Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet hülyeség, de ha a víz...

Lehet hülyeség, de ha a víz (meg úgy általában a folyadékok) összenyomhatatlan, akkor hogy terjed benne a hang?

Figyelt kérdés
Hiszen a hangot én úgy képzelem el, hogy valahol hirtelen megnő a nyomás, és az elkezd gömbszimmetrikusan kiegyenlítődni, mintha egy löketet adna abból a közegből körbe.
2012. márc. 11. 18:47
 1/5 anonim ***** válasza:
72%

Jó az elképzelésed. Ahol hirtelen megnő a nyomás, akkor ez a túlnyomás Pascal törvénye értelmében minden irányban gyöngítetlenül terjed tovább.

Tehát ekkor a folyadék mint rugalmas közeg, közvetíti a tulnyomást, oly módon, hogy minden részecske "meglöki" a mellette lévő részecskét.

Tehát ha a folyadék összenyomhatatlan, ez hangtarjadés szempontjából csak jó, hiszen a közeg nem deformálódik akkora mértékben, mint pl. gázok esetében.

Tehát következésképpen az összenyomhatatlanság nem vonja maga után a hang terjedhetetlenségét. (Csak a terjedési sebességet befolyásolja).

2012. márc. 11. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
A folyadék molekulái egymáshoz érnek egymáson gördülnek le ezért nem összenyomhatók! A gázok azért összenyomhatók mert alapesetben a molekulák között távolságok vannak. Amikor a molekulák egymáshoz érnek a gáz cseppfolyós lesz!
2012. márc. 11. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
72%

"Az összenyomhatóság a folyadék térfogatának megváltozása egységnyi nyomásváltozás hatására. A vízellátási gyakorlatokban a víz térfogatát állandónak vesszük, mivel nagyon kicsi (ötvenmilliomodnyi)."


[link]


(Első voltam.)

2012. márc. 11. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
25%
A hang egy mechanikai rezgés. Akármilyen közegben terjedhet.
2012. márc. 13. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
52%

Jól képzeled el, valóban a nyomásváltozás terjed. A dolog magyarázata az, hogy a víz (és minden más anyag) is összenyomható, de a vizet a legtöbb szokásos szempontból összenyomhatatlannak tekintjük, mert a mértéke olyan kicsi.


Gondolj csak bele. Ha a víz egyáltalán nem lenne összenyomható, akkor nyomás sem alakulhatna ki benne, hiszen a nyomás éppen az az ellenerő, amely az erőkifejtéssel egymáshoz közelebb kényszerített molekulák között ébred. A rugalmasság és az összenyomhatóság erősen összefüggő tulajdonságok.


Ennyiben el is tér egymástól kicsit a folyadékokban és a gázokban létrejövő nyomás. Az ideális gázban a molekulák csak az edény falával ütköznek, a molekulák egymás közötti ütközéseitől eltekintünk, vagyis egymásra gyakorlatilag nem fejtenek ki hatást (éppen az egymás közötti ütközések miatt tér el a valós gázok viselkedése az ideális gázokétól).

2012. jún. 30. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!