Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Jól olvastam? Vagy kitaláció?

Jól olvastam? Vagy kitaláció?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy fantáziálnak olyasmin a tudósok, hogy a világűr nagy távolságainak leküzdésére valami tértorzító cuccot kéne használni, ami a másodperc töredéke alatt a világ bármely pontjára repíthet bármit.

Igaz ez?


2010. okt. 25. 20:59
1 2
 1/11 anonim válasza:

Ez lényegében a teleport. Én úgy olvastam, hogy a nagy távolságok leküzdését az egyre gyorsuló űrhajókkal, illetve volt egy terv (nem tudom miért nem lett belőle semmi) hogy a holdon egy űrbázisfélét létesístenek, mert ott ugye hatoda a tömegvonzás, így sokkal kisebb energia a kilövés, szóval onnan nagyobb sebességgel tudnának indítani.

A teleportációról meg úgy tudom hogy jelen pillanatban nem nagyon kutatják,mert még nem elég fejlett a technika de a tervek között szerepel.

2010. okt. 25. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

A tudósok is járnak néha kocsmába.

Ilyenkor fantáziálnak is.


Egyébként a féregjáratról olvastál, van wikipédia cikk is róla, de azért ne nagyon hidd el, amit állitanak

2010. okt. 25. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Persze hogy fantáziálnak róla, hiszen így jutnánk sok értékes információhoz :) De attól tartok, és ők is tudják, nálam ezerszer jobban, hogy féregjáratot létrehozni jelenleg nem tudunk, és a meglétük sem bizonyított, csupán valószínű.

Mindenesetre a fizikusok szerint nagy valószínűséggel vannak ilyen tértorzító objektumok szerte az univerzumban. Én azt mondom, ha találunk egyet, ki ne hagyjuk az alkalmat :D

2010. okt. 25. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"A teleportációról meg úgy tudom hogy jelen pillanatban nem nagyon kutatják,mert még nem elég fejlett a technika de a tervek között szerepel."


Dehogynem kutatják. Kis méretben már meg is valósították.


Most ezeknél hitelesebb cikket nem találtam:

[link]

[link]

Konkrét forrásmegjelölés nincs, de a Nature-re hivatkoznak.

2010. okt. 25. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 4k05 ***** válasza:
Egyáltalán nem kitaláció, a németek már a '40-es években kísérleteztek a térhajlítással, ezt a technológiát akarták beépíteni a náci körrepülőgépekbe ismert okok miatt. Aztán a németek vesztettek, a szövetségesek pedig magukkal vitték hadizsákmány gyanánt a náci tudósok által elért összes addigi vívmányt. A NASA és az amerikai hadsereg máig ebből profitál. Nyilvánvalóan továbbfejlesztették ezt az eljárást is...az meg megint más kérdés hogy ha lenne ilyen erő a kezükben nyilvánosságra hoznák-e. Véleményem szerint nem...
2010. okt. 25. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

4k05: tudnál valami hiteles forrást linkelni? Nagyon érdekes amit írsz. Kíváncsi vagyok, hogy mégis hogyan gondolták megvalósítani.


Kérdező: volt egy sorozat a Discovery-n. Abban volt egy tudós, aki nem csak mondta, hogy lehetséges, de sok számítást is végzett, ami alapján megoldható lenne. Elvileg. A lényeg, hogy néhányan komolyabban is foglalkoznak ezzel.

2010. okt. 26. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos a részecskék kvantum összefonódását az eredeti angol kifejezésből gyakran kvantum teleportációnak fordítják, ami megtévesztő.

Az egyik hivatkozott cikket pl. nem is vállalta fel az aláírásával senki sem, ami a tartalmi tévedéseit tekintve érthető is.

Anélkül, hogy mélyebbre merülnénk a kvantumfizika és a relativitáselmélet bugyraiban ki kellene deríteni, hogy mi ez a teleportáció, amiről itt beszélnek. Nézzük meg, hogy az egyik legismertebb tudományos folyóirat, a Nature[1] mit ír ebben a témában. A tisztánlátás érdekében az elméleti cikk mellé egy gyakorlati megvalósításról szóló közleményt válasszunk a Physical Review Letters-ből[2].

Mint kiderül, a kérdés az, hogy lehet-e egy foton állapotát átvinni egy másik fotonra (a fotonnak a terjedési irányán kívül gyakorlatilag csak a polarizációja a szabad paraméter). Bizonyított tény, hogy egy elemi részecske állapotát egy másikra átmásolni nem lehet. Azaz, ha van egy bizonyos paraméterekkel rendelkező fotonunk, akkor sehogy sem tudjuk elérni, hogy egy másik foton szinte az előző klónjaként átvegye annak tulajdonságait és ezzel két teljesen egyforma részecskét kapjunk. Az kutatók ötlete azon alapul, hogy a tulajdonságot nem átmásoljuk, hanem átvisszük egyik fotonról a másokra, miközben az eredeti foton állapota drasztikusan megváltozik. Ez már nem ellenkezik a kvantumelmélet szabályaival. Számítógépes hasonlattal élve copy-paste nem megengedett, de cut-paste elméletileg igen.


Egy dolog biztos: nincs szó egyáltalán anyag teleportációjáról.


Mert hát az igazsághoz hozzátartozik, hogy a filmekből ismert teleportációt úgy értjük - mi, a köznép -, hogy a "csillagkapun" belépve innen eltűnök és ott megjelenek.

Erről egyelőre szó sincs, fotonokkal és egyéb egyedi részecskével esetleg azt tudjuk kínkeservesen megoldani, mint már szó volt róla, hogy a tulajdonságait átvisszük egy másik részecskére (de az eredeti részecske is megmarad (csak a tulajdonságai jelentősen változnak).

Filmes terminológiával magyarázva a dolgot : odaállsz a csillagkapu elé és az adataidat átküldik a másik kapuhoz. Ott a 3D-s nyomtató felépít téged a tartályaiban lévő alapanyagokból, miközben itt a letapogatás során belőled zöld és ragadós zselé lett...



[1] Dik Bouwmeester, Jian-Wei Pan, Klaus Mattle, Manfred Eibl, Harald Weinfurter & Anton Zeilinger: Experimental quantum teleportation

Nature vol 390, 11 December 1997 p: 575- 579


[2] D. Boschi, S. Branca, F. De Martini, L. Hardy, S. Popescu: Experimental Realization of Teleporting an Unknown Pure Quantum State via Dual Classical and Einstein-Podolsky-Rosen Channels

Physical Review Letters 80, p: 1121-1125 (February 9, 1998).

2010. okt. 26. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Fizikushallgatóként merem írni, bár az előttem szóló elég klassz választ írt: ez csak fantázia, vágyálom. Sajnos egyes csatornákon feltűnik egy-egy magát ilyen-olyan tudósnak mondó (valószínűleg az is) ember és álmodozik. A google scholar-on is lehet keresni ez ügyben és látható, hogy nagyon messze vagyunk minden ilyentől. Most az ionhajtóműves megoldás a leghaladóbb, megvalósítható ötlet.
2010. okt. 27. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, így valamennyire képben vagyok. :)
2010. okt. 27. 18:50
 10/11 anonim ***** válasza:
Egyetértek, meg ugye az nem túl érdekes, ha valaki azt állítja a féreglyukak nem léteznek, vagy , ha léteznek is, nem tudjuk használni őket. A fantáziálás viszont érdekes, az újságíró felfigyel rá, a fantáziálót meghívják a tv-be, azért pénzt kap, meg könyvet is írhat, amit jó sokan megvesznek, stb...
2010. dec. 23. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!