Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ősrobbanás előtt mi volt?

Az ősrobbanás előtt mi volt?

Figyelt kérdés
Az összes anyag, az univerzum egész tömege egy mogyoró nagyságú egységbe volt tömörülve... de ez hol volt? Miben? Ez anyag miből keletkezett? Mi váltotta ki az ősrobbanást?

dec. 26. 08:07
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudjuk.
dec. 26. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Mojjo ***** válasza:
83%
Bele kell húzni, mindjárt év vége, és idén még 500-szor sem volt eddig ez a kérdés.
dec. 26. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
5%
A HD140283 (más néven Matuzsálem-csillag).
dec. 26. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Mojjo ***** válasza:
100%

Mondjuk azért olyasmit, mint a #3 természetesen senki ne higgyen el :)

https://www.youtube.com/watch?v=dzd2nTi9cLk

dec. 26. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
8%
Persze. De ha úgy vesszük, az ősrobbanás is csak egy elmélet a sok közül, ami nincs bizonyítva. Csupán a legelfogadottabb elmélet a világegyetem keletkezésére.
dec. 26. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Mojjo ***** válasza:
82%

@5: Tévedés. Duplán is. Valójában triplán.

Egyrészt az elmélet szó a természettudományos terminológiában a lehető legteljeskörűbben bizonyított hipotézisekre használatos. (Kivételt képeznek azok a hipotézisek, amiknek az elnevezésébe beleteszik az elmélet szót, de ez van, az ilyen marketing nem kerüli el a tudományos életet sem.)

Másrészt - ezzel összhangban - az ősrobbanás maximálisan bizonyított.

Harmadrészt az univerzum mai formájának keletkezése zajlott az ősrobbanás során. Ami alapvetően más, mintha azt mondanánk, hogy az univerzum keletkezése. Mivel nem tudjuk, mi volt előtte, de még azt sem, hogy az előtte szó értelmezhető-e rá, nem tudjuk, az univerzum létezett-e valamilyen más formában az ősrobbanást megelőzően.


Nekem egyébként az a gyanúm, hogy nem tudod, mit jelent az ősrobbanás - mint ahogy az emberek úgy 99,999%-a kb, szóvan semmiképp nem gáz -, ezért hiszed azt, hogy az valami bizonyítatlan elképzelés.

dec. 26. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
5%

Tudományos körökben is elismerik, hogy a világegyetem korai állapotának megértése hiányos. Az ősrobbanás csak egy elméletre épül, de nem meggyőző bizonyítékokra. Ez az elmélet legalább annyi megoldatlan kérdést vet fel, mint amennyire válaszolni tud. Nem ad magyarázatot arra sem, hogy a kezdetben teljesen egyenletes anyageloszlású térben hogyan jöttek létre azok a csomósodások, amelyek a galaxisok és bennük a csillagok keletkezéséhez vezettek. Egyes fizikusok a fekete lyukak fizikájának alternatív magyarázata alapján vonják kétségbe az ősrobbanás hipotézisének alapelvét.


Egy 2017-es tanulmány alapján, a Campinasi Egyetem fizikusa szerint is a világegyetem nem ősrobbanással alakult ki.


Az ősrobbanást kétségbevonó elméletek


Nem-standard kozmológiai modellek

Alternatív metrikájú modellek

Newtoni kozmológia

Lorentziánus világegyetemek

Korai általános relativitáson alapuló kozmológiák

Mach világegyeteme

Gödel világegyeteme

MOND (Modified Newtonian Dynamics)

TeVeS (tenzor-vektor-skalár gravitáció)

Állandó állapotú (steady state) világegyetem-modellek

Megfigyeléses szkepticizmuson alapuló javaslatok

A „fáradt fény” elmélet

Dirac nagy számok hipotézise

Periodikus vöröseltolódás és „belső vöröseltolódás”

Plazma kozmológia és az ún. ambiplazma

A nukleoszintézissel kapcsolatos kifogások

dec. 26. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Mojjo ***** válasza:
79%

A világegyetem korai állapotának megértése valóban hiányos, sőt. És valóban rengeteg a nyitott kérdés. Viszont ezek a nyitott kérdések nem az ősrobbanás tényét kérdőjelezik meg, hanem bizonyos részletek további tisztázásának szükségességére hívják fel a figyelmet.

Gondolom, fogalmad sincs, mit takarnak egyes elemek a listádon, mert akkor nem hoztál volna fel olyasmit, mint a fáradt fény, steady state és társai. Így viszont a világon semmi értelme csak felsorolni valamit, amiről azt sem tudjuk, hogy mi az - hátha jól néz ki alapon.


Az ősrobbanás azt mondja, hogy a múltban a látható világegyetem összes anyaga egy rendkívül sűrű, forró és kis méretű tartományban volt összesűrűsödve, és ebből az állapotból tágult a mai formára. Az idő kerekét visszatekerve ezt a tágulást - illetve visszafelé menve sűrűsödést - nem tudjuk már tovább követni, mert nincsenek meg a megfelelő fizikai modelleink. Az viszont teljes körűen bizonyított, hogy ez a sűrű állapot fennállt, illetve a világegyetem tágult (és tágul most is). Ennyi, amit biztosan tudunk.

dec. 26. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Psycho ***** válasza:
100%

Ez ugyanolyan kérdés, mint a "mi van az északi sarktól északra?"

https://www.youtube.com/watch?v=dr6nNvw55C4


Tegyük hozzá, hogy az Ősrobbanás (másként, az újabb elméletek nyelvén kozmikus felfúvódás) NEM az Univerzum keletkezését magyarázó elmélet, hanem a keletkezését KÖVETŐ időszak leírására szolgáló modell.


Semmit nem mond arról, hogy t=0 időben mi volt. Arról, hogy előtte, arról meg pláne nem. Nem is volt sosem ez a célja, és ezt sosem állította magáról.


Bármi is volt előtte (ha volt), nem igazán létezik semmilyen hatás, ami a megelőző időszakról hathatna a mostani Univerzumra, mondhatni "okságilag nem áll összefüggésben" az előtte és az utána. Ergo hogy a fenébe lehetne megmérni, ha nincs mit megmérni? Ez nem a mi balf@szságunk, nem a mérőeszközzel van probléma. Egyszerűen ilyen a világ.



"Hol volt?"

-> Mindenhol. Nem volt középpontja.

https://www.youtube.com/watch?v=A0FZgCiJGrg



"Az ősrobbanás csak egy elméletre épül, de nem meggyőző bizonyítékokra [...], nem ad magyarázatot arra [...] hogyan jöttek létre azok a csomósodások, amelyek a galaxisok és bennük a csillagok keletkezéséhez vezettek"


-> Minden bizonnyal a kvantumfluktuáció eredménye.

dec. 26. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
A fáma úgy szól, hogy kezdetben vala a semmi. Majd lőn világosság. És továbbra is vala a semmi, de már látni is lehetett azt!
dec. 26. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!