Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » HbA1c (%) kevés CH/kevés...

HbA1c (%) kevés CH/kevés inzulin v. több (sok) CH/több inzulin, mind2 esetben ugyanolyan vércukorsz. -el KÖZEL UGYAN AKKOR HbA1c (%)?

Figyelt kérdés

Nagyon fontos és érdekes kérdés számomra. Kérem ne kalanddozzunk el, konkrétan a feltett kérdés válasza érdekel...

Ezt tudom a HbA1c (%) -ról:

HbA1c vagy glikohemoglobin a vörösvértestekben található és a vért vörösre festő hemoglobin egy formája, melyben a hemoglobinhoz glükóz köt. A glükózzal kötésben lévő (glikozilált) hemoglobin aránya a teljes hemoglobinhoz képest (százalékban kifejezve) a cukorbetegség kezelésének egyik fontos laborparamétere. Segítségével megállapítható, hogy milyen volt a beteg átlagos vércukorszintje az elmúlt három hónapban (hosszútávú vércukor).

Minél magasabb a vércukorszint, annál több hemoglobin alegység köt cukrot. A kötés egy darabig instabil, de pár óra múlva stabilizálódik és vissza nem fordítható lesz.


!!!KÉRDÉS!!!:


Amennyiben nagy mennyiségű ch-t fogyasztok, (viszonylag). Tegyük fel 300-400 gramm. Ezt azonban, mint cukorbeteg inzulinnal kompenzálom, úgy, hogy 5-6 (mmol/l) legyen a vércukorszintem.


---Ebben az esetben a HbA1c (%) -om (hosszútávú vércukorszintem -et) ez nem emeli meg?


---MÁSKÉNT a HbA1c (%) -om szempontjából, amikor ezt vértesztel vizsgálják, a kapot értékt nézve, csak azt nézve, mindegy, hogy kevés ch-t fogyasztok kevés inzulint adva VAGY több ch-t fogyasztok, több inzilint adva???

Mindként esetben tartva mondjuk az 5-6 (mmol/l) -t, a HbA1c (%) -om ugyan annyi lesz megközelítőleg, minkét esetben???


Nagyon köszönöm a választ!



2012. máj. 22. 23:37
 1/3 anonim ***** válasza:
Mivel a hemoglobin a (tartós) magas cukorszint miatt glikoziálódik, alacsony cukorszint mellett nem, ezért mindegy, hogy milyen módon tartod alacsonyan a cukorszintet, nem fog glikozilálódni.
2012. máj. 23. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Figyuzz.. Azért ez nem így működik :D

A kívülről beadott inzulin egyik legnagyobb hátránya, hogy 100 grammnál nagyobb mennyiségű szénhidrátot nem képesek "megfogni"..

Tehát teszem azt, adhatsz te be 50 egység inzulint is a 400 gramm szénhidrátodra vagy akár az egész patront is, a cukrod akkor is elfog szállni. Az máskérdés, hogy utána olyat hipózol, hogy lefordulsz a székről, de a 1-1,5 órás mérésed akkor sem lesz jó.

Tehát egy cukorbetegnek nem csak azért kell diétáznia, mert sokkal könnyebben elhízik egy átlag embernél, hanem azért IS (kimondom úgy, ahogy van), mert az inzulinok szart sem érnek (ilyen téren).

De - mint dietetikus szakasszisztens - elmondhatom neked, hogy a HbA1c-d még lehet például 5,3% attól függetlenül is, hogy esetleg mondjuk egy héten két napon is van esetleg egy 18as cukrod... Ha időben észreveszed és kompenzálod inzulinnal, akkor - ahogy te is említetted - nem lesz ideje megkötni a vérben, mivel a kötés egy darabig instabil. Ezáltal nem okoz túlzott károkat sem.

Ennek ellenére én azt mondom, ne pedzegesd a határvonalakat, mert ez a betegség a legrondább betegség a világon és nem játék. Nem riogatni akarlak, de nyilván tisztában vagy, hogy ha nem kontrolálod magadat (és a vércukorszintedet is), akkor ennek, még ha nem is most, de később komoly következéményei lehetnek... és lesznek is.

Most gondolhatod, hogy kívülről könnyű beszélni, de egy cipőben járunk. Csak annyi különbséggel, hogy én ezt is tanultam az iskolában :)

Úgyhogy figyelj oda és sok sikert.. Nincs más dolgod, mint egészségesebben élni. Azt hiszem, ez nem nagy elvárás egy jobb életért :))

2012. aug. 16. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

2. válaszoló vagyok

De még annyit hozzátennék, hogy azt sem lehet pontosan megmondani, hogy mikor lesz 5-6 a vércukor szinted. Ha például van 24 órás inzulinod is, akkor ez az érték eleve alacsony ahhoz, hogy később ne hipózz be.

Függ attól is, hogy mennyit mozogsz utána (vagy előtte mennyit mozogtál), még attól is függ, hogy milyen idő van.

Lehet, hogy ma beadsz mondjuk (tegyük fel) 50 grammra 4 egységet és jó lesz a cukrod, de lehet, hogy holnap már hipózol tőle, vagy az is lehet, hogy kevés lesz a 4 egység.

2012. aug. 16. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!