Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség az általánosság...

Mi a különbség az általánosságban vett ozmózisnyomás és a híg oldatok ozmózisnyomása között?

Figyelt kérdés
Ugyebár a híg oldatoknak van 4 törvényszerűsége: forrpontnövekedés, fagypontcsökkenés, tenziócsökkenés, ozmózisnyomás. Szimplán arra lennék kíváncsi, hogy hogyan kerül ide az utóbbi, és miért kell külön tárgyalni az általánosságban vett ozmózisnyomástól (vagyis a nem híg oldatok által keltett ozmózisnyomástól).

márc. 6. 21:55
 1/4 sadam87 ***** válasza:
100%

"Ugyebár a híg oldatoknak van 4 törvényszerűsége: forrpontnövekedés, fagypontcsökkenés, tenziócsökkenés, ozmózisnyomás."

Ezek az úgynevezett kolligatív tulajdonságok: híg (ideálisnak tekinthető) oldatokban csak az oldószer anyagi minőségétől és az oldott anyag részecskéinek koncentrációjától függenek, az oldott anyag minőségétől nem.

[link]

[link]

Nem nagyon értem, mit értesz azon, hogy "külön kell tárgyalni az általánosságban vett ozmózisnyomástól" de egyszerűen arról van szó, hogy tömény oldatokban már nem feltétlenül lesz egyenesen arányos az ozmózisnyomás az oldott részecskék számával (anyagi minőségtől függetlenül).

márc. 6. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Akkor azt hiszem értem. Tehát a tömény oldatoknál nem lehet felírni a π = c*R*T*i egyenletet.
márc. 6. 22:47
 3/4 sadam87 ***** válasza:
100%
Igen. Illetve minél töményebb az oldat, általánosságban annál kevésbé lesz pontos.
márc. 6. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Értem (érteni vélem). Köszönöm szépen a válaszaidat.
márc. 6. 22:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!