Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen alakú a tér, milyen...

Kovács Pál kérdése:

Milyen alakú a tér, milyen sebességgel tágul? Elképzelhető az, hogy az Univerzum 3D-s része, a mi terünk, egy 4D-s test felszíne? Mit jelent az, hogy a többi dimenzió "felcsavarodott"?

Figyelt kérdés

Itt az én elképzelésem: Gyerekkoromban sokat olvastam a dimenziókról, az Univerzum tágulásáról és a relativitás-elméletről. Magamban sikerült ezeket összegyúrnom, és valamelyest egyezik is a legtöbb elmélettel.

Az első kérdés, ami foglalkoztatott, hogy az Univerzum valóban végtelen-e? Arra jutottam, hogy nem lehet az, hiszen tágul. De akkor mi van a határokon? Ezekből a kérdésekből lekövetkeztettem egy sor izgalmas választ, amiből pl. rájöttem, hogy hogyan nézhet ki egy 4D-s kocka, vagy éppen hány 2D-s oldallapja van a 10. dimenziónak. Sőt még egy sor egyenletet is megalkottam a dimenziók felépítéséről, többek között egy általános képletet a különböző dimenziók tökéletes alakjának kiterjedés-adatáról (magyarán szólva egy olyan egyenlet, amivel egyszerre lehet kiszámolni a kör területét, a gömb térfogatát, és a 4D-s gömb "időtérfogatát" stb. behelyettesítve az adott dimenzió számát.)

Levontam pár számomra elképesztő következtetést. Egyszer csak úgy feltételeztem hogy a világegyetem valójában egy négy dimenziós kocka, a mi univerzumunk pedig az egyik 3d-s kocka, ami határolja. És ekkor beugrott! Ha a 4ds kocka tágul, az őt határoló 3ds világok elmozdulást tesznek a negyedik dimenzió irányába! Heuréka! Ez az idő! Az elmozdulás a negyedik koordinátatengelyen! Épp mint Einstein is mondta! Minden nyugalomban lévő test folyamatos egyenes vonalat ír le a téridőben!

Ez a felfedezés nagyon boldoggá tett, úgyhogy kérek két nobel-díjat elvitelre (na jó persze, tudom sántít egy két helyen az elmélet). Egy kicsit próbáltam azért ezt tökéletesíteni: elhagytam a 4ds kockát és inkább egy 4ds gömböt vettem, aminek a "felülete" a mi univerzumunk. Ahogy a gömb tágul, úgy növekszik a 3d tere is. De akkor elgondolkoztam azon, hogy milyen sebességgel?

Egy nagyon merész ötlettel az ugrott be, hogy a tér mivel nincs tömege fénysebességgel tágul!

Lehet hogy ez nem teljesen igaz így, de ezt az ötletet használva rájöttem, hogy akkor 300000 méter megtétele a téridőben jelent számunkra egy mp-et (utána lehet gondolni, nem nehéz. Ezt az ötletet felhasználva a pytagorasz tételben, és hogy a fénysebességnek mindig állandónak kell lennie gyakorlatilag megkaptam a speciális relativitás-elmélet idő lelassulási egyenletét (t= T/(gyök alatt:1-(v-négyzet/c-négyzet)))

Sőt még valamennyire az általános relativitás elméletbe is belestimmelt, hiszen semmi, aminek van tömege, nem érheti el a fénysebességet, így a tér azon területei, melyeken anyag található, nem haladhat a téridőben a 4d fénysebességi tágulási sebességével, így ezeken a helyeken a tér besüpped, azaz meggörbíti! (persze abban nem vagyok biztos, hogy ez így mennyire igaz)

Szóval az egyik kérdés: elképzelhető-e az, hogy a mi 3d-s univerzumunk egy hatalmas 4d-s test felülete legyen?

A másik: elképzelhető-e, hogy ez az 4d-s test az origójától számítva fénysebességgel "fúvódik fel"?

És végül a harmadik kérdés: a húrelmélet szerint a húroknak több, mint 4 dimenzióra van szükségük (összesen azt hiszem 10, vagy 11), hogy ezen dimenziók kiterjedésébe is rezegni tudjanak, és így magyarázzanak meg minden jelenséget. Viszont ezek a dimenziók olyan aprók, hogy nem láthatóak. Ezt eddig senki nem magyarázta nagyon meg nekem, hogy mit jelent, hallottam olyanokat is, hogy ez azt jelenti, hogy ezek a dimenziók "felcsavarodtak".

Én úgy képzelem el, hogy ez olyan, minthogy a papírlapra is azt mondjuk, hogy 2D-s, pedig valójában 3, csak a 3. dimenzióban elenyésző a kiterjedése. Vagy mint amikor húzunk egy vonalat, arra is azt mondjuk hogy 1D-s, pedig ugye van kiterjedése 3d-ben (van szélessége, és egy nagyon kicsi magassága is).

Szóval a harmadik kérdésem: lehetséges, hogy ezek a felcsavarodott dimenziók, olyanok, mint a papírlap nagyon elenyésző vastagsága? Hogy a 4D-s világnak van vastagsága 11D-ben?


2009. jan. 14. 23:42
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:

A 4D-s térnek mi a negyedik dimenziója?

negatív távolság, vagy egy idősík?

2009. jan. 14. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 A kérdező kommentje:
4d-s tér alatt azt értem, hogy egy négy -egymásra merőleges-koordináta-tengelyre épülő világ. 4D-S gömb alatt pedig egy olyan 4 dimenziós testet, aminek az előállítása úgy történik, hogy egy 3d-s gömböt megpörgetünk egy negyedik tengely körül (mint ahogy a gömb is a kör pörgetése a 3. tengely körül) A kérdésed többi részét nem értem pontosan. Csak konyhanyelven beszélem a fizikát.
2009. jan. 15. 00:05
 3/31 anonim ***** válasza:
100%

"az Univerzum valóban végtelen-e? Arra jutottam, hogy nem lehet az, hiszen tágul."

