Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fiz. Kémia könyv írja: a...

Fiz. Kémia könyv írja: a gázállandó (R) meghatározható a R=pV/nRT egyenlettel, mivel megengedett hogy a nyomás 0 legyen vagy hangsebesség mérésénél. Nem értem hogy a nyomás hogy lehet nulla és miért írja a hangsebesség mérését! Valaki tud segíteni?

Figyelt kérdés
2011. márc. 4. 10:53
 1/6 A kérdező kommentje:
rosszul írtam R=pV/nT
2011. márc. 4. 10:54
 2/6 poiu ***** válasza:

Részletes magyarázat:

[link]

Mit gondolsz hangsebességnek?

2011. márc. 4. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Silber ***** válasza:

"mivel megengedett hogy a nyomás 0 legyen vagy hangsebesség mérésénél".

Kérem a magyarszki magyarra történő fordítását, ugyanis nem beszéljük ezt a nyelvet!

Részinformáció: a nyomás értéke 0 (tökéletes) vákuum esetén.

A hangsebesség és az univerzális gázállandó között pedig kapcsolat van. Jobb esetben fizika, és fizikai kémiai laborgyakorlaton is találkozni fogsz hangsebesség mérésével. Ez kiszámítható a c=λf képlettel, ahol λ a hang hullámhossza, f pedig a frekvenciája.

Viszont van még egy képlet, amit mi is használtunk a Poisson-állandó meghatározásához (ez összefüggésben van a hangsebességgel).

[link]

Details szekció:

[link]

A kép alatt ott vannak a betűk jelentései. Tehát ha ismerjük egy adott gáz moláris tömegét, hőmérsékletét, Poisson-állandóját és a benne haladó hang sebességét, akkor ki tudjuk számolni a gázállandó értékét.

A Poisson állandóról apró megjegyzés:

Kiszámítása függ attól, hogy milyen anyagi minőségű a gáz (hány atomos a molekulája). Ugyanis ezek befolyásolják a szabadsági fokainak számát. Kétatomos ideális gáz esetén ennek a számnak az értéke 1,4.

2011. márc. 4. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ,így már kezdem érteni.

Mellesleg az én fordításom volt. Az eredeti szöveg így szól: "pV=nRT. In this equation the gas constant, R, is an experimentally determined quantity that turns out to have the same value for all gases. It may be determined by evaluating R=pV/nRT as the pressure is allowed to approach zero or by measuring the speed of sound (which depends on R). -Atkins, Phisical Chemistry for life sciences."

2011. márc. 4. 22:27
 5/6 A kérdező kommentje:
egyébként a könyvben tényleg úgy van hogy R=pV/nRT.:D
2011. márc. 4. 22:29
 6/6 poiu ***** válasza:
Így már más, a kérdésből úgy tűnt nekem, hogy az egyenletben keresed a hangsebesség jelét.
2011. márc. 5. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!