Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A párhuzamos univerzumok mese...

A párhuzamos univerzumok mese vagy valóban lehetséges?

Figyelt kérdés
Remélem maradhat itt, mert nem a new ages marhaságokat akarom olvasni az ezotériában, hanem értelmes magyarázatot. Akkor is, ha a kérdés new ages marhaság. Vagyis főleg akkor. Mindenre kíváncsi vagyok a témáról. De ne hülyézzen le senki pls, mert nem vagyok vészesen hülye, átlagos vagyok ha ebből a szempontból nézzük.
jan. 28. 15:30
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
87%
Nem mese, hanem feltételezés (aminek a bizonyítása vagy cáfolása jelenleg lehetetlen).
jan. 28. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
75%
Simán lehetséges
jan. 28. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 EagleHUN ***** válasza:
89%

Csak megerősíteni tudom az eddigieket.

A fizikai világ leírására használt modellek egy részéből matematikai számításokkal kihozható hogy lehetségesek a párhuzamos világok vagyis univerzumok.

Nem véletlen tehát hogy annyi sci-fi író és a történeteikből készült filmek és sorozatok ezt elővették.


Viszont bizonyítása ennek az elméletnek per pillanat teljesen lehetetlen.

Tehát biztosra senki nem tudja kijelenteni hogy márpedig van. De kizárni sem lehetséges.

jan. 28. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
8%
A gravitacio jelenlete a legerosebb jel a multiverzumra. Semmi ok nincs a gravitációra
jan. 28. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Csodás!

És ezt hogyan kell elképzelni? Tényleg úgy van, mint a filmekben, hogy pl az itt létező dolgok ott is léteznek? Pl valamelyikben van egy ezós énem? Vagy teljesen mások?

Nagyon menő, ha valaki ért ehhez. Sajnos én egyáltalán nem értek hozzá. Talán meg kellene kérnem valakit, hogy tanítson matekra, átismételhetnénk a hatodikos anyagtól kezdve 😂😂😂

jan. 28. 16:32
 6/16 A kérdező kommentje:
4: de az nem valami sötét anyagos cucc, vagy mi a túró?
jan. 28. 16:33
 7/16 anonim ***** válasza:
49%
Minden univerzumban mas fizikai szabalyok vannak de valamilyen szinten osszefuggnek egymással meg akkor is ha kozvetlenul nem tudjuk oket erzekelni.
jan. 28. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
87%
Mese, ami valóban lehetséges. De valószínűleg csak mese. De lehetséges.
jan. 28. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

7: tehát minden ugyanolyan, csak más 😂

8: értem. Minden lehetséges, és semmi sem. Máris egy párhuzamos univerzumban érzem magam! Érdekes dolgok ezek az egyszer biztos.

Kicsit bánom, hogy fizika órán inkább verseket olvastam, de az is igaz, hogy a tanár a véletlenszám generátorral választotta ki a felelőt, és ha mondtad, hogy nem akarsz menni, akkor nem is kellett. Négyes voltam úgy, hogy megmondtam neki, melyik témakörből kérdezzen, ha mégis felelni kellett, és ha mást kérdezett, rászóltam, hogy nem ebben egyeztünk meg. Pedig amúgy elismert suli volt még akkor.

jan. 28. 17:08
 10/16 Psycho ***** válasza:
100%

#4 azt sem tudja, mit irkál, nyugodtan ignoráld. A sötét anyag más tészta, arról nagyon leegyszerűsítve annyit kell tudni, hogy megfigyelésekből tudjuk, hogy több tömeggel rendelkező "cucc" van pl. a galaxisokban, mint amennyit látunk. Más téma, ne keverjük ide, ne bonyolítsuk 😅


Nem összekeverendő a sötét energiával! A világegyetem GYORSULVA tágul, ergo valami energia hat a téridőre, gyorsítja a tágulását - csak épp nem tudjuk, mi a fene az 🤔 Na, ezt nevezték el sötét energiának.



A multiverzum elmélet (ahogy a neve is mutatja) egy ELMÉLET. Gyakorlatilag pont az a lényege (és itt cáfolnám meg #7-est, bocsi), hogy SEMMIT nem tudunk róluk, pont azért, mert ezek a világok nem függnek össze egymással, vagyis nincsenek oksági kapcsolatban.

Vagyis: ha egyáltalán létezik, honnan a fenéből tudhatnád, mi van ott, milyen fizikai törvények uralkodnak, ha egyszer semmilyen módon nem tudod "megmérni", megfigyelni őket? Lehet léteznek, lehet nem. Lehet ugyanazok a szabályok, lehet nem. 🤷‍♂️


Ugye pont ez a baj velük, hogy - jelenlegi tudásunk szerint legalábbis - semmilyen módon nem tudjuk tesztelni az elméletet. Igen, lehet, hogy "kijön a matek", de ez még semmit nem jelent.


Sean Carroll nevét emelném még be, aki a multiverzum elmélet egyik neves képviselője, igaz, ő más vonatkozásban beszél ezekről ("many worlds interpretation").

Ugye a kvantummechanika világa alapvetően valószínűségi alapon működik. Egy adott kvantum esemény kimenetele (pl. egy részecske spinje x vagy y irányt vesz-e fel) valószínűségi alapon következik be, nem lehet kiszámolni. Nem determinisztikus.

Dióhéjban Carroll valami olyasmit mond, hogy amikor megfigyeljük a részecskét, és ő "eldönti" hogy x irányba fog rendeződni, akkor "leszakad" egy párhuzamos univerzum, ahol viszont y irányba rendeződött az ügy. És ez minden. Egyes. Kvantum. Esemény. Során. Bekövetkezik. Elég mind-blowing.

Ha megy az angol itt van egy videó róla:

https://www.youtube.com/watch?v=dzKWfw68M5U

jan. 28. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!