Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lenne ha egy másodpercre...

Mi lenne ha egy másodpercre leállna a Föld? Lenne valami katasztrófa?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy ha örökre megállna a Föld, a légkör tovább forogna és hihetetlenül nagy szél lenne mindenhol, ráadásul a féléves nappal-éjjel váltakozás miatt elpusztulna a Földön az élet.

De mi lenne ha csak egyetlen egy másodpercre állna meg? Valahol mintha hallottam volna, hogy ez nagy katasztrófa lenne, de igaz ez? És ha igen miért?


2012. aug. 13. 12:19
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
pl ha a ház leállna a földdel együtt, de az élőlények nem, akkor szétkenődnél a ház falán. ha a ház nem állna meg, csak a föld alatta, akkor meg összedőlne.
2012. aug. 13. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
Akik épp nem kapaszkodnak kirepülnének a sztratoszférába.
2012. aug. 13. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
12%

Semmi se történne. A felszínen lévő dolgok nem függetlenek a Földtől. Egyetlen rendszert alkotnak.

Ha egy mozgó, pörgő labdát megállítasz, arról sem esnek le a pöttyök, és el se mozdulnak.

2012. aug. 13. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim válasza:
54%

Jönnének a zombik, és én beleélném magam. SAS-s katonát játszanék, és a fél világon keresztül mennék az X ellenszerért.

Közbe persze Headshootok meg minden.

2012. aug. 13. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
77%

Attól függ, hogyan állna meg. Az önmagában nem lenne veszélyes, hogy egyetlen másodpercre szinkronkeringésbe menne át a Föld vagy ténylegesen állna, megszűnne a tengelyforgás. Sokkal fontosabb az, hogy ez mennyi idő alatt megy végbe.

Ha ez lassan történik meg, lehet, hogy alig fogunk belőle érezni valamit. Az időérzékünk megbolondul, össze-vissza lesz nappal és éjszaka és érdekes irányból fognak fújni a szelek, de nem rombolnak le mindent.

Ha viszont arra a klasszikus esetre gondolunk, ami ilyenkor mindenkinek eszébe jut, miszerint "egyik pillanatról a másikra" áll meg a forgás, akkor bizony bajban lennénk. A Föld felszínén található tárgyak úgy járnának, mint a parittyába helyezett kő kilövéskor: elindulnának érintőirányba, vagyis minden repülne ferde pályán felfelé. A szélviharok óriásiak lennének és nem kizárt, hogy a hirtelen fellépő óriási gyorsulás miatt a köpeny sem maradna egyben, földrengések, földcsuszamlások indulnának el.

Az óriási gyorsulás hatásai tehát függetlenek attól, hogy utána mennyi időre áll meg a Föld. Ha egy másodperc múlva újra visszaáll a jelenlegi keringési ütemére, akkor is elpusztul mindenki, mert nem az álló helyzetbe, hanem a gyorsulásba halnánk bele. De mondjuk az sem mindegy, hogy a felpörgés hogyan menne végbe: ha hasonló gyorsulással történne meg, akkor az is elpusztulna, ami még életben maradt. De ha szépen, lassan történik minden, lehet, hogy nem lenne belőle globális katasztrófa.

2012. aug. 13. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
14:32 nagyon jól írja, nem is tudok mit hozzátenni.
2012. aug. 13. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
58%
Jó, de 14:32-nek nagydoktorija van, úgy könnyü.
2012. aug. 13. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%
Nem, nincs nagydoktorim. Elromlott a fénymásoló, mikor a doktorit csináltam... :-P
2012. aug. 13. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

szerintem az, hogy elpusztulna mindenki, azért kicsit túlzás. nemrég néztem dokumentumfilmeket, hogy a Föld pusztulásához nagyon nagy katasztrófa kell történjen, ugyanis az ember nagyon rugalmas, és még akkor is élne tovább a Föld alatt, ha a Naptól eltávolodnánk 5 km-rel.

de köszi a válaszokat :) milyen hihetetlen hogy egyetlen egy másodperc is milyen fontos. végülis az annyi idő, míg kimondom, hogy: egy. és (ha jól tudom) 1600 km/h-val forog a Föld, tehát akkor szerintem ilyen erősen csapódnánk mindenhez. végülis igen, akkor sokan meghalnának. de nem hiszem hogy elpusztulna teljesen az élet.

2012. aug. 13. 21:00
 10/18 anonim ***** válasza:
5 km-rel??? Az nem tétel kozmikus távolságokat szemlélve. A nap átmérője többet változik pulzálva, mint pluszmínusz 5 km és észre se vesszük.
2012. aug. 13. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!