Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gerincvelő hátulsó kötegében...

A gerincvelő hátulsó kötegében milyen neuronok pályái futnak?

Figyelt kérdés

Én eddig úgy képzeltem el, hogy a testből jövő rostok az idegekben egyesülnek, majd átkapcsolódnak a csigolyaközi dúcokban(érző neuronok sejttestjei)és az érző neuronok rostján keresztül a hátulsó gyökéren belép a gerincvelőbe. Én azt hittem, hogy a gyökér átkapcsolódik az interneuronok sejttestjére(hátulsó szarv) és az interneuronok rostja fog hátulsó kötegben felfelé menni.Ehelyett a patellareflexnél azt írja a könyv, hogy a csigolyaközi dúcból eredő axon szétágazik és közvetlenül kapcsolódik a mozgató neuronnal, közvetve interneuronon keresztül egy lentebbi szelvényen lévő mozgató neuronnal, valamint az egyik elágazás közvetlenül a hátulsó kötegben fut.

Na a kérdés a következő: tehát amelyik idegrost a hátulsó gyökéren keresztül befut, nem kapcsolódik át az interneuronra?Mert az ábra ezt mutatta. A hátulsó kötegben milyen rostok futnak? Közvetlenül a csigolyaközi dúcból + az interneuronok rostjai is?


2012. ápr. 22. 11:36
 1/1 anonim ***** válasza:

A hátulsó kötegben két felszálló érző pálya fut, a fasciculus gracilis és a fasciculus cuneatus.

Az ezekben futó rostok a primer szenzoros neuron (azaz a hátsó gyöki ganglionban lévő neuron) centrális nyúlványai. Nem kapcsolódnak át sehol, hanem ez a centrális nyúlvány felmegy egészen a nyúltvelőig, és ott fog átkapcsolódni.


A patellareflexnél a primer érző neuronnak a centrális nyúlványa ugyanannak a szegmentumnak a szürkeállományban végződik, és ott kapcsolódik át motoros neuronra.

2012. ápr. 22. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!