesíthető, bár tudtommal létezik már környezetbarát változata, amelyben egy klóratomot hidrogénre cserélnek, így hamarabb elbomlik. Különösen az ózonréteget rombolja erősen.

[link]

A legkevésbé a széndioxid károsít, de ebből jut fel a legtöbb, így mégis ez adja az üvegházhatás legnagyobb részét.

A metán károsítása már sokszorosa az előzőnek és a jelenlegi viszonylag alacsony szint növekszik, a melegedés következtében egyre több olvad ki a Permafrosztból, ahol fagyott állapotban található nagy mennyiségben, így egyre kérdésesebb, hogy visszafordítható e a folyamat, mert minél több jut a légkörbe, annál magasabbra emelkedik a globális átlaghőmérséklet, de ezzel még több metán olvad ki, stb...

A freonból elég kevés, pár százalék van egyenlőre a légkörben, talán öt, vagy hat%, ám ez a CO2 szennyezésének a tízezerszeresével károsít, így a jelenlegi károk negyedét, vagy ötödét köszönhetjük neki, 20-25%-ot és ez az, ami sokáig nem bomlik el

.

dec. 21. 04:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, itt most a feljutás ideje volt a központi kérdés, lehet, hogy az volt a félreértés, hogy nem feljutás tart száz évekig, hanem az ott maradás/ károkozás?! Bár ez eléggé ugyanaz a kérdés szempontjából.
dec. 21. 09:05
 4/7 sadam87 ***** válasza:
100%

A szén-dioxid esetében 0 év a "feljutási idő", mert nem számít, hol van a légkörben, mindenhol ugyanúgy fejti ki az üvegházhatást. (Ez a többi üvegházhatású gázra is igaz.)

Ahogy előttem említették, a freon gázoknak kell idő, hogy feljussanak az ózonrétegig, de azoknak is bőven kevesebb, mint 180 év.

dec. 21. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 sadam87 ***** válasza:
100%

#2

"A freonból elég kevés, pár százalék van egyenlőre a légkörben, talán öt, vagy hat%"

Akkor már valószínűleg nem élnénk... Az összes freon van jelen nagyjából 1 ppb koncentrációban, ami egy milliárdod részt jelent.

A szén-dioxid légköri koncentrációja van jelenleg 0,04% körül.

[link]


#3

"lehet, hogy az volt a félreértés, hogy nem feljutás tart száz évekig, hanem az ott maradás/ károkozás?!"

Valószínű. Ha a légkörbe kerül adott mennyiségű szén-dioxid, annak a fele bomlik el, vagy kötődik meg 120 év alatt.

[link]

"Bár ez eléggé ugyanaz a kérdés szempontjából."

Nagyon nem! A feljutás azt mutatja meg, mennyi idő után kezdi el kifejteni a hatását, a kiürülés meg, hogy meddig fejti ki a hatását (pontosabban, hogy hogyan fog ez a hatás csökkenni).

A freonok légköri fél életideje pedig pont nem olyan nagyon hosszú. (Bár ez nyilván típustól is függ. De mivel az ózonkárosító hatást a CFC-k (freonok) bomlása során képződő klóratomok okozzák, feltételezem, hogy minél károsabb hatású az ózonrétegre az adott CFC, annál rövidebb az életideje. Ebben persze nem vagyok biztos.)

[link]


Még egy megjegyzés: a freonok valóban üvegházhatásúak is, így hozzájárulnak a felmelegedéshez, és károsítják az ózónréteget is. A két hatás azonban egymástól teljesen független. Nem azért járulnak hozzá a felmelegedéshez, mert károsítják az ózonréteget, és a felmelegedés nem az ózonréteg károsodása miatt van.

dec. 21. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
nagyon köszi, 5!
dec. 21. 14:32
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

#5

Igen, ezt rosszul fogalmaztam, mert hajnalban írtam.

A freon az üvegházhatást adó gázok 5-6 %-t teszi ki, így akartam írni.

Elnézést.

dec. 21. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!