Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan keletkezett a kőolaj?

Hogyan keletkezett a kőolaj?

Figyelt kérdés

Nem az érdekel,hogy jött a mammut meghalt betemetődött,átalakult kőolajjá.Ezt nem hiszem el.

Tud valaki más megoldást?


2009. jan. 8. 21:13
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Pedig igaz, annyi különbséggel, hogy nem a mamut alakult át kőolajjá, hanem a vízi kis élőlények.
2009. jan. 8. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%
Ma sem tudjuk pontosan hogyan keletkezik a kőolaj. Alapvetően két elmélet van, a nagyobb körben elterjedt szerint elpusztul élőlényekből keletkezik megfelelő körülmények és idő alatt. A másik szerint, ugyancsak megfelelő körülmények között szervetlen anyagokból is keletkezhet. Ez a kevésbé népszerű elmélet, főként az vele a baj, hogy nem magyarázza, egyes olajmezőkön mért nagyon eltérő a köolaj összetétele, míg az első elmélet erre magyarázatul szolgál (hiszen különböző élőlényekből keletkezik elvileg).
2009. jan. 8. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Az összetétele függ attól is h mennyi idős. Minél idősebb annál több szén van benne, és annál feketébb.


Am te miért nem hiszed ezt el? nem voltál még kémiaórán?

2009. jan. 8. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

A legelfogadottabb elmélet szerint a szénhidrogének nagy mennyiségű, növényi és állati eredetű szerves anyag oxigénszegény környezetben történő bomlásával keletkeznek, amely nagyrészt tengeri üledékképződés során történik. A szerves anyag finomszemcsés szervetlen anyagokkal (agyag, márga) együtt rakódik le.


A fokozatosan növekvő üledékréteg súlya alatt a nagy nyomás és magas hőmérséklet révén alakulnak át szénhidrogénné, és a nagy nyomás miatt felfelé vándorolnak a pórusos szerkezetű kőzetben. Ez a migráció addig tart, amíg az anyag elér egy át nem eresztő réteget, ahol megreked és elkülönül: alul víz, felül kőolaj és ha van elég gázanyag akkor a fölött földgáz helyezkedik el az úgynevezett gázsapkában.


Mivel a migráció miatt a kőolaj nem a keletkezési helyén (anyakőzetben), hanem az úgynevezett tárolókőzetben található, utólag nehéz megállapítani, hogy hol is képződött. A jelenleg gazdasági hasznosítás szempontjából jelentős kőolajtelepek nagyrészt a földtörténeti harmadidőszakban (tercier, mintegy 66-2 millió évvel ezelőtt) keletkeztek.

2009. jan. 9. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

Viszont :

Egyes kutatók megkérdőjelezik a mintegy 250 éve megfogalmazott elméletet, amely szerint a kőolaj évmilliók alatt, történelem előtti élőlények szerves maradványaiból keletkezett.

A földkéregben rejtőző olaj- és gázkészletek kialakulásával kapcsolatban létezik egy alternatív elmélet, amely támogatói szerint módosíthatja a globális olajtartalékkal kapcsolatos becsléseket.


Ezen elmélet szerint a felszínre jutó kőolaj nagy része nem fosszilis eredetű, hanem rendkívüli mélységben szervetlen anyagokból képződött. Ezt a lehetőséget a múlt század 50-es és 60-as éveiben orosz és ukrán kutatók komolyan vizsgálták, és mind a mai napig vannak ilyen kutatások.


A beszámolók szerint a szervetlen keletkezés elméletére alapozva sikeres kutatófúrások történtek a Kaszpi-tenger térségében, Nyugat-Szibériában és a Dnyeper-Donyeck medencében.

2009. jan. 9. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Akár szervetlen eredetű, akárnem, a lényeg szeritnem ugyan az. Nem értem miért nehéz elhinni amúgy az hogy élőlényekből alakult! Az élőlények nem élőlényizium anyagból épülnek hanem a fő alkotók oxigénből, hidrögénből, szénből és nitrogénből, ugyan olyan kémiai összetevők mint amik bárhol máshol is megtalálhatóak! Lehet hogy én túl sokat figyeltem kémia meg biosz órán, de tényleg nem vagyok képes arra hogy megértsem hogy miért nem tudod elhinni? A bio dízel is ugyanaz az olaj mint a kőolaj, jó kicsit különbözik de gyakorlatilag ugyanaz, pedig azt is szerves anyagokból csinálják, ahogy az alkoholt is amivel néhány kocsi megy, és hát akkor ezek szerint a gáz is.
2009. jan. 9. 03:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

Azért kétkedni csak lehet nem?

például el tudsz te képzelni annyi állattetemet egy helyen, amiből ezek az irdatlan arab kőolajmezők képződtek?


Mennyi "hulla" kellett ahhoz, hogy viszonylag kis területen akkora hatalmas kőolajkészletek legyenek a föld alatt?

2009. jan. 9. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
03:43-as válaszoló vagyok! Nem tudom hogy nekem szól e de egyáltalán nem arról van szó hogy kizárnék más elméleteket! Csak a kérdés író teljesen kizárja az eredeti elméletet! Miért?
2009. jan. 9. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

"Mennyi "hulla" kellett ahhoz, hogy viszonylag kis területen akkora hatalmas kőolajkészletek legyenek a föld alatt?"


No most egy néhánnyal ezelőtti válaszoló jól leírta. Nem arra kell gondolni, hogy sok dinoszaurusz egy helyre feküdt le meghalni, hanem hogy mondjuk egy jó meleg tengeröbölbe egy Amazonas-méretű folyó évmilliókon át szállította a rothadó iszapot millió tonnaszám, ami jó vastag rétegben lerakódott, majd a benne maradt szerves anyag olajjá és gázzá bomlott le.

2009. jan. 9. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Voltam kémia órán,és még ha hihetetlen is mindig kitűnő voltam,talán a legszeretetebb tantárgyam volt.Sőt jártam történelem órán is,és úgy tanultam,hogy '56-ban ellenforradalom volt,és mára mi lett belőle?!

Én a természettudományokat pont azért szeretem,mert kisérleti úton lehet bizonyítani a téziseket.Namár,ha tudósaink tudják a kőolaj keletkezésének mikéntjét,akkor mesterséges körülmények között mért nem tudtak előállítani pár köbcentit?Vagy tudnak? Engem EZ teljesen meggyőzne.Az összes többi pedig csak egy hipotézis számomra.

2009. jan. 9. 20:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!