Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem tekintik Michael...

Miért nem tekintik Michael Cremo-t hiteles régésznek?

Figyelt kérdés
Ő, állítása szerint olyan leleteket talált, melyek teljesen megdöntik az evolúcióelméletet. A kritikusai mi miatt mondják, vagy miből jöttek rá, hogy hamis munkálatokat végzett?
2010. nov. 2. 00:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

nem tudom, mit értettél félre, de ő maga nem régész és nem is talált leleteket. ezt ő maga sem állítja.


ő tulajdonképpen hibakeresést végez. boncolgatja a régészet történetét és olyan dolgokat keres, amiket manapság, vagy már a maga idejében is hibásnak tekintenek/tekintettek. amiknél azt gondolják/gondolták, hogy valami ismeretlen tényező megmásította az eredményeket.

ő ezeket gyűjti csokorba és felteszi azt a kérdést, hogy mi van akkor, ha ezek mégsem hibásak?


ettől persze sokmindenkinek habzik a szája...

és az sem tesz túl jót az egész ügynek, hogy közben kreacionista, ráadásul a hindu fajta, azaz még a keresztény kreacionisták sem kedvelik túlzottan.

2010. nov. 2. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Tehát akinek nincs régész végzettsége és soha nem régészkedik, azt nem tekinik hiteles régésznek.
2010. nov. 2. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Elsőnek:

Lehet, hogy nem régész, úgy tűnik ezt rosszul tudtam.

Azonban a következtetéseit csak azért vetik el, mert kreacionista? Gondolom a sok kilógó leletre megpróbálni felállítani egy elméletet csak nem bűn? :)

2010. nov. 2. 09:42
 4/12 anonim ***** válasza:

Az nem úgy működik, hogy a kilógó leletekre, hogy a szavaiddal éljek egy másik elméletet állít fel, mert akkor ami eddig nem lógott ki, az fog most kilógni.


Általában a tudomány próbál összhangot találni, és teremteni a berkein belül. Ha van kilógó bizonyíték, az még nem bizonyíték arra,m hogy az adott elmélet hibás, egyszerűen csak változtatni kell, és kész.

Maga a kilógó bizonyíték problematikája is kérdéses, hiszen itt eleve nincs bizonyíték Isten, vagy bármilyen teremtő létére.

Közös eredetre van, amit lehet sokféleképpen nevezni, de kis hittudományt, történeti tudományt tanulmányozva rá jössz, hogy az Isten eleinknél a természet meg nem értet törvényszerűségein alapult.

Kevés kivétel van, sőt igazából nincs is.

Az más tészta,m hogy van oylan lelet ami átír néhány dolgot, de ezek nem a biológia törvényeit írja itt, hanem a történelmét.

Az evolúció elmélet a fejlődésen alapszik, és be kell látni, hogy ezt nehéz nem megtenni.

Az pedig, hogy egyes tudósok, kutatók nem hisznek ebben, az egyszerűen beállítottság, és a tények nem tisztelete, é még egy fontos dolog hozzá tartozik, az hogy a tudomány területek egyes művelői nem sokat tudnak a másik területről.

Tehát egy biológus buta a történelemhez, egy politolóus a fizikához, egy fizikus a genetikához.

A tudásuk csak általános, és csak ritkán mélyreható. Így sok eredményt csak másod-harmad kézből hallanak, és ismernek. Tehát ez meg ez elolvasta ezt a cikket, könyvet és ezt mondta, de nem volt meg a háttértudása, sem pedig a közös szókincs, ezért nehezen adja át, vagy nem úgy csapódik le a másikban.

Szóval ez egy problémás terület, de mindenesetre van egy éles harc a kreacionistákkal szemben, és talán jogos , mert sokszor a nem tudás vezet ide, de jogos a másik oldal érve is, miszerint az evolucionisták vehemensek.

2010. nov. 2. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

"Az nem úgy működik, hogy a kilógó leletekre, hogy a szavaiddal éljek egy másik elméletet állít fel, mert akkor ami eddig nem lógott ki, az fog most kilógni."


