Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a véleményetek erről a...

Mi a véleményetek erről a csillagászati távcsőről?

Figyelt kérdés

Szeretnék venni egy csillagászati távcsövet, nem nagyon komolyat, mert láttam hogy elég borsos áruk van. én 20-25 nagyon maximum 30 ezer forintot szánnék rá.


úgy vettem észre hogy ilyen árkategóriában szinte csak akromatikus lencsés távcső létezik. például ez: [link]


nem szeretnék "áruházi" távcsöveket sem venni, láttam 10 ezerért is hasonlót, gondolom nem valami nagy a teljesítménye.


valaki letudná írni a véleményét, az akinek ilyen távcsöve van? vagy ha esetleg más típusú de számomra elérhető áru távcsöve van. leírná hogy miket lehet vele látni, mire számítsak, megéri-e, nem vagyok egyáltalán hozzáértő, életem első csillagászati távcsöve lenne:).


szóval érdekelne, hogy miket lehet vele látni, ennél a teleszkópnál például: a szaturnusz gyűrűjéről ír, és a jupiter felhősávjairól. ez mennyire van így? valóban látni vele?


előre is nagyon köszönöm a válaszokat!



2012. aug. 12. 10:33
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem tudsz többet rászánni, kezdésnek jó lesz. Bár az az állvány helyett egy eq jobb lenne a követés szempontjából. Nah a lényeg. A szaturnusz gyűrűje már szépen látszódik ezzel is, a jupiter sávjai is fognak jönni. Ezekhez a 90x nagyítás megfelelő. Annyit hoz a cső. Mély égre a fénygyűjtése ugyan kicsi, de néhány dologra elég lesz. Pl nyílthalmazok, pár gömbhalmaz, talán néhány köd, galaxis halványan... Holdra megfelelő! Napra is fóliával. Tulajdonképpen a halvány, nagy nagyítást igénylő mélyég kivételével rendben van. Az elméleti max nagyítás 2d. Azaz 120x. Afelett nem igazán tudod használni. Holdnál bolygónál itt ott, pl szorosabb kettősök esetén jól jönne. De még ezzel is van bőven bontható kettős. Ajánlatos egy térkép is, ami megkönnyíti a keresést. Pl csillagatlasz kistávcsövekhez. Mivel refraktor így ezt nappal is jól tudod majd használni. Könnyű, jó túratávcső!
2012. aug. 12. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

köszönöm a gyors választ, 3x kellet elolvasnom hogy meg is értsem:D ez az eq pontosabban az hogy könnyeben lehessen követni az égitesteket? hogyan működik?


te innen, melyiket ajánlanád?

[link]


esetleg más webshopról?

[link]


nem tudom honnan érdemes vásárolni, és igazság szerint ezeket a nagyításokat sem értem, gondolom minél jobban nagyít annál jobb? :) tudnál ajánlani valamit?

2012. aug. 12. 11:04
 3/4 anonim ***** válasza:

eq az az ekvatoriális mechanika. Annyit jelent, hogy ha pólusra állsz a távcsővel, azaz a polaris, kisgöncöl csúcsán lévő csillagra (sarkcsillag) akkor az égitestek követése egyszerűbb mint az AZ mechanikával. Ugyanis csak egy tengelyen kell állítani a kettő helyett. Az eq pegig egy mozdulattal átalakítható AZ be is. Az igazából nappali megfigyelésre jó. Persze csillagászatra is, de az Ra és D tengely felé is korrigálni kell. Az égitestek minél nagyobb a nagyítás annál gyorsabban kimennek a látómezőből.

A nagyítás nem feltétlenül a legnagyobb a jó! Nyílthalmaznál sokszor egy binokulár jobb a távcsőnél. 2 szemmel látod, nagyobb látómező... Ezekhez kis nagyítás kell. A gömbhalmazhoz hogy csillagaikra bonthasd nagy nagyítás, de fényerő is, azaz nagyobb átmérő! Esetedben ez 60mm. A nagy nagyítás kettősökre főleg a szoros kettősökre kell. Holdnál ki tudod használni, de a légkör minősége is határt szab neki! Holdnál pl hullámzik a felszín. A távcsövek elméleti max nagyítása 2d azaz kétszerese az átmérőnek. 2x60 azaz 120x. Ezt kb mindig ki lehet használni magyarországon, de pl 200-250x felett már a légkör beleszól.

A nagyobb nagyítással az égi háttér is egyre sötétebb, de halványabb csillagok is feltünnek.

Amúgy a jupiter esetében pl 90x és mondjuk 180x közt nincs számottevő különbség. Nagyobb ugyan de nem is olyan kontrasztos. Egy bizonyos nagyítás felett már nem fog több részlet előjönni, de ez is légkörfüggő.

A makszutov jó hely, segítőkészek az eladók. A csillagváros fórum is ajánlott hely. Biztosan segétenek. Te tudod mennyit szánsz rá, de amúgy ez egy korrekt cső azért a pénzért! Lencsés helyett akár tükröset is nézhetsz, de azt jusztírozni kell. Nem ördöngőség. A lencsés igénytelenebb a beállításra, nappali természetmegfigyelésre is jó. Amúgy a már majdnem mindenre használható lencsés 90mm től kezdődik. Az 60ezer. A newtonban meg a 130/650 már korrekt műszer. Fényerősebb a 90/900 lencséstől, halványabb dolgokhoz jobb, de van kitakarása a segédtükör miatt. Bolygókra viszont az f10es lencsés kontrasztosabb. De ezek kezdőknek univerzális eszközök lehetnek pár évig!

2012. aug. 12. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

értem hát jól utána kellet néznem mindennek:D

úgy látom úgy van ez mint szinte mindennel, hogy na veszek kicsit jobbat, amibe már van ez az is, de akkor már ott van az eggyel nagyobb és az is, és ez is:D és a végén egy 300 ezres összeg:P ha lenne sok pénzem nyilván olyat vennék, de lehet használni se tudnám egy jó ideig:) így megmaradok az alap először belinkelt mellett:)


[link]


látom még kiegészítőként az ajánlott könyvet is elküldik mellé:) amiből vagy 500 ft-ot engednek is, az már fél posta, :D de szerintem inkább futárral rendelem majd meg, nehogy baja essen, szerintem a futár jobban vigyáz a csomagra.


nagyon szépen köszönöm a válaszokat és a ráfordított időt!

2012. aug. 12. 12:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!