Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell megoldani a...

Hogyan kell megoldani a következő fizika feladatokat?

Figyelt kérdés

két fizika feladatba kéne egy kis segítség:

1. Mekkora a legkisebb sebességgel haladhat a gépkocsi, ha 30m sugarú kanyarba, ha a kanyarban az út felszíne függőleges és a μ=0,8


2.Mekkora a fékútja a 90km/h-val haladó gépkocsinak vízszintes úton, ha a μ=0,6


2011. dec. 4. 18:23
 1/4 anonim ***** válasza:
Képletbe behelyettesit, számol.
2011. dec. 4. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Első feladat:


Ilyenkor az első lépés felírni a centrifugális gyorsulást. (ezt csak paraméteresen tudod, mert pont a sebességet nem ismerjük) a= v^2/30 ( ^2 négyzetent jelent)


a kiskocsi tömege m, tehát a centrifugális erő, ami a falhoz szorítja a kiskocsit: F(cf) = m*a = m*v^2 /30

* szorzást jelent


A surlódási erő a kiskocsi és a fal között akadályozza meg azt, hogy lecsússzon a kisautó a falról. mivel a surlódási erő = felületet összenyomó erő * μ,

ezért F(surlódási) = F(cp) * μ = (μ*m*v^2) /30

a képletet szövegesen elmondva: éta szorozva tömeggel szorozva a sebesség négyzetével; és az egész osztva 30méterrel (ami a sugár)


Namost a kiskocsit a gravitációs erő akarja lecsúsztatni a falról. F(gravitációs) = m*g (g=gravitációs állandó=9,81 m/(s^2) méter / sekundumnégyzet

F(gravitációs) = m*9,81


A kiskocsi akkor nem csúszik le, ha a gravitációs erő NEM NAGYOBB a surlódási erőnél.

Tehát: m*9,81 = (μ*m*v^2) /30 (nem kell zárójel, csak azért írtam, hogy jobban lásd


Az egyenlet mindkét oldalát elosztva m-mel


9,81= (μ*v^2)/30 szorzom a két oldalt 30-cal

294,3 = μ*v^2 mivel μ= 0,8

294,3 = 0,8 *v^2 elosztom a két oldalt0,8-cal

367,875=v^2 gyököt vonok

19,18=v (kerekítettem)


Tehát 19,18 méter/szekundumnál kell gyorsabban mennie



A második feladat nagyon egyszerű. Kutya kötelességed megoldani. Ha ez nem megy könnyen, akkor nehezen fog menni. De sohasem fogod megérteni a fizikát, ha mással csináltatod meg a házikat.

Egyedül a matek, fizika, kémia fejleszti a gondolkodást. A többi nem igényel észt, csak szorgalmat. Ha a fenti 3 tárgyat nem gyakorlod, akkor hülye maradsz, és mehetsz bölcsésznek...

2011. dec. 4. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Javítás

így helyes: ezért F(surlódási) = F(centrifugális) * μ = (μ*m*v^2) /30


Véletlen F(cp)-ét írtam ez előző hozzászólásba

2011. dec. 4. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Sajtoskifli ***** válasza:

Azért egy dologgal kiegészíteném, mivel ezzel egyszer versenyen én is nagyon beszívtam. Olyan nincs, hogy centripetális erő. Centripetális irányú erő van. Ilyenkor úgy kell ezt helyesen felírni, hogy mivel Egyenletes Körmozgást végez, a rá ható gyorsulások eredője v^2/r, illetve a rá ható erők eredője mv^2/r, mely sugárirányú. Ezek után lehet felírni, hogy (szumma)F=mv^2/r. Mivel csak egy erő hat a kocsira (súrlódás), ezért (szumma)F=μ*m*g

Ezek után lehet ezt a kettőt egyenlővé tenni.

2011. dec. 5. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!