Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A spirál egyfajta fraktál?

A spirál egyfajta fraktál?

Figyelt kérdés
A spirál is önhasonló valamilyen módon, ez azt jelenti, hogy egy egyszerű fraktál? Ha nem, akkor milyen módon írható le a különbség, illetve a kapcsolat a fraktál és a spirál között?
2010. dec. 13. 14:28
 1/9 anonim ***** válasza:
subscribe, ez érdekel engem is.
2010. dec. 13. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
spirál mint spirálrugó/spirálfüzet, vagy mint a csigazár, egy feltekeredett valami?
2010. dec. 13. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
ha az elsőre, akkor szerintem úgy lenne fraktál, hogyha a spirtált felépítő huzal nem egy szál lenne, hanem az is fel lenne 'tekercselve' majd az ilyen tekercset felépítő is..
2010. dec. 13. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Spirál mint matematikai objektum. A fizikai dolgok sosem alkotnak igazi, matematikai értelemben vett fraktált, mert az a végtelenségig folytonos, a valóság meg nem ilyen.
2010. dec. 13. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszi, a spirálok bármelyikével kapcsolatban érdekel a válasz. Ha feltétlenül választani kell, akkor inkább a csigavonal, tehát amikor a vonalak közötti távolság növekszik és nem állandó.

A valóságos, elvit nem egészen értettem, ha igazad van, akkor azok a példák, hogy Anglia partja, meg egy fa ágainak az elrendezése sem tartozik a fraktálok közé? Ha így van, akkor azt szeretném kérdezni, hogy a csigavonalnak van-e annyi köze a fraktálokhoz, mint más természeti jelenségeknek, pl. egy fa ága elrendezésének?

Köszi a eddigieket is!

2010. dec. 13. 20:12
 6/9 anonim ***** válasza:

a fraktál azt jelenti, hogy ha ráközelítesz egy részre, akkor az felnagyítva az eredeti képet adja ki valamilyen forgatással. Anglia partja és a fák koronája is valamilyen szinten fraktál, de szerintem csak jóindulattal mondjuk rá, hiszen csak eléggé hasonlít a közelített kép az eredetire, de azért vannak eltérések jócskán.

Viszont a hópehely egy elég szép fraktál!

A spirál pedig szerintem azért nem fraktál, mert csak akkor ad az eredetihez hasonló alakzatot vissza, ha a középpontjára nagyítunk.


Elnézést, ha tévedtem valamiben, nem vagyok annyira jártas a fraktálokban, csak olvasgattam róluk.

2010. dec. 14. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget!
2010. dec. 14. 15:56
 8/9 anonim ***** válasza:

Már rég volt, mikor olvasgattam a fraktálokról, de szerintem egy 2 dimenziós spirál az egy egyszerű (ha nem a legegyszerűbb) fraktál-forma.


Egyvalami ismétlődik benne, nem összetett és egyetlen vonalból áll, de attól még szerintem fraktál.


(amúgy mintha rémlene valami olyasmi, hogy a fraktálokat leíró matematikával le lehet írni a nem fraktálokat is)


Valami olyasmi a képlet, ami tartalmazza az objektumot, meg az ismétlődések helyeinek a számát, meg van benne egy véletlen-tényező is, ami kisebb módosításokat tud eszközölni (pl. a fák erezetére ránagyítasz és nem 100%-osan kapod meg az előző képet). Meg még ezt-azt :-D


Most ennél többet ne várj tőlem...

2010. dec. 15. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Musaic válasza:
0%

A spirál a legegyszerűbb fraktál(ami skálázódó ismétlődést jelent(akár több dimenziós forgatásban is, sőt lét-nemlét "síkon" is)). Ilyen pl. egy dob hangja(nézd meg egy lassuló színuszt, ha a koordinátáit beletolod két térdimenzióba). A kiáradás fraktál szimbóluma. Nem véletlen használják a sámánok a tudat ráhangolására.

Választ kaptál a kérdésedre?

2011. júl. 5. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!