Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges, (elvi szinten)...

Lehetséges, (elvi szinten) hogy az elvékonyodot ózonréteet egy mesterséges "ózonrétegel" pótolják (mint például a Hegylakó 2-ben)?

Figyelt kérdés
Azért merült fel e kérdés bennem, mert ugy érzem egyre rosszab a helyzet szabályosan éet a nap, és bántja a szememet. Tényleg Uv riasztás az mióta van? Mert én nagyon nem emlékszem, h rége lett volna? 30 éves vagyok.
2011. jún. 15. 21:20
 1/7 Ludens ***** válasza:

A mostani technikával inkább az a lehetséges, hogy mesterségesen állítanak elő ozont úgynevezett Chapman-mechanizmusal és azzal pótolják, csakhogy ez a program olyan örült költségeekt jelenteni, hogy egyenlőre csak elvi szinte műkdik. Ez még nagyon nagyon scifi. De az ozont károsító anyagok kibocsáltását teljes mértékben beszüntették ennek köszönhetően regenerációnak indult az ozon réteg 2010 ben azt hiszem meg is állt a növekedése és a 21. század közepe felé már vissza is nyerheti a régi fényét, legalábbis közel régi fényét.

Ozon riadó úgytudom a 90' évek elejeóta van. Ekkor jelent meg az ozon lyuk az északisarkon is.

2011. jún. 15. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
köszi a korrekt választ! Várom azért a további válaszokat is!
2011. jún. 15. 22:17
 3/7 anonim ***** válasza:
Régen nem volt UV riasztás, mert nem volt szempont, nem is mérték ennyire. Ahogy régen sugárzást sem mértek, mert nem tudták, hogy az káros.
2011. jún. 16. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Az elsőhöz kiegészítés: mérési adatok szerint nem csak megállt az ózonlyuk növekedése, hanem kimutatható a csökkenés is. Illetve valahol azt olvastam, az ózonréteg vastagodására is van adat, de hogy ezzel pontosan mit akartak mondani, nem tudom. Mindenesetre a "holtponton" túljutottunk.
2011. jún. 17. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Az ózonréteg egy folyamatosan bomló és épülő folyamatból áll. A bontó anyagokat beszüntették, de állítólag még a légkörben van egy része ami még nem is ért fel odáig(de ezt nem tudom megerősíteni), szerintem lehetne ózonréteget vastagítani. Anno 2,5 milliárd évvel ezelőtt is természetes úton épült fel a védőpajzsunk az első fotoszintetizáló kék algák segítségével (állítólag), így bár költségesen, de tud az ember lehetőségeket, bár ez jó időbe telne+költséges.

Most inkább a megelőzés-védelem lenne a fontosabb, hogy tudjon regenerálódni.


Én is észrevettem, hogy éget a nap, bár kis koromban is égetett (mindig sz*rrá égtem sajnos), de én már a 80-as évek végén, 90-es évek elején voltam kislány, és 93-95-ban fújták az ózonriadót, és délen Tűzföldön, Ausztráliában sorra vakultak a juhok a legelőn az emberek akkor 15 faktorral kenték magukat. Előrejelezték, h 2000-ben minden 10-dik ember bőrrákos lesz!

Sírva aludtam el éjjel annyira féltem, mivel nem tudtam hogy az ózonréteg újraképződhet, hanem azt hittem, ha kilyukad akkor nekünk annyi:S

Bár anyum aki 50-es éveiben van, nem égetett ennyire a nap, ez tény, és 30-33 fok augusztusban már totál kánikula volt.

Amúgy az 50-60 -as években már végeztek felméréseket a sarkkörökön hogy vékonyabb az ózonréteg, mint előtte. először azt hitték csak mérési hiba....

2011. jún. 18. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Utolsó: igen, az ózonréteg természetesen épült fel. Nem nagy ördöngősség: oxigén, ami a nagyenergiájú sugarak (UV) hatására képződik (o3). Intsabil molekula, amúgy allotróp módosulata az oxigénnek. Szóval a kékalgák nem "csináltak" semmit az ózonréteggel, hanem oxigént juttattak a levegőbe, elég nagy mennyiségben, és az megfelelő magasságban átalakult - ez történik most is. Ezért véd, így szűr. ;)

Persze elméletileg lehetséges lenne UV-szűrő buborékot vonni a Föld köré, és ha kellően sok oxigént pumpálunk át rajta, akkor még az ózonréteg növekedési sebességét is tudnánk befolyásolni, de ez annyira sci-fi...

(Az, hogy meleg van, nem feltétlenül függ össze az ózonréteggel. Az a globális felmelegedés, és az, hogy nagy az UV-sugárzás nem automatikusan vonja maga után a meleget.)

2011. jún. 19. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
OFF:Ózonlyuk nem létezik, és nem is volt soha, már rég meghaltunk volna, ha az ózonréteg ennyire sérült lenne. Nagyon-nagyon vékony, de lyuk nincs rajta!!!
2011. júl. 9. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!