Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Minden élőlénynek van öntudata...

Minden élőlénynek van öntudata? Ha nincs, az embernél miért fejlődött ki, amikor evolúciós szempontból semmilyen szerepe sincs?

Figyelt kérdés
2012. máj. 5. 10:30
 1/10 anonim ***** válasza:
45%
Nincs minden élőlénynek - gondolja csak egy rekettyebokorra. A legtöbb fejlettebb állatnak sincs öntudata (ami egyébként úgy definiálunk, hogy meg tudja különböztetni magát a tükörképétől). Sőt, igazából nagyon kevés állatnak van. Szerintem ahhoz, hogy nagyobb csoportok együtt tudjanak élni szükség van erre.
2012. máj. 5. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

"A legtöbb fejlettebb állatnak sincs öntudata (ami egyébként úgy definiálunk, hogy meg tudja különböztetni magát a tükörképétől)."


a tükör-teszt csak egy teszt, nem definíció. Attól még, hogy egy állat nem elég intelligens ahhoz, hogy felismerje hogy a tükörben a saját testét látja, lehet öntudata.

2012. máj. 5. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

"Szerintem ahhoz, hogy nagyobb csoportok együtt tudjanak élni szükség van erre."


Az agyunk eltudná látni ezt a feladatot is öntudat nélkül. Mivel az agy egy véges szerkezet, és minden benne játszódó folyamat csak biokémia reakciók végterméke, így nem lenne szükség a szabad akarat illúziójára és az ún. "lélekjelenlétünkre" a csoportos élet szempontjából (mint ahogy semmilyen más szempontból sem). Én ezelőtt a dolog előtt még mindig értetlenül állok.

2012. máj. 5. 12:57
 4/10 Vree ***** válasza:

Nem értem honnan veszed hogy nincsen semmi evolúciós előnye. Ilyen alapon persze egy csomó dologra rábökhetnél: mit csinál az ott, én ezt jobban meg ki tudtam volna találni. De azt végképp nem élrtem hogy a sok agybeli képesség közül miért pont az öntudat aggaszt.


Az például szerintem biztos hogy a nagyléptékű társadalmak amik a mi egyik első számú előnyünk nem lennének lehetségesek a megfelelő én, te, mi, ők, enyém, tiéd megkülönböztetések nélkül. átod még a puszta nyelv is ami az egyik másik megkülönböztető tulajdonságunk, mennyire az "alany" fogalmára van szorulva.

2012. máj. 5. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

A magyar nyelvben az öntudatnak több jelentése is van. Néha használják az éntudatot, de szerintem még így se fejezik ki ezek a szavak teljesen a lényeget.


Amire a kérdező gondol, az a felismerés, hogy én egy, a testemtől, és az időtől függetlenül létező személy vagyok. Mivel ez egy érzés, egy rádöbbenés, ezért ezt nem lehet szavakkal leírni, vagy definiálni (pontosabban van rá egy szó: a lélek, ami a tudományban nem létező fogalom).


És erre tényleg nincs szükség evolúciós szempontból. (A lélekre. Bár egyes vallások szerint lélek nélkül az élőlények nem maradnának életben, ez viszont egy dogma)


Viszont öntudat alatt érthetjük azt is, hogy egy egység felismeri saját magát, és sikeresen besorolja magát a megfelelő kategóriába (pl: én egy ember vagyok a sok közül, ugyanolyan mint amik körülöttem rohangálnak, és magamra közvetlenül, a körülöttem rohangáló egyedekre pedig csak közvetetten tudok hatni)


Ezt egy gépnek is könnyen meg lehet tanítani, ehhez nincs szüksége lélekre, és nyilván ez az információ nagyon hasznos lehet. Pl stratégiát lehet építeni arra, hogy mások is hozzám hasonlóak (tipikus példa erre a "mindenki magából indul ki" szólás)

2012. máj. 5. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Igen, az ún. "lélekre" gondoltam. Ha belegondolsz, nincs semmilyen szerepe az öntudat/lélek megjelenésének. Teljesen ugyanúgy viselkednénk nélküle is (mivel elméletileg a szabad akarat is pusztán illúzió).
2012. máj. 5. 19:31
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha a lélek létezését felismerted, akkor valószínűleg sejted, hogy a lélek nem a genetikába van kódolva, hiszen a lélek az agyag felett áll. Tehát szerintem nincs értelme ilyenen gondolkozni, hogy mikor jelent meg, van-e előnye az evolúcióban.


Az, hogy lélek nélkül hogyan viselkedne a test, illetve hogy van-e szabad akarat, már inkább filozófia témakör. A dogmák ellenére nekem is az az érzésem, hogy egy lélek nélküli test ugyanúgy viselkedne, mint egy lélekkel rendelkező, tehát az anyagi síkon egy lélek soha nem fogja megtudni a körülötte lévő lényekről, hogy nekik van-e lelkük. De szabad akarat szerintem létezik. Tény, hogy sokszor tesz, vagy mond valamit egy ember genetika/logika/stressz/tudatmanipuláció/stb hatására, de egy értelmes ember bizonyos mértékben ellen tud állni környezetének, és hatással tud lenni arra a szabad akaratával.

2012. máj. 6. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
A probléma csak ott van ezzel, hogy a "lélek" nem anyagon felüli dolog. Tudom hogy sok vallásos ezt nem akarja elismerni, pedig szerintem egyáltalán nem veszít a csodálatosságából ha rájövünk hogy mennyire kézzel fogható dologról van szó, sőt ennek a komplexitása miatt csak még gyönyörűbbé válik. Viszont még mindig nem értem hogy mi szükség volt ennek a kialakulására. Szabad akarat alatt nem tudom hogy mit értesz. Ha belegondolsz, minden döntésünket logikai levezetések által hozzuk létre, szerintem ez így is van rendjén. Az már más kérdés, hogy mit azonosíthatunk saját magunkkal és ez a döntéshozási képesség mennyire terjed "ránk" ki.
2012. máj. 6. 16:29
 9/10 anonim ***** válasza:
De elég sok élőlénynek van öntudata,tudtommal a szarkának is az elefántnak is.Az az izgalmas kérdés,hogy mitől,továbbá az,hogy miért van szükség rá?
2012. júl. 14. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Szerintem minden élőlénynek van,persze nem olyan mint nekünk ,az intelligenciától függ milyen mértékű

Egyenlőre még arról is viták vannak hogyan definiálják ezt az öntudatot

Amúgy első,bizonyították hogy a növények tudnak félni,és létezhet valamilyen memóriájuk is

Egy erdőben ahol fát szoktak vágni megjelent egy favágó berregő láncfűrésszel,erre a fák gyorsabban kezdtek el kiválasztani vmi anyagot nem tudom már mit:D

Nat Geo Wilden volt nem emlékszem a film címére:D

De ha félnek akkor öntudatuk is lehet??

2012. okt. 2. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!