Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik izeltlábúra illik ez a...

Melyik izeltlábúra illik ez a leírás?

Figyelt kérdés

- Magyarországon, beltérben láttam

- nem sikerült elfogni, így csak leírni tudom, emlékezetből, kép nélkül.

- szürkés színű

- kb. 5-6 cm hosszú, kb. 2 cm széles, kb. 2 cm magas, lábait is beleértve

- vagyis ez egy hosszúkás formájú állat (összehasonlításként, ha egy vonallal körberajzoljuk egy átlagos pók lábainak végét, akkor inkább egy oválist vagy kört kapunk, nem egy ilyen hosszúkás formát)

- ugyanakkor ez egy "magas" állat (összehasonlítva egy átlagos pókkal, amit inkább laposnak neveznék)

- a lábai vékonyak voltak, de rövidek, és inkább lefelé álltak, nem oldalra (összehasonlításként, pl. a házilégy lába inkább lefelé áll, kicsit felemelve a légy testét, míg egy átlagos pók lába inkább oldalra áll, a pók teste nem emelkedik fel)

- lábainak száma 6 vagy több lehet, de 10-nél kevesebb

- a teste tehát hosszúkás volt, de nem tömör (összehasonlításként, egy hernyó tömör benyomást kelt, míg egy pók esetén elég szellősen helyezkednek el a lábak)

- amennyire meg tudtam ítélni, nem volt szárnya, viszont mintha a hátsó részén lett volna valami "extra" kiemelkedés, de nem túl magas. Ezt nem láttam világosan. (Összehasonlításként, a skorpió hátsó részén is van valami "extra", viszont ez magasan kiemelkedik, és az átlag skorpiónak inkább tömör teste van, nem pedig ilyen szellős.) Egy másik lehetőség valami "tüske" a hátsó részén, vagy egy vékony csápszerűség az állat első részén, ami hátrafelé hajlott.

- gyorsan futott, azonos sebességgel (nem pedig nekilódúlt, majd megállt, és újra elindult, mint ahogy pl. egy átlagos pók tenné)

- pókfonálnak nyoma sem volt.

- mintha nem lett volna elkülönült feje.



Néhány példa képekkel

Soklábú:

[link]

Ennek tömör teste van, a lábai vastagok, túl sok lába van. Ez az állat túl hosszú, és nem szűrke.


Pattanó ősrovar:

[link]

A szín megfelelő, de nem volt ilyen magas antenna elöl, nem volt ilyen hosszú hátranyúló rész hátul. Ennek tömör teste van, a testet nem emelik a lábak magasba.


Villáscsápúak:

[link]

Ez már közelít, de úgy tűnt, hogy nem volt ilyen tömzsi teste, nem volt ilyen sok lába (ezért tudott gyorsan futni), és ennél nagyobb volt (ez csak 1-2mm méretű, nem 5cm hosszú).


Összefoglalva: nem átlagos pók, nem hernyó, nem repülő rovar, nem nagy skorpió, nem bogár. Gyorsan futott, nem volt időm alaposan megfigyelni. A leírásom itt-ott homályos lehet, de az biztos, hogy nem egy hétköznapi ízeltlábú volt, még nem találkoztam ilyennel.


Mi lehet ez?

És mennyire lehet ez veszélyes?



2012. jún. 7. 22:40
 1/7 anonim ***** válasza:
Azt megtudod írni,hogy merre láttad az országon belül?
2012. jún. 7. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

És ezek közül nem hasonlított valamelyikre?

[link]

2012. jún. 7. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Hát, a leírás alapján nekem igen erősen a csótány jutott eszembe:


[link]

2012. jún. 8. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

első vagyok

Nekem is eszembe jutott a csótány,csak nekik általában a lábuk nem lefele áll

2012. jún. 8. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Annyit ismételgetted a pókot, hogy talán önkéngtelenül is a pókszázlábú jutott eszembe.

[link]

Ez viszont tényleg tud sprintelni, ha akar. Beltérben, kültérben, akárhol. Nem veszélyes, eszegeti a kártevő rovarokat, kissé kellemetle látvány, ha elhúz a lábadnál, de semmi egyéb.

2012. jún. 8. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

> És ezek közül nem hasonlított valamelyikre?

Köszi, nem hasonlított ezekre.


> Hát, a leírás alapján nekem igen erősen a csótány jutott eszembe

Nem csótány volt. Mint írtam, "a teste tehát hosszúkás volt, de nem tömör (összehasonlításként, egy hernyó tömör benyomást kelt, míg egy pók esetén elég szellősen helyezkednek el a lábak)". A csótány testét tömörnek hívnám (jobb szó híján).


> Annyit ismételgetted a pókot, hogy talán önkéntelenül is a pókszázlábú jutott eszembe.

Igen, tényleg ez hasonlít rá a legjobban. A pókszázlábúak egyik rendje lehetett. (ahogy látom, van kb. 20).


Hogy világos legyen, mit hívok "tömör testnek", pl. a barna százlábú jól elkülöníthető testtel rendelkezik, egy pillanat alatt felismerhető a test körvonala:

[link]


Ezen a képen is jól felismerhető a test körvonala:

[link]

(és a lábak elhelyezkedése egy kicsit olyan, amit én úgy kategorizálnék, hogy "kifelé áll".


De az irány tényleg helyes, ez vezetett el a Légyölő pókszázlábú fényképéhez:

[link]

Ha nem is pont ilyen volt, de ennek egy nagyon közeli rokona lehetett.


Test: látható, hogy kicsit trükkös a test színe, mivel nem teljesen egyszínű, hanem csak csíkok vannak rajta, így nem kelt "tömör" benyomást.

Fej: tényleg nincs külön felismerhető fej része

Hátsó rész: tényleg van valami "extra" ott hátul

Láb: talán nem volt ennyi lába, mint írtam 10-nél kevesebb, de mintha kicsivel több lába lett volna, mint egy normál póknak.

Magasság: ez a kép egy álló pókszázlábút ábrázol, és még így is olyan benyomást kelt, mintha kicsit felemelkedne a teste a földtől, és el tudom képzelni, hogy amikor gyorsan szalad, akkor a teste még inkább felemelkedik.


Köszönöm a segítséget, úgy vélem tényleg egy pókszázlábú volt. Ha nem is pont egy Légyölő pókszázlábú, de ahhoz nagyon hasonlító.


Idézet a wikipédia oldalról:

[link]


"A merev testhez kapcsolódó finom lábak teszik lehetővé a meglepő 0,4 m/s sebességet. Ez azt jelenti, hogy másodpercenként testhosszának hússzorosát teszi meg. Ilyen sebességre – testméretéhez képest – még az abszolút sebességi rekorder gepárd sem képes."


"A többi százlábúval ellentétben mérge az emberre is veszélyes lehet, méhcsípéshez hasonló tüneteket okoz, erős fájdalommal járhat."


Továbbá:

"Mérete általában 20–25 milliméter"

"A lábpárok számának növekedése: 4–5–7–9–11–13–15–15–15–15 pár a vedlések sorrendjében."

Ez utóbbi két idézetből arra következtetek, hogy nem pont Légyölő volt, hiszen a lábak számából ítélve még nem kifejlett volt, mégis már most kb. 5 cm méretű volt. De azt mondanám, hogy biztosan pókszázlábú volt.


Köszönöm a segítséget!

2012. jún. 11. 12:15
 7/7 anonim válasza:
huh ez egy nagyon durva eszmefuttatás volt. élveztem(teljesen laikusként:)) köszönöm
2012. jún. 15. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!