Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ki az a Dr. Fonyó Attila és...

Ki az a Dr. Fonyó Attila és ki az a Dr. Szentágothai?

Figyelt kérdés

Ezt találtam az egyik kérdésnél:


"Az ember biológiailag nem mindenevő, és ez tény. Sehol nem írnak ilyet a biológiakönyvekben sem. Az egyetlen jel, ami a mindenevőség felé mutat, az a fogazat. Minden más tisztán növényevő berendezkedésre utal, (ne haragudj, de ezt másolni fogom, mert nincs kedvem kútfőből leírni az egészet!) pl.:


Külső jegyek


A húsevőknek karmai vannak, mely a zsákmány megragadására és szétmarcangolására szolgál. Egy almát vagy egy reteklevelet nem kell ízekre szedni fogyasztás előtt, ezért a növényevőknek és természetesen az embernek sincsenek karmai (Darwin).

A húsevők lefetyelik a vizet, a növényevők többsége és az ember is issza.

A húsevők hőleadása részben a nyelven keresztül történik. A nagytestű növényevők nem tudják így leadni a hőt - bőrpórusaik vannak, és nagyrészt izzadás segítségével szabadulnak meg a felesleges hőtől. Az ember is bőrpórusokon át, izzadás útján adja le a felesleges hő nagy részét. A húsevő állatoknak nincsenek bőrpórusaik (Dr. W. Ganong).


Állkapocs, fogak és nyelv


A húsevők állkapcsa csupán fel-le képes mozogni mivel a táplálékot csak megragadják, de nem rágják meg igazán, hanem darabokban vagy egészben lenyelik. A növényevők és az ember állkapcsa oldalirányú mozgásra is képes, így tudják a növényi rostokat is megrágni (Dr. Szentágothai).

A húsevők éles, hegyes elülső fogakkal rendelkeznek, melyek a táplálék (hús) megragadására alkalmasak. A növényevőknek és az embereknek nincsenek éles, hegyes frontfogai, mivel táplálékukat nem megragadni, hanem szétrágni kell (lásd csipkebogyó).

A rágáshoz a növényevők és az ember hátsó, lapos őrlőfogakat használnak, a húsevőknek erre nincsen szüksége, mert nem őrlik meg táplálékukat, így nincs is ilyen típusú foguk.

A szemfogak keresztmetszete is az ember növényevő mivoltára utal. A húsevők szemfoga kör keresztmetszetű (ez könnyebb behatolást tesz lehetővé a húsba), míg a növényevők és az ember szemfogának keresztmetszete háromszög alakú, nem húsevésre specializálódott (Dr. Szentágothai).

A húsevők érdes nyelve nagyon praktikus segítség húsdarabok kiszakítására, csontok megtisztítására. A növényevők és az ember nyelvének felülete sima, mely ezeket nem teszi lehetővé (Darwin).


Emésztés


A húsevők nyála erősen savas kémhatású, mivel a hús - vagyis a magas fehérjetartalmú táplálék - lebontására specializálódott. A növényevők és az ember nyála lúgos kémhatású. Ez a szénhidrátban gazdag táplálék előemésztéséhez megfelelő közeg (Dr. Fonyó Attila).

A növényevők nyálában található ptyalin enzim is ezt segíti elő, mely a húsevők nyálából hiányzik. A lúgos nyál egyáltalán nem alkalmas fehérjék lebontására (Dr. Fonyó Attila).

A növényevők, és normális körülmények között az ember is sokáig rágják az ételt, például egy kisgyermek fél órán keresztül is csócsál egy almát. Nagyok a nyálmirigyeik, hogy elegendő nyál termelődjön, ugyanis a növények előemésztéséhez sok nyál kell. A húsevőknek csupán kis nyálmirigyei vannak, hiszen alig rágnak, és emiatt kevesebb nyálra van szükségük.

A táplálék további útját tekintve vizsgáljuk meg a gyomor működését. A húsevők gyomrában erősen savas, vagyis magas sósavtartalmú gyomornedv termelődik. A hús, vagyis a magas fehérjetartalmú táplálékok emésztéséhez - a nyálról leírtaknak megfelelően - erősen savas környezet szükséges. A növényevők és az ember gyomorsava ötször kevesebb, mint a húsevőké, tehát egyértelműen nem fehérjedús táplálkozásra lett kitalálva (Dr. W. Ganong).

