Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a kvazár és a...

Mi a különbség a kvazár és a fekete lyuk között?

Figyelt kérdés
2011. febr. 23. 23:44
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
18%

Nos, a fekete lyuk egy olyan nagy tömegű égitest, aminek a felszínére vonatkoztatott szökési sebesség nagyobb a fény vákuumbeli sebességénél.


A kvazárról nagyon keveset tudunk. Ami bizonyos, hogy a mérete biztosan kisebb néhány fénynapnál, és a felületi fényessége meghaladja a lézerekét. Fogalmunk sincs milyen folyamatok képesek ilyen irdatlan energiatermelésre ennyi időn keresztül. Persze vannak elméletek szép számmal, de valamiben mindegyik "hibádzik".


maci

2011. febr. 24. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
A kvazár egy olyan galaxi amely nek a kőzéppontjában igen csak serényen dolgozik egy fekete lyuk .mikőzben nyeli a csillagokat a galaxis energia kibocsátása a normális 100 szorosa.néhány millio év után amikor már ,,jóllakot ''a feketelyuk a galaxis teljesen normálissá válik.
2011. febr. 24. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Gábormaci, még annyival kiegészítenélek, hogy nagyobb a szökési sebesség az eseményhorizonton belül, mint a fénysebesség, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem juthat ki semmi se. Gondolj bele: Egy objektumot nem csak a szökési sebességénél nagyobb sebeséggel lehet elhagyni, hanem ha pl van elég üzemanyagom, elegendően hosszú idő alatt, elegendően alacsony sebességgel is el lehet hagyni.


Azért nem tudnánk elhagyni a feketelyukakat, mert a fénykúpunk(A.Einstein) a téridő extrém mértékű torzulása miatt, úgy "beleborul" a szingularitásba, hogy tulajdonképpen nem térben, hanem időben határozza meg a jövőnket a feketelyuk. Nagyon konyhanyelven, és tömören fogalmaztam, de jó irodalmakat lehet találni a témával kapcsolatban.

2011. febr. 24. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
39%

"A kvazár egy olyan galaxis amelynek a középpontjában igen csak serényen dolgozik egy fekete lyuk..."


Igen, ez az egyik elmélet. De...


A kvazár mérete biztosan kisebb néhány fénynapnál. Ez meg ugye a legkisebb galaxisokra sem igaz már. Aztán a fénymenete jóval egyenletesebb annál, mintsem magyarázni lehessen ezt egy normál fekete lyuk szokásos "táplálkozásával", és nem is erősíti meg egyik közeli (közelebbi) galaxis középpontjában lévő fekete lyuk viselkedése sem. Ezért is mondtam, hogy van rengeteg hangzatosabbnál hangzatosabb elmélet, de egyik sem tökéletes.


maci

2011. febr. 24. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

"Gábormaci, még annyival kiegészítenélek, hogy nagyobb a szökési sebesség az eseményhorizonton belül, mint a fénysebesség, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem juthat ki semmi se...."


Egy fekete lyukat sem volt még szerencsénk közvetlenül megfigyelni, és az eseményhorizontján belüli eseményekről valószínűleg nem is fogunk tudni pontosat mondani soha. Ezért csak feltételezés, hogy maga az égitest kisebb, mint a tapasztalható lenne, ha épp látnánk egyet (viszont az én definícióm is azt sejteti, hogy kisebb is lehet az eseményhorizontnál. Mert ugye a szökési sebesség, ha nagyobb a felszínen, értelemszerűen van egy határ ahol megegyezik, és ez volna az eseményhorizont :) Hogy elhagyhatja e bármi vagy sem, nem kérdés, és nem is vitatom. A definíció szempontjából viszont ez nem is lényeges :)


A kiegészítést különben köszönöm :)


maci

2011. febr. 24. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen ezt a sok érdekes választ :)

valamelyest már értem a dolgot de azt nem igazán értem hogy hogyan lesz egy fekete lyukból kvazár?

2011. febr. 24. 21:52
 7/12 anonim ***** válasza:

13:19 vagyok



Szerintem ember nincs a Földön, aki biztosan tudná.

2011. febr. 24. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"nem igazán értem hogy hogyan lesz egy fekete lyukból kvazár?"


Sehogy


maci

2011. febr. 24. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

a sehogy akkor viszont mi közük van egymáshoz:)?

csak mert mindig egyszerre említik őket és ha nem ugyan az akkor miben különbözik?

2011. febr. 25. 23:13
 10/12 anonim ***** válasza:

Nincs közük egymáshoz... Na jó ez így nem teljesen igaz. Mondjuk úgy bizonyos elméletek összefüggésbe hozzák a fekete lyukakat a kvazárokkal, de erről már tettünk említést a korábbi válaszainkban


goto 1.


maci

2011. febr. 28. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!