Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szőke vagy a vörös haj a...

A szőke vagy a vörös haj a dominánsabb?

Figyelt kérdés
Ugye öröklődésnél mondják, hogy a barna dominál a szőke felett, viszont a szőke és a vörös közül melyik a dominánsabb?
2012. febr. 7. 07:53
 1/10 anonim válasza:
Azt sajnos nem tudom melyik a dominánsabb, de a szőke a gyakoribb. A vörös hajtípus ritka és nekik van a legvastagabb hajszáluk, viszont a legkevesebb is.
2012. febr. 7. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Domináns: nem vörös, recesszív: vörös
2012. febr. 7. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Akkor a szőke?
2012. febr. 7. 12:46
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Egy kicsit bonyolultabb a helyzet. A hajszínt két festékanyag határozza meg, az eumelanin és a feomelanin; az eumelanin a barna és fekete, a feomelanin a vörös színt adja. (Az eumelanin mennyisége határozza meg a szín sötétségét.)

A legegyszerűbb modell szerint két gén határozza meg a hajszínt az eumelanin gén domináns allélja esetén barna illetve fekete színű lesz (két külön allél - azt nem tudom melyik a dominánsabb, de feltételezésem szerint a fekete, azaz sötétebb színért felelős). Ha nincs domináns allél, akkor szőke szín alakul ki.

A másik gén a feomelanin génje, ebben az esetben a nem-vörös allél a domináns (a feomelanin termelés gátolt). Ha nincs recesszív allél, akkor alakul ki a vörös hajszín, de az eumelanin alléltól függ a vörös árnyalata, azaz "fekete" allélok esetén sötét vörös lesz, "szőke" allélok esetén nagyon világos, élénk vörös.

Már ez alapján is megállapítható, hogy nem domináns-recesszív viszonyban va a két hajszín, hanem a vörös elnyomja a szőkét, de a valódi helyzet még ennél is bonyolultabb, több gén összeadódó hatása alakítja ki a tényleges hajszínt, így fordulhat elő, hogy rengeteg árnyalata van a hajnak.

Érdekességként megjegyzem, hogy akár egy embernek is lehetnek különböző színű/árnyalatú hajszálai, valamint az élet során változhat az egyén hajszíne.

2012. febr. 7. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
na öcsém, ezt nem tanultuk 12.-ben :D
2012. febr. 7. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"másik gén a feomelanin génje, ebben az esetben a nem-vörös allél a domináns (a feomelanin termelés gátolt). Ha nincs recesszív allél, akkor alakul ki a vörös hajszín"

Nem írtad el? nem úgy kellene, hogy " ha nincs domináns allél, akkor alakul ki vörös?"

2012. febr. 7. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A válaszíró 86%-ban hasznos válaszokat ad.

Átgondoltam, kíváncsi vagyok jól gondoltam-e.

Tehát a gimnáziumi anyag egy egygénes öröklődéses magyarázatot ad a dologra, ami az általad elmondottak alapján hülyeség. Az egyetemi anyag egy 2 génes öröklődésű magyarázatot ad rá, ha jól sejtem recesszív episztázis (javíts ki, ha nem), mert a vörös allél recesszív formában "elnyomja a hajszínt kódoló gént", de ez a valóságban nem teljesen igaz, hiszen az elnyomás itt egy génkölcsönhatással jár.

Tehát ez a 2 génes megoldás is ellentmondásos.

Jó a megközelítés?

2012. febr. 7. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Úgy érzem a biológia olyan modelleket használ, aminek a valósághoz "nem sok köze van", de mindenképp a megértést segítik. Ha valaki sablonos gondolkodással csak a biológiai axiómák által tanul és indul el az ösvényen, akkor az elveszett, mivel a klasszikus, elfogadott modellek nem a valóságot takarják.

Szerintem ritka az, aki jobban a dolgok mögé néz; meglátás?

2012. febr. 7. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

6. válaszoló: De elírtam, lám valaki el is olvasta. Kösz, hogy kijavítottad. A tanulság, munka közben ne internetezz.


7. válaszoló: Pontosan így van.


8. válaszoló: A modellek a valóság leegyszerűsített képei. Épp azért van szükség rájuk, hogy a háttérben meghúzódó lényeget megérthessük, mivel a teljes valóság túl bonyolult. Ezért nem is szabad a modellekre úgy tekinteni, hogy tökéletesen leírják a jelenséget.

2012. febr. 7. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
mindegyik válaszoló én voltam, na mind1 köszi a segítséget!!
2012. febr. 7. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!