Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémia: Milyen célra használják...

Kémia: Milyen célra használják az osztott és milyenre a hasas pipettát?

Figyelt kérdés
Próbáltam rákeresni de nem találtam semmit. A másik meg ,hogy nem értem mért különböztetik meg így ezt a két fajtát mivel sztem. egy adott titráláshoz mind a kettő segítségével ki lehet mérni az adott folyadékot, vagy nem?
2011. okt. 2. 14:11
 1/6 Silber ***** válasza:
Eltérő a pontosságuk. A hasas pipettáknak 1, legfeljebb két jelük van, míg az osztott pipetták folyamatosan be vannak skálázva, nagyobb a hibalehetőség. Az előbbivel pontosan ki lehet mérni egy adott térfogatot (kb. 0,01 cm^3 pontosságot el lehet érni), míg az utóbbinál több tizednyi is lehet az eltérés. Osztott pipettát én akkor használtam mikor az oldatot faktorozni kellett, és még töményítés miatt hozzá kellett adni körülbelül x térfogatú tömény oldatot. Ezután újra kellett faktorozni, ekkor már hasas pipettával kell törzsoldatot készíteni.
2011. okt. 2. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Ez így teljesen világos.


Amit még nem értek az az ,hogy titráláskor mért kell a pipettát mindig a mérendő oldattal átmosni mielőtt a titrálást megkezdenénk és miért nem lehet ugyanezt a titrálóedénnyel? (Azért nem értem mert ha teljesen tiszták az edények akkor ez sztem. felesleges.)

2011. okt. 7. 11:46
 3/6 Silber ***** válasza:
A pipettát át kell mosni a mérendő oldattal, mert ha esetleg szennyezett volt eredetileg (mert még az analtika labor sem pedáns...), azt kimossa, és a maradék ami bennem arad a pipettában már gyakorlatilag ugyanaz mint amit titrálni fogsz, nem okoz eltérést. A titrálóedénybe meg miért akarnál reagenst tenni (a mosásból visszamaradóan) úgy, hogy nem tudod a mennyiségét? Ez meghamisítaná a titrálás eredményét, mert több anyagot titrálsz meg, mint amennyit bemértél.
2011. okt. 7. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Thanks. Ez így teljesen világos. (Kár ,hogy a jegyzetben nem ilyen érthetően írják le a dolgokat?)
2011. okt. 8. 17:12
 5/6 Silber ***** válasza:
Mert ha a bonyolult témaköröknél elkezdenének minden egyes részt részletezni, akkor a 4-5 oldalas mérésleírás helyett egy regényt kapnál.
2011. okt. 8. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
én is köszönöm! :))
2012. okt. 8. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!