A bélrendszer hosszúsága a húsevő állatoknál a testhosszhoz képest rövid, mert a hús hasznosítható tápanyagai hamarabb lebonthatóak, kivonhatóak a táplálékból. Az ember és a növényevők bélcsatornája relatíve hosszabb, ami a növényi rostok jobb megemésztését teszi lehetővé. Ha viszont hús kerül bele, az emésztetlen húsfehérjék megrothadnak, és lassúbb távozás miatt több káros bomlástermék keletkezik és szívódik fel (Dr. Kelogg).

A húsevők bélfala simább, míg a növényevőké lényegesen bolyhosabb, nagyobb felszívódási felületet képezve. Az ember ebben is a növényevőkhöz hasonlít, mert bélfala lényegesen bolyhosabb, mint a húsevőké (Dr. W. Ganong).

A különböző megfigyelések szerint sem a húsevők, sem a növényevők vizelete nem tartalmaz nagy mennyiségű húgysavat. A vegetáriánus emberek vizelete is mentes a húgysavtól, míg a húst fogyasztók vizeletében sok húgysav mérhető. Valószínű, hogy az ember húgysavbontó képessége gyengébb, mint a húsevőké, mert a húsfogyasztás révén keletkező nagy mennyiségű húgysavtól a vesén keresztül próbál megszabadulni, míg a húsevő állatok könnyedén megbirkóznak a táplálékukból keletkező húgysavval. Az ember veséje a húgysavat csak részben képes kiválasztani, mivel nem húsevésre rendezkedett be - a maradék lerakódik a szervezetben (vesekő), vagy az ízületek között apró kristályok formájában (köszvény). Növényevő állatokon végzett kísérletek is ezt támasztják alá, melyek során húst kevertek az ételükbe. Mindegyik állat vizeletének húgysavszintje nagyságrendekkel megnőtt. A folyamatos húsadagolás hatására pedig különféle húgysavkristály lerakódások indultak be.

A növényevők epéje lúgos kémhatású, a húsevőké savas. Ez a savasság a különböző savas anyagcseretermékekkel függ össze, melyek a hús lebontásakor keletkeznek, és a máj kiválasztó munkája folytán jutnak az epébe. A savas kémhatás előnyös a húsevő bélrendszerében a sok fehérje lebontása miatt. A tisztán növényevő ember epéje lúgos kémhatású, míg a húsevőé savas. Ez a savasság viszont kárt tesz az ember bélfalában, fekélyeket okozhat, mivel a mi bélrendszerünk nem ehhez a kémhatáshoz alkalmazkodott (Dr. Bárdos György).


Anyatej


A húsevők teje magas, míg a növényevőké alacsony fehérjetartalmú. Az emberi anyatej is alacsony fehérjetartalmú."



http://www.gyakorikerdesek.hu/etelek-italok__vegetarianizmus..


2012. szept. 16. 20:02
 1/8 anonim ***** válasza:

"a máj kiválasztó munkája folytán jutnak az epébe"


Sok hazugság van a szövegben különösen a Bárdos alatt. Az epe a zyírok bontásához kell és a máj termeli úgy ahogy a sósav is termelődik nem kiválasztás terméke.Az ember epéje nem savas!

2012. szept. 16. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Éppen ezért vagyok kíváncsi, hogy kik ők.

Nem hiszem, hogy komoly tudósok,orvosok ilyen hülyeségeket mondanának.

2012. szept. 16. 20:34
 3/8 anonim ***** válasza:
Ha az ember fogazata mindenevő, akkor miért állítanak ilyet hogy nem mindenevő az ember? Akkor hogy a fenében alakult így ki? És minek?
2012. szept. 16. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Szentágothai úgy tudom agykutatással foglalkozott.


Ha az ember epéje savas lenne akkor a húsevők 60%-ának bélfekélye lenne, miért nincs annyi?

2012. szept. 16. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nagy kamu az egész eszmefuttatás!

Ha nem tűnt volna fel: Az ember mindenevő, tetszik-nem tetszik, pontosan olyan a szervezet felépítése mint a sertésé!

Az idézet pedig a húsevőket és a növényevőket hasonlítja össze, a mindenevők egy külön kategória!

2012. szept. 16. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
2012. szept. 16. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Mindkét muksó orvosi könyveket írt.

Fonyó élettant, Szