Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ideg milyen gyorsan adja...

Az ideg milyen gyorsan adja át a másik idegnek az ingert?

Figyelt kérdés
remélem jól fogalmaztam.
2011. jún. 3. 10:31
 1/6 anonim ***** válasza:
úgyérted mennyi idő telik el amég egy idegsejt felveszi az ingert, áthalad rajta és átadja egy másik idegsejtnek?
2011. jún. 3. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Én csak annyit tudok, hogy az ingerek átlagos haladási sebessége 5-15m/s körül vannak.


Remélem ez segít.

2011. jún. 3. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Az idegen belüli haladási sebesség sem állandó - függ az idegrost típusától. Ezt megkeresem neked lebontva, várj egy keveset.

Az idegek közti ingerületvezetési sebesség (nem az INGER, hanem az INGERÜLET halad, ne keverd!) függ a szinopszis fajtájától (szinopszis kb. ideg-találkozási pont), ami lehet kémiai és elektromos. Utóbbi sokkal gyorsabb átadást tesz lehetővé, a pontos számoknak, amint mondtam, utánanézek, fejből nem ugrik be.

Melyikre gondoltál?

2011. jún. 3. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, megvannak az adatok. Persze csak részlegesen, mert a saját jegyzeteimet nem tudom áttúrni, lassan négy polcnyi összehányt papírlapról van szó (márhogy egy helyre dobált, nem hánytam őket le...). Így a legfontosabb kérdésre nem találtam semmit.

Tehát: ingerületvezetés. Rostok.

Idegrost osztályok (táblázatosan)

Régi név Új név Átmérő (um) Vezetési sebesség(m/s)

_________________________________________________________

Ia | Aa(alfa)| 12-20 | 70-120

Ib | Aa(alfa)| 12-20 | 70-120

II | Aß | 5-12 | 30-70

III | Ag-d | 2-5 | 12-30

(gamma,delta)

| B | | 3-15

IV | C | 0,5-1 | 0,5-2

__________________________________________________


A megjegyzéseket nem írtam bele, ha nem gond...


Ez az idegen belüli ingerületvezetés. A szinapszisok közötti latenciaidő változó. Kémiai szinapszisnál függ a mediátor anyagtól, a szinaptikus rés nagyságától, de átlagosan 0,3-0,6 ms. Elektromos szinapszisnál gap junctionökről beszélünk, ez vehető úgy, hogy a sejtrk "folytatódnak", csak vékony csatornákkal vannak összeötve, így a latencia idő annyira lerövidül, hogy veheted nullának. (Ennél egzaktabb megfogalmazást magyarul nem találtam a neten, a cikkek között nincs kedvem keresni, mert kidobott vagy ezret.)

2011. jún. 3. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Á, összecsúszott a táblázatom... azért kibogozható?
2011. jún. 3. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszke
2011. jún. 15. 13:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!