Ez így szépnek hangzik, azonban nem igazán értem, hogyan képzeled ezt a gyakorlatban. Ha tényleg igaz Cremo állítása, miszerint több száz millió évesnek datált emberi leletek is megtalálhatóak a rétegekben, akkor vajon jogos-e az a következmény, hogy hát nem borítjuk fel az evolúcióelméletet, mert az összes többi lelet beleillik? Persze lehet változtatni rajta úgy, h pl. a mai ember már előbb kifejlődött, mint gondoltuk, vagy esetleg időutazók voltak az illetők, tehát lehet csűrni-csavarni, ahogy tetszik, és így nyilvánvalóan állva marad az elmélet. Azonban ha feltesszük azt a lehetőséget, hogy az ember nem evolúció által fejlődött ki, hanem megteremtették, akkor nem lenne olyan lelet, ami ennek ellent mondana, hiszen nem törvényszerű, hogy egy alkotó bizonyos sorrendben alkossa meg teremtményeit. Így tehát értelmetlen az a kifejezés, hogy bizonyos leletek pedig cáfolják a teremtettséget. Ha más, "kilógó" bizonyítékokra gondolsz, akkor azt annak is be lehetne tudni, hogy akár evolúcióval is kifejlődhetett az élővilág, de akár meg is teremthették. Mi alapján vetjük el bármelyiket is, amikor mindkettő mellett is és ellen is vannak érvek?


"Ha van kilógó bizonyíték, az még nem bizonyíték arra,m hogy az adott elmélet hibás, egyszerűen csak változtatni kell, és kész."


Az a kérdés, hogy meddig lehet változtatni? Ha Cremo állításai igazak a talált leletek korát illetően, akkor vajon változtatni kell, vagy teljesen elvetni a megadott elméletet? Hangsúlyozom a "HA" szócskát, tehát nem állítom, hogy igazak az állításai; egyébként is a kérdésem pont erre vonatkozik. Azért vetik el Cremo munkásságát, mert hamis adatokat közöl, vagy pedig azért, mert kreacionista szemmel vizsgálja a világot? Mert előbbi esetben érthető és támogatandó az elvetés, utóbbi esetben azonban nem.


"Maga a kilógó bizonyíték problematikája is kérdéses, hiszen itt eleve nincs bizonyíték Isten, vagy bármilyen teremtő létére."


Nekem pont ez a problémám, hogy ha egy vagy több bizonyíték kilóg az evolúció kereteiből, akkor is fent kell-e tartani az elméletet? Hiszen Isten vagy bármilyen teremtő erő létezésére nincs bizonyíték, mert nem voltunk ott a teremtéskor; tehát álljon bármilyen hadilábon az evo-elmélet, akkor is meg kell tartani?

Nyilvánvalóan igaz az amit leírtál, hogy a tudomány próbál összhangot teremteni a berkein belül. Tehát olyan elméletet kell keresni, ami minden bizonyítéknak helyt áll. Ha viszont van néhány bizonyíték, amely ellentmond egy elméletnek, akkor milyen jogon tartjuk fent? Csak azért, mert a másik elmélet (jelen esetben a teremtés) falszifikálhatatlan? (Erről sem állítom, hogy az, de most az egyszerűség kedvéért annak veszem.) A kérdésem itt az, hogy lehet-e a teremtést indirekt módon bizonyítani?


De pl. az is egy megoldás lehetne, hogy a tudományos közösség kimondaná, hogy nem tudjuk, hogy mi történt. Ugyanis a teremtő erőre nem találtunk közvetlen bizonyítékokat, azonban sok bizonyíték ellentmond az evolúciónak. Ebben az esetben ez egy korrekt hozzáállás lenne, ehhez képest nem ezt látjuk. Másrészt pedig egyébként ha a rétegekben nem folytonos, hanem szakaszos megjelenést tapasztalunk (pl. kambriumi robbanás), akkor az nyilvánvalóan ellentmond az evolúciónak, de nem bizonyítja közvetlenül a teremtést. Ebben az esetben nem lenne korrekt megfogalmazás a "felbukkanás" kifejezés? Nem tudjuk, hogy hogy került oda, de azt tudjuk, hogy egyszer csak ott lett, ugyanis a paleontológiai leletek ezt mutatják. Vagy a tudósok szégyellik használni a "nem tudjuk" kifejezést?