De, lehet végtelen. Egy lufin is végtelen hosszú vonalat tudsz rajzolni, és az is képes tágulni.

Az univerzum tömege és térfogata is véges. Csak a benne húzható egyenes végtelen.


"hogyan nézhet ki egy 4D-s kocka"

Nem láttál még? Tele van 4D-s testekkel az Internet - már vagy 40 éve (mármint akkor még a szaklapokban voltak). 5D-s is van (de azt én már nem látom, hogy milyen).


"Egy nagyon merész ötlettel az ugrott be, hogy a tér mivel nincs tömege fénysebességgel tágul!"

Nem jársz messze a valóságtól. Szerintem nézz utána: vannak ilyen TUDOMÁNYOS leírások. Akkora zseni azért nem vagy, hogy teljesen magadtól kitaláld.


"elképzelhető-e az, hogy a mi 3d-s univerzumunk egy hatalmas 4d-s test felülete legyen?"

Igen. De akkor jól gondold meg, hogy miért nem közelekedünk szabadon (legalább a fény) ebben a 4 dimenzióban.


"elképzelhető-e, hogy ez az 4d-s test az origójától számítva fénysebességgel "fúvódik fel"?"

Igen.


"ezek a dimenziók "felcsavarodtak"."

Ez konkrétam azt jelenti, hogy nem lehet túl hosszú egyenest húzni bennük. A maximális hossz jóval kisebb, mint egy atom.


Képzelj el egy cérnát. Ez számodra 1 dimenziós: csak hossza van. De egy parányi rovar körbesétál rajta: neki tehát 2 dimenziós. Az egyik dimenziója fel van csavarodva.

2009. jan. 15. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 A kérdező kommentje:
4d-s tér alatt azt értem, hogy egy négy -egymásra merőleges-koordináta-tengelyre épülő világ, azaz a téridő. 4D-S gömb alatt pedig egy olyan 4 dimenziós testet, aminek az előállítása úgy történik, hogy egy 3d-s gömböt megpörgetünk egy negyedik tengely körül (mint ahogy a gömb is a kör pörgetése a 3. tengely körül) A kérdésed többi részét nem értem pontosan. Csak konyhanyelven beszélem a fizikát.
2009. jan. 15. 00:26
 5/31 A kérdező kommentje:

köszi ez kimerítő válasz volt.

Jó persze azóta én is láttam képeket a 4d-s kockáról, meg minden, de akkor általánosban még nem ismertem.

De nem is ez volt a kérdés. Szóval kösz még egyszer.

2009. jan. 15. 00:30
 6/31 anonim ***** válasza:
100%

egy megjegyzés: nem tartom jónak az alapfeltételezést, hogy a világegyetem nem lehet végtelem mert tágul.

vegyünk egy 2 dimenziós végtelen rendszert=mőbiusz szalag felülte. ha a szalag pl. gumiból van akkor az tud tágulni. a 2f pontjai távolodnak egymástól. ennek analógiájára elképzelhető a több dimenzió tágulása is. De semmi nem biztos

2009. jan. 15. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
Minden felülethez lehet találni olyan testet, aminek az a felülete... szóval igen, elképzelhető, hogy egy 4D-s testnek vagyunk a felületén, sőt, egészen biztos, hogy egy 4D-s test felületén vagyunk, mivel ahogy minden testnek van felülete, úgy minden felületnek van teste is... Most tisztán az analízis szemszögéből nézve beszéltem. Ezeket a húrokat szerintem még a fizikusok sem értik, kb semmit nem magyaráz meg, okosabbak nem leszünk tőle.
2009. jan. 15. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
100%
Az ilyen magas fokú fizikát nem lehet szemléletesen elmondani, bonyolult számításokkal alkotják az elméleteket, nem is beszélve arról, hogy dimenzión mit értünk, jelen esetben ha azt amit te írtál, hogy úgymond 4 koordinátatengely van, akkor matematikában semmi akadálya, annyi, hogy egy pontot nem 3, hanem 4 koordináta fog jellemezni, bármennyi dimenziós, sőt végtelen dimenziós terekben is lehet számolni. Egyik tanárom találóan a következőt mondta: "Vannak persze olyan emberek, akik azt állítják, hogy látnak 4 dimenzóban, de ők súlyos gyógyszerkezelés alatt állnak." :) Szóval számolni lehet több dimenzióban (amik fizikában nagoyn bonyolultak), de elképzelni nem nagyon.
2009. jan. 17. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
Ezt én nem értem!De ha Nobel-díjat akarsz közöld a tudósokal(icsi az eséllye hogy apj).Most pedig magyarázd el szép lassan hogy hogy nézne ki azok a dimenziók!(még csak 10 vagyok)
2009. máj. 22. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
100%
Mint matekszakos, csak az utolsó kérdéseidre tudok válaszolni. Attól hogy mikor te húzol egy egyenest, és annak a valóságban van valami magassága, kiterjedése, mert ugye a grafit ha nagyon kicsit is de felfele kiterjed a papírlapon, DE az elméletben az egyenes egy olyan valami, aminek nincs magassága. Sajnos elég magas fokú matematika kell ahhoz hogy be lehessen bizonyítani a következőt, de hidd el nekem, hogy a következő amnit írok nem csak elmélet, hanem bizonyított dolog: Egy k dimenziós alakzatnak a térfogata/mértéke 0 egy bármilyen magasabb k+n dimenzióban, n=1,2,3,...
2009. máj. 24. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!