Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz, hogy a huzat bevonzza a...

Igaz, hogy a huzat bevonzza a házba a villámot?

Figyelt kérdés
pl amikor vihar van, villámlik és fúj a szél, és nyitva van minden.
2008. máj. 10. 10:14
 1/6 anonim ***** válasza:
87%

Nem igaz :)

Max a "gömbvillámra" lehet hatással. De a villám nem a "szeles" részre csap be.

2008. máj. 10. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
nem igaz.
2008. máj. 10. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
67%

Erre a valaszra nekem egy sajat magam megtapasztalt estem van. Azt azonban, hogy a huzat tette-e vagy sem nem tudom.

Eso, villam, mennydorges odakinn...a Nagyanyommal beultunk a szobaba, hogy akkor butan bambuljuk a tevet...ajto ablak nyitva. - Tudom sok eszunk van pont viharban tv-t bambulni....

Egyszercsak engem valami a vallamon, Nagyanyot meg jo fejen vagott. Bejott es kiment. Fogalmunk sincs, hogy mi volt. Azutan a szomszedhoz is bement ahol az osszes vezeteket kiegette a falbol....

Azt en tudom, hogy valami van a villamok es kozottem.

Mar tettem fel egy kerdest de igazabol fel valaszt kaptam ra, mit lehet tenni, ha allandoan fel vagyok toltodve ha stresszelek.

Ha villamlik a kozelben azonnal bizsereg a fejem teteje es erzem hogy "huz". Nagyon benito erzes. Egy ido utan a tenyerem is zsibbad rendesen "szektasnak" erzem magam.

Nem tudom miert van ez. De nem merek kerdezni mert volt egy bunko aki azt irta alapitsak sajat egyhazat ha ilyen dolgaim vannak - bar o ezt ketli...

Hat ez van.

2008. máj. 10. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
87%

Az előző válaszolónak: szerintem én válaszoltam neked.


A villám egy elég érdekes dolog. Először is: nem "A" villám: egy villám áll egy vagy több elővillámból - és egy fővillámból. Az elővillám "kitapogatja" az utat: előkészíti a fővillámnak. Az csak nagy vonalakban igaz, hogy egyenesen megy: mindig a LEGKISEBB ELLENÁLLÁSÚ úton megy. Ez lehet akár csavarvonal is!


"Egyszercsak engem valami a vallamon, Nagyanyot meg jo fejen vagott. Bejott es kiment."

Ha eltalált volna a villám, most nem itt elmélkednél. A villám ugyanis, miután becsapott, szétoszlik. Szerintem titeket igencsak a széle talált el :-)


"Azutan a szomszedhoz is bement ahol az osszes vezeteket kiegette a falbol...."

No igen. A legkisebb ellenállás. Szerintem a szomszédhoz csapott be, onnan jött egy kevés hozzátok.


Eszerint villámhárító egyik házon se volt?


"Ha villamlik a kozelben azonnal bizsereg a fejem teteje es erzem hogy "huz". Nagyon benito erzes. Egy ido utan a tenyerem is zsibbad rendesen "szektasnak" erzem magam."

Örülj neki, hogy érzed! A villám ugye feszültségkülönbség miatt keletkezik. Ez különösen nagy lesz a KIEMELKEDŐ tárgyaknál - ráadásul ott még a csúcshatás is besegít. Megoldás: elfeküdni, egy nyugalmas helyen. Lehetőleg ne ott, ahol a villám fog átcikázni! Pl. ne egy fa tövében! A kempingsátor is a lehető legrosszabb ötlet: ugye a teteje fém, az alja meg szigetelő.

Inkább ázz meg, azzal jobban jársz...


Az eredeti kérdezőnek: a huzat ugyan nem viszi be a házba a villámot - de a jó nedves levegőt, azt igen. Annak pedig jóval kisebb az elenállása: tehát könnyebben csapkod benne a villám! De inkább az van, hogy a házba csap bele, aztán szétoszlik benne mindenfelé. Nem az ajtón jön be...


"nem merek kerdezni mert volt egy bunko aki azt irta alapitsak sajat egyhazat"

Miért foglalkozol vele? Füttyents rá jó magasról... :-)

2008. máj. 10. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
81%

Nos, a "tapogato" "elovillam" sazkmai neve elokisules, es a "feladata", hogy kisebbe tegye a levego elektromos ellenallasat azzal, hogy ionizalja az ott levo molekulak egy reszet. Ugye az ionok elektromosan nem semlegesek, igy vezetove valik a levego"csatorna".

Itt megjegyeznem, miszerint annak ellenere, hogy a (z atlagos) levego atutesi szilardsaga (szikraatvezeto kepessege) centimeterenkent 21 000 V, egy 100 meteres villam nem 2 100 000 V, hanem ennel kisebb, mert a "szikra" mar vezeto (ionozalt) legcsatornan keresztul ivel at.


Visszaterve a kerdesre: az elokisulesek viszonylag rovid ido alatt zajlanak le, de amennyiben egy ionizalt legcsatornat "beteker" ez ido alatt a szobaba egy szello, az bizony arrafele fogja lehetove tenni a kisulest.


Remelem, sikerult pontosan es erthetoen fogalmaznom.

2008. jún. 12. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
36%

Az előzőekhez, hogy könnyebb legyen elképzelni:

Képzeld el úgy a villámot, mint egy vagy néhány elektront, ami meglehetősen nagy sebességgel száguld át ezen a csatornán,( feszültség nagy, erősség kicsi...)

Ez az oka annak, hogy az elektromos gépek, melyek közelében sok szabad elektron kódorog, maguktól is vonzzák a villámot, így nagyobb az esélye, hogy becsap a szobába, mintha áramtalanítanátok.

2010. máj. 17. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!