Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gén: egy fehérjét, tulajdonság...

Gén: egy fehérjét, tulajdonságot meghatározó DNS szakasz (tágabb értelemben: "hasznosuló RNS -t meghatározó DNS szakasz"). Itt a "hasznosuló alatt mit lehet értelmezni?

Figyelt kérdés
2012. jan. 23. 23:38
 1/6 anonim ***** válasza:

Ami átíródik mRNS-sé. Ugyanis van a DNS-ben szabályozó régió, meg átíródó ("cisz" és "transz" elemek). A szabályozók nem íródnak át, nem "hasznosulnak", hanem megszabják, hogy az adott körülmények között épp melyik gén fejeződjön ki (vagyis miről készüljön mRNS-átirat).

A tágabb értelemre azért volt szükség, mert nem minden gén határoz meg fehérjét, pl. a tRNS-eknek is vannak génjeik, holott azok RNS-ek. (És még sok más is van.)

2012. jan. 23. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Az előző tud jó dolgokat, de mégse korrekt a válasz.


A lényeg pont az, hogy gén az is, amiről NEM mRNS képződik, hanem pl tRNS, rRNS, siRNS, meg még számos egyéb RNS-gén van.


Ezek közül az mRNS az egyetlen, ami tovább megy a fehérjeképzés felé (ez a funkciója), az összes többi RNS-ről nem képződik fehérje, de más-más funkciójuk van, de attól még ezek is funkcionális RNS-ek. A hasznosuló RNS falójában a funkcionális RNS kicsit suta magyar fordítása. Vagyis a mondat azt jelenti, hogy gén az is, amiről egy mRNS-en keresztül végül egy fehérje képződik, de gén az is, amiről egy tRNS képződik, mely azután már RNS formájában nyeri el a funkcióját, azaz RNS formában hasznosul.


Természetesen igaz, hogy RNS csak a transz régióról képződik, de a cisz elemek (legalábbis azok egy része) a génhez tartoznak (pl promóter).

2012. jan. 24. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A gen fogalom nagyon sok tekintetben a fajfogalomra hasonlit. Akarhogy csurjuk csavarjuk, valami megis kilog alola... Eloszor volt tulajdonsag, majd feherje, majd amikor rajottek, hogy nem minden RNS-bol lesz feherje, akkor RNS, de igazabol ez sem jo....


Az elten, masodevben genetika viszga elott egy nappal, minden batorsagunkat osszeszedve bementunk, a most mar akademikus genetika profhoz, es eloadtuk a problemankat: Tulajdonkeppen, mi is az a gen? Mi a korrekt definicioja? Valasz: "Fiuk, 40 eve foglalkozom genetikaval, de erre nem tudok valaszolni!" Szaradjon le a kezem, ha nem igy volt!!!

2012. jan. 24. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

#2: nem akartam bonyolítani. Igazad van... de vajon értette a kérdező? (Én értettem, azzal nincs gond.) Nopersze a kiegészítés jogos.


döncike: Nem kell száradnia, én is megkérdeztem, nekem is ugyanezt mondta. :)

2012. jan. 24. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Itt mindenki Orosz prof tanítványa?
2012. jan. 25. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#5: rosszul tetted fel a kérdést. Helyesen:

Van itt valaki, aki nem Orosz prof tanítványa? :)

2012. jan. 25. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!