Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi a következő kifejezések...

Mennyi a következő kifejezések integráltja?

Figyelt kérdés

e^x^2

e^x^3

e^x^4

e^x^5


e^2x^2

e^2x^3

e^2x^4

e^2x^5


e^3x^2

e^3x^3

e^3x^4

e^3x^5


Kérlek ne dobjatok wolphramaplhá-s linkeket, köszi!



2012. aug. 21. 18:34
 1/10 A kérdező kommentje:
Nyilván határozatlan integrál kell...
2012. aug. 21. 18:35
 2/10 anonim ***** válasza:

Ezek az integrálok nem fejezhetők ki zárt alakban. Néhány esetben speciális határok közt (határozott integrál) megállapíthatók az értékek, pl. kettős integrállá való alakítással.


Ill. kiszámíthatók számítógéppel, de zárt alakba ezek nem kifejezhetők.

2012. aug. 21. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Mer?
2012. aug. 21. 19:21
 4/10 A kérdező kommentje:
Mi az a kettős integrál?
2012. aug. 21. 19:24
 5/10 A kérdező kommentje:

Ha jól tudom, az integrálással a primitív függvényt határozzuk meg, amiből a kifejezést deriváltuk. Tehát meghatározzuk, hogy melyik az a függvény, aminek a meredeksége 2x, és rájövünk, hogy ez az x^2 függvény.

Akkor mi értelme van olyan kifejezésnek meghatározni az integráltját, amelyiknek nincs primitív függvénye?

2012. aug. 21. 19:40
 6/10 A kérdező kommentje:
Illetve hogyan lehet?
2012. aug. 21. 19:42
 7/10 anonim ***** válasza:

Azt jól tudod, hogy integrálás során a primitív függvényt keressük, de az általad említett példákban ez nem elemi függvény.


De egyébként próbálkozhatsz vele helyettesítéstől kezdve parciálisig, stb. nem fog érdemleges eredmény adódni.


Ha pl. a wolframalphába beírod, ott is a htározatlan integrál csak mint "nem elemi" függvényként adódik, mely csak számítógéppel határozható meg.


"Akkor mi értelme van olyan kifejezésnek meghatározni az integráltját, amelyiknek nincs primitív függvénye?"


Amikor pl. meg kell oldanunk egy műszaki feladatot, diffegyenletekkel írjuk le.

Azonban ezeknek 95%-a nem megoldható elemi úton, tehát nem integrálható elemi úton, viszont a számításhoz kéne valamilyen számszerű eredményt kapnunk.


Tehát közelítő eljárásokat alkalmazunk, ez elegendő is.


Nem tudom, mennyire vágod a témát, utánanézhetsz a kettős integrálnak, ha érdekel, ezt most nem fejtem ki, annyit elárulok, hogy a többváltozós függvényeket tudni kell hozzá.

2012. aug. 21. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Hát ha tudnál ajánlani irodalmat, akkor azt megköszönném. Amúgy nem tudom mik azok a többváltozós függvények, de nem biztos, hogy nem találkoztam már velük.
2012. aug. 21. 21:09
 9/10 anonim ***** válasza:

Fekete Zoltán - Zalay Miklós: Többváltozós függvények analízise. (Bólyai könyvsorozat egy tagja)


Obádovics J. Gyula-Szarka Zoltán: Felsőbb matematika


Obádovics J. Gyula: Felsőbb matematikai feladatgyűjtemény

2012. aug. 21. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2012. aug. 21. 22:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!