Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Pontosan mi az allél?

Pontosan mi az allél?

Figyelt kérdés
Mit jelent az allél? Sok helyen utánaolvastam már,de egyszerűen nem tudom megérteni. Le tudná valaki érthetően irni nekem?

2012. ápr. 25. 17:01
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Első mondat. Ha nem érthető, sok helyen lehet a hiba... Lényegében az allél az, amit a köznapi értelemben "gén" néven szokás nevezni. Egy gén variációja, de mivel a gének nem léteznek úgy önmagukban filozófiai fogalmakként, csak variációkban, hát minden gén egy allél. (Persze mások a fogalmak a köznapi és a tudományos értelemben vett gének között. Most használjuk azt, hogy a gén az az örökítőanyag-szakasz, ami meghatároz egy fehérjét, vagyis egy tulajdonságot.) Ez persze a kromoszóma egy adott helyén (lókuszn) van (ott lokalizált).

A gének génvariációkban nyilvánulnak meg a természetben. Elméleti kérdésként beszélhetünk róla, hogy pl. a C gén határozza meg a tengerimalac szőrszínét, de hogy a tengerimalac szőrszín-változatai milyenek a valóságban az az alléloktól függ. Ha van fekete, sárga, krémszínű, himalája, aguti, fehér, akkor ez mind egy-egy allél. Összességében egy gén változatai, ha ránézel, mindegyik egy-egy C gén, hiszen mind a tengerimalac szőrszínét határozza meg. Hogy épp melyikről van szó, akkor mondhatod, hogy te az aguti allélról beszélsz.


Vagyis a gén inkább "elméleti" fogalom, összefoglaló név egy adott kromoszóma-darabra. A valóságban az adott változatokat alléloknak nevezzük. És amelyik allélból a populációban a legtöbb megtalálható, azt szokás vad allélnak, a fenotípusát (a meghatározott tulajdonságot) pedig vadtípusnak nevezni. Ehhez képest beszélünk a többiről, aik mutáns allélok: egyszerűen csak mások. (Bár valójában a mutánsokhoz képest a vad is egy mutáns, de ez már filozófiai kérdés. :D )

2012. ápr. 25. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
ahhaa..ezt a gén és allél kapcsolatot nem tudtam megérteni,de azt hiszem mostmár kezd tiszta lenni. köszönöm szépen a válaszodat :)
2012. ápr. 25. 17:29
 3/3 anonim ***** válasza:
Ha bármi van, írj nyugodtan privát üzenetet is akár, szívesen segítek. Örülök, hogy most már tisztább.
2012. ápr. 25. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!