Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen elven működik a melegít...

Tinker Bell kérdése:

Milyen elven működik a melegítőpárna?

Figyelt kérdés

Van egy melegítőpárnám és nem tudom elképzelni, hogy milyen elven működik.


Folyadék van benne és egy kis fém lapocska. A fémet kell meghajlítani és a folyadék megszilárdul, felforrósodik. Olyan az egész folyamat, mintha megfagyna(de mégsem, mert meleg lesz), és kristályos lesz a folyadék.

Akárhányszor aktiválni lehet, csak használat után, tehát amikor elkezd kihűlni, forró vízben ki kell főzni.


Ehhez hasonló az enyém is, csak nem ez a márka:


[link]


Kérlek segítsetek!


Köszönöm!


2010. nov. 5. 08:48
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

"Olyan az egész folyamat, mintha megfagyna(de mégsem, mert meleg lesz), és kristályos lesz a folyadék."


pedig megfagy. :) éppen ez történik.


amikor folyékony anyagból szilárd lesz, akkor termelődik egy csomó hő. tulajdonképpen arról van szó (kissé pongyolán fogalmazva), hogy a szilárd anyagban az atomok/molekulák egy meghatározott rendben helyezkednek el, míg a folyadékban nagyjából összevissza. a rend, alacsonyabb energiszintű, mint a rendetlenség, fagyáskor ez az energiatöbblet felszabadul hő formájában.


ez pl. a víznél is így van, ezért állandó hőmérsékletű az olvadó jég, mert amikor olvasztasz, akkor a bevitt energia nem hőmérsékletté, hanem rendezettlenséggé alakul (rendezett jégből rendezetlen vízzé)


ez a dolog egyik része.

a másik a túlhűtés jelensége.


a túlhűtés azt jelenti, hogy az anyagok az olvadáspontjukon nem tudnak megfagyni. (egyik sem, csak sokszor nem vesszük észre). azért nem, mert a szilárd fázis (pl. a jég) különbözik a folyékonytól (pl. víz) ezért (megint pongyolán fogalmazva) nem szeretik egymást. a nem szeretik egymást fizikában azt jelenti, hogy plussz energia kell ahhoz, hogy együtt legyenek. azaz amikor egy folyadékot elkezdesz hűteni és eléred az olvadáspontját, akkor ugyan a hőmérséklet miatt létezhetne a szilárd fajtája is, de mivel ott a folyadék, ezért (mivel nem szeretik egymást) a szilárd nem tud létrejönni. ezért tovább kell csökkenteni a hőmérsékletet, hogy a szilárd annyira meg akarjon jelenni, ami már erősöbb, mint amennyire a folyadékkal utálják egymást. ez a túlhülés.


viszont amikor megjelenik a szilárd, akkor a folyadék átalakulása szilárdá már hőt termel és az egész egyveleg visszamelegszik az olvadáspont közelébe.


még egy fontos dolog van.

energiát nem csak hő formájában lehet közölni valamivel, hanem pl. mechanikusan is, azaz azza is energiát viszel be, ha ráütsz.


és akkor most rakjuk össze, hogyan is működik a dolog.


induljunk el, a megfagyott párnából.


belerakod vízbe és felmelegíted, ezzel a benne lévő kristályt megolvasztod. aztán hagyod kihűlni.


magának a folyadéknak az olvadáspontja valahol 50-60 fok körül van. de az olvadék és a szilárd annyi utálják egymást, hogy nem tud megfagyni. úgyhogy szépen folyékony állapotban kihül az egész szobahőmérsékletre.


most fogod maga és meghajlítod a fémdarabot. ekkor a fém emergiát visz a rendszerbe, kvázi seggbe rugja a folyadékot, amiben ettől már képes megjelenni a szilárd változat, ennek a megjelenése viszont hőt termel, azaz az egész párnácska felmelegszik kb. arra a hőmérsékletre, amin egyébként a szilárd megolvadna.


aztán perse kihül a dolog és kezdheted az egészet előről.

2010. nov. 5. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
2010. nov. 5. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


Nagyon érdekes folyamat ez!

Nagyon szeretem ezt a párnácskát! Mindenkinek ajánlom!


Szép estét!

2010. nov. 5. 20:29
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

1. válaszoló: TÖKÉLETES!

Annyit fűznék hozzá, hogy általában nátrium-acetátot használnak ezekben a "párnákban". Fontos, hogy nagyon tiszta legyen, mert egy szennyeződés is beindíthatja a reakciót.

2010. nov. 5. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
Nekem is van, de már kb 6x főzöm ki és nem lesz ugyanolyan, mint eddig.., kristályos marad de szilárd, nem kemény. Eddig mikor kifőztem mindig ugyanolyan "víz" szerű lett, de most nem, pedig most is sima vízben főzöm ki. Valakinek valami ötlet?
2016. nov. 26. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

Az ötödiknek üzenem hogy ugyanez van nekem is: kifőzés után ha kihűl akkor kristályos lesz de ilyen krémes állagú és ha megtöröm akkor keményedik ki és forrósodik fel. Engem nem zavar mert működik :) Egyébként rég megvan neked? Mert nekem ez pár év után kezdődött.

Üdv

2016. dec. 22. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 jazzkifli válasza:

Nekem már vagy tíz éve megvannak a melegítő párnáim, mai napig tökéletesen működnek :-)

Minden alkalommal sima csapvízzel főzöm ki. Hidegen felteszem a gáztűzhelyre egy fazékban és tíz perc alatt tökéletesen folyékony és átlátszó lesz benne a folyadék.

Nem tudom számít-e, én a Decathlonban vásároltam őket.

2017. jan. 7. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Kedves válaszadó 1

Ilyen egy örök érvényű válasz!

Tökéletes, 10 év után is lázba hozott. :)


Nekem is sok-sok éve megvannak tasakkáim, és működnek.

Ha megmelegítem őket, (nem mikróba, mert ott már volt, hogy kilyukadt) utána begyűjtöm egy konyharuhába és megrázogatom. Eltűnik a hab, és kisebbek lesznek a kristályok amikor kikeményedik-megfagy.


Időnként, amikor már túl egybe-keményre "fagy" meg, átgyúrom. Bepattintás után, a kristályosodás közben kézzel gyúrogatom, tördelem, puhítom.


Lehet butaság, de nyáron a fagyasztóban tartom, mintha így kevéssé lenne hajlamos később a túlkeményedésre. Tárolás: Felolvasztás után, szobahőmérsékletre hűlve, szépen kiterítve, beteszem a fagyasztóba a következő télig. (Ha már megfagyott, persze nem kell annyira félni hogy összegyűrődik.)

2021. febr. 17. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!