Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan döntsem el ,hogy...

Hogyan döntsem el ,hogy redoxi- vagy sav-bázisreakció?

Figyelt kérdés
Azt értem hogy a redoxi az elektronátmentettel járó a sav bázis meg protolitikus reakció a hidrogénionok vándorolnak de nem értem hogy hogy különböztessem meg.

jan. 8. 07:58
 1/6 Zcom09 ***** válasza:
100%

Nagyából leírtad hogy mi a különbség a kettő között. De a redox reakciókat nem a legszerencsésebb így definiálni. Technikailag helyes, de sokkal egyértelműbb úgy hogy: olyan reakció amiben a részvevő anyagok oxidációs száma változik.

Például :

Cu(OH)2 + H2SO4 -> CuSO4 + 2 H2O

Ez egy sav-bázis reakció. Egy sav reagált egy bázissal, egy só és víz keletkezett. Az anyagom oxidációs száma nem változott.


C + O2 -> CO2

Ebben a reakcióban a reagáló anyagok oxidációs száma változik. Az oxigéné nulláról -2-re a széné pedig +4-re.

jan. 8. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Akkor ha felírom az oxidációs szám változásokat akkor rá kell jönnöm hogy redoxi vagy sav bázis
jan. 8. 12:23
 3/6 Zcom09 ***** válasza:
100%
Lényegében igen (ha csak ez a két fajta van). De szerintem idővel csak simán ránézésre is megfogod tudni mondani. Meg mint minden esetben itt is vannak kivételek, amikor a kettő nem különíthető el. De alap szinten nem nagyon fogsz ilyennel találkozni.
jan. 8. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
41%

"Akkor ha felírom az oxidációs szám változásokat akkor rá kell jönnöm hogy redoxi vagy sav bázis"

Nyilván, mert a sav-bázis reakcióban NINCS oxidációs szám változás.

jan. 8. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 sadam87 ***** válasza:
100%

#4

Nem nyilván, mert nem csak sav-bázis reakciókra igaz, hogy nem járnak oxidációs szám változással.


A Zcom09 által javasolt módszer tényleg jó a redoxireakciók azonosítására. (Legalábbis ha jól tudod használni az oxidációs számokat.) Ha viszont nincs oxidációsszám változás, meg kell vizsgálnod, hogy történt-e hidrogénion átadás, hogy el tudd dönteni, sav-bázis reakcióról van-e szó. (Kivéve persze ha meg van adva, hogy vagy sav-bázis vagy redoxireakcióról van szó, ahogy Zcom09 írta. Ezt talán nem olyan nehéz azonosítani. Érdemes az ionegyenletet felírni hozzá. Zcom09 példáján:

Cu(OH)2 + H2SO4 -> CuSO4 + 2 H2O

Ionegyenlettel:

Cu2+ + 2 OH- + H2SO4 = Cu2+ + SO4(2-) +2 H2O

A rézion látszik, hogy nem reagál, így azt elhagyva:

2 OH- + H2SO4 = SO4(2-) +2 H2O

Innen már jól látszik szerintem, hogy sav-bázis reakció történik.

jan. 8. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm annak aki vette a fáradságot és elmagyarázta, sokkal világosabb lett!
jan. 8. 21:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!