"Közös eredetre van, amit lehet sokféleképpen nevezni, de kis hittudományt, történeti tudományt tanulmányozva rá jössz, hogy az Isten eleinknél a természet meg nem értet törvényszerűségein alapult."


Azonban ebből következik, hogy az Istenre való következtetés minden esetben hibás? Az természetesen köztudott, hogy pl. a villámlás Zeusz haragjának volt hivatott nevezni, ma azonban már fizikai törvényekkel magyarázzuk meg a jelenséget. Ebből azonban következik az, hogy nem létezik Zeusz, vagy bármilyen más istenség? Mi van akkor, ha bizonyos jelenségek meg pont erre engednek következtetni?

Hasonló eset pl. a fény is. Newton szerint a fény részecskékből (korpuszkulákból) áll, de erre nem volt semmilyen bizonyítéka. A következő évtizedekben, évszázadokban pedig meg is cáfolták ezt az elméletét, ebből azonban mégse következik az, hogy aki a fényt részecsketermészetűnek vallja, az buta. Ugyanis a 19. század végi, 20. század eleji kísérletek a fény részecske természetére engedtek újból következtetni, így nem az történt (mint itt), hogy hát van 1-2 kísérlet, ami kilóg a bizonyítékok közül, de mégis megtartjuk a hullámtermészet modelljét (ugyanis, ha elfogadnánk a részecskemodellt, akkor meg el kellene vetni a hullámmodellt), hanem elfogadjuk a megfigyelések, kísérletek alapján, hogy a fény kettős természetű. Én ezt értem kompromisszumkötésnek. Nem pedig azt, h néhány bizonyíték ellenére egy statikus elméletet megtartunk.


"Kevés kivétel van, sőt igazából nincs is."


Mármint aki tudományos módon Istenre hivatkozna. Nyugi, azért akad. :)


"Az más tészta,m hogy van oylan lelet ami átír néhány dolgot, de ezek nem a biológia törvényeit írja itt, hanem a történelmét."


Tehát az is lehet, hogy pl. az emberből lett a majom? Bármiből lehet bármi? Végülis honnantól kezdve falszifikálható az elmélet?


"Az evolúció elmélet a fejlődésen alapszik, és be kell látni, hogy ezt nehéz nem megtenni."


Igen, de erre is csak ugyanannyira következtethetünk, mint a teremtésre. Meg kell hagyni, az evolúció egy normális törzsfa és egy normális mechanizmus leírása nélkül továbbra is csak egy hipotézis marad.


"Az pedig, hogy egyes tudósok, kutatók nem hisznek ebben, az egyszerűen beállítottság, és a tények nem tisztelete"


Kérdés, hogy mit tekintünk ténynek. Mi az ami az evolúcióelméletben tény? Ha vannak kilógó paleontológiai leletek; ha nincs egységes törzsfa; ha nincs egységes mechanizmus minden esetre: akkor mi az ami tény? Mert az vajmi kevés válasz, hogy különben egy teremtőt kellene feltételeznünk, ami pedig eleve nem elfogadott.


"Tehát egy biológus buta a történelemhez, egy politolóus a fizikához, egy fizikus a genetikához.

A tudásuk csak általános, és csak ritkán mélyreható. Így sok eredményt csak másod-harmad kézből hallanak, és ismernek. Tehát ez meg ez elolvasta ezt a cikket, könyvet és ezt mondta, de nem volt meg a háttértudása, sem pedig a közös szókincs, ezért nehezen adja át, vagy nem úgy csapódik le a másikban."


Tehát arra utalsz, hogy Cremo sem értett ahhoz a tudományterülethez, amiről ő kinyilvánította cáfolatait a könyveiben?


"Szóval ez egy problémás terület, de mindenesetre van egy éles harc a kreacionistákkal szemben, és talán jogos , mert sokszor a nem tudás vezet ide, de jogos a másik oldal érve is, miszerint az evolucionisták vehemensek."


Igen, ez igaz; azonban az evolúció melletti feltétlen ragaszkodás úgy gondolom, felülmúlja a tudomány általunk elfogadott nyílt szemléletmódját. Tehát a sokat tudó biológusok, paleontológusok többsége lehet, hogy evolucionista, azonban maga a következtetési rendszerük, ahogyan használják a tudományt, ettől még lehet hibás.

2010. nov. 2. 15:46
 6/12 anonim ***** válasza:

"Maga a kilógó bizonyíték problematikája is kérdéses, hiszen itt eleve nincs bizonyíték Isten, vagy bármilyen teremtő létére."


Az evolúcióra sincs semmi bizonyíték, csak az öröklődés ténye, amit már a gének felfedezése előtt is ismertek az emberek, meg az, hogy néhány állat hasonlít egymásra. (ami egyébként az intelligens teremtésre is ugyanúgy bizonyíték)


Én is hallottam már ilyen felfedezéseket, hogy emberi lábnyom dinoszaurusz lábnyomok mellett, meg olyan korokból származó homosapiens csontváz, amikor még a homosapiens valami 3mmal korábbi leszármazottja élt (az evolucionisták szerint). Persze, ezekre rá lehet mondani hogy hibás mérések, vagy biztos csak valami eltévedt időutazó :P


Meg persze az is érdekes, hogy lényeges, hasznos, új mutációk nem voltak nagyon az elmúlt nemtudomhányezer éve (és ha voltak is, minimálisak), szóval ezek alapján valószínűségszámítással is ki lehet számolni hogy, az embernek legalább nagyonsok millió évre lenne szüksége hogy pl egy ősemberből kifejlődjön.

Maximum degenerációk figyelhetőek meg, néhány. Pl gepárdoknál, meg embereknél is. Amik egyébként jórészt (azt hiszem) eltűnnének génfrissítéssel.

2010. nov. 3. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

11-02 11:12 vagyok.

Teljesen felesleges erről beszélni tovább, mert a probléma biológiai- mentális- fiziológiai.

Hiába mondok bármit mindenre támadást lehet végezni, hiszen vagy a HIT áll a dolgok mögött, vagy egyszerűen a NYELV.

Ezek a dolgok állnak az emberek 98%-ának a tisztánlátása előtt.

Nem hülyének nézlek, vagy tudatlannak, hanem egyszerűen van oylan, hogy bizony az emberi agy nem képes értékén értékeli a környező tényezők összességét.

Nem beteg, nem hibás, hanem egyszerűen így fejlődött ki, ilyen volt a környezet impulzusa, ami befolyásolta a működését, mondhatnám Más, de sajnos ez már megint egy szét cafrangolt közhely.


Szóval remélem nincs harag, de így ez nem folytatható érdemben.

2010. nov. 6. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Nincs harag, miért is lenne? :) Feltéve ha nekem írtad. Bár én úgy vélem, hogy a tudomány berkein belül ezt meg lehet beszélni, vitatni, és ilyenkor teljesen mindegy mit hisz az ember, az érvek azok érvek, amelyek mellett vagy ellen szintén tudományos módon kell helyt állni.


Azért kíváncsi vagyok, más válaszadók mit mondanak még Cremo-ról, vagy az egész témáról.

2010. nov. 7. 10:53
 9/12 anonim ***** válasza:
Sok olyan felfedézsről vagy feltalálásról hallottam már, amit egy nem tudós, egy kívülálló ért el, talán éppen mert nem követte a "kitaposott utat". PL. Thor Heyerdal is egy tudósok által kitagadott személy volt.
2010. nov. 20. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Először is vitatható, hogy Cremo bizonyítékai bármit is bizonyítanak.

Az Intelligens Tervezettség egyik állítása, hogy minden előismeret nélkül is meg lehet állapítani, hogy egy tárgy tervezett vagy nem. Klasszikus példájuk erre a régészet.

Kár, hogy pont a sok kreacionista által hivatkozott Cremo a legjobb példa arra, hogy mennyivel bonyolultabb a helyzet. Cremo nem állítja, hogy milliárd éves emberi leletek lennének. Milliárd éves leletei véleménye szerint emberi vagy más intelligens behatás nyomait mutató tárgyak, kövek. Kritikusai ezt vitatják, szerintük a leletekbe csak Cremo lát bele olyasmit, ami nincs ott, azok természetes folyamatok eredményei.

2010. nov. 20. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!