Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Légüres térben a fény...

A Légüres térben a fény sebessége állandó (2.998 * 108 m/s), független a fényforrás mozgási irányától, sebességétől. Mit jelent?

Figyelt kérdés

Közeledik vagy távolodik valami, és a fényének sebessége hozzá képest nem változik?

Vagy mihez képest állandó?


( van egy hasonló kérdés - de a hang sebessége, is "állandó")

Én most a Einstein relativitás elméletének alapjára gondolok)


2010. dec. 16. 11:25
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Azt jelenti, hogy ha te a fénysebesség felével távolodsz tőlem, de világítasz felém egy lámpával, akkor is a felém érkező fotonok fénysebességgel jönnek felém. És akkor is, ha a fénysebesség felével közeledsz felém :)


Mindegy, hogy az adott fénykibocsátó test milyen irányba, és milyen sebességgel mozog, a róla felém érkező fény mindig fénysebességgel fog elérni engem.


Ugye elméletileg ha te jössz felém fénysebességgel, és felkapcsolsz egy lámpát, akkor az a fény a fénysebesség kétszeresével kéne, hogy elérjen engem. Pont ezt mondja ki Einstein, hogy nem, akkor is csak fénysebességgel fog haladni a fény.

2010. dec. 16. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

nem egy, hanem kb. 100 hasonló/ugyanez kérdés van.


nem mihez képest, hanem állandó. akárhonnan nézed, akármit csinálsz közben, a fény sebessége állandó.


a hang sebessége már csak azért sem állandó, mert a hang egy adott közeg belső rezgése. attól függően, hogy mi a közeg és éppen mit csinál, változik a benne lévő rezgés is.

2010. dec. 16. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszi a gyors válaszokat!


Körülbelül eddig jutottam én is, azt hittem valamit nem értek.

....és mégse....:


Nem értem, ha igy ahogy leírtátok, a fény sebessége állandó - akkor hogy jöhet létre a DOPPLER-effektus?

Egy távolodó Galaxisnak miért lenne fényeltolódása, ha valóban tök mindegy a sebessége illetve annak változása?

2010. dec. 16. 12:03
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A hullámhossz változik, a fény által leírt hullám egyre jobban ellaposodik (egyre inkább eltolódik a vörös irányba) de attól még a foton sebessége változatlan marad :)
2010. dec. 16. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert nem a fotonok kibocsátásának látszólagos üteme, hanem egy foton látcsólagos frekvenciája változik meg (nő a hullámhossza), a sebessége nem.
2010. dec. 16. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

ok - ok kezd összeállni ( vagy szétesni?)



Jó lenne valami szemlétető link - akkor megtisztulhatna zsibongó agyam....


Köszi a gyors válaszokat...

2010. dec. 16. 12:45
 7/8 anonim ***** válasza:

"Ugye elméletileg ha te jössz felém fénysebességgel, és felkapcsolsz egy lámpát, akkor az a fény a fénysebesség kétszeresével kéne, hogy elérjen engem."


így van, a leglényegesebb dolog amitől megérted, hogy az idő sebessége lassul, ahogy te gyorsulsz, így elméletben fénysebességnél megáll. Mindig annyi az idő lassulása a gyorsulásnál és a sebességnél, hogy ne lehessen túllépni ezt a határsebességet.

2010. dec. 16. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"A hullámhossz változik, a fény által leírt hullám egyre jobban ellaposodik "


Nem ellaposodik (az amplitúdója nem változik meg!), hanem a frekvenciája változik meg, azaz "megnyúlik"


maci

2010. dec. 17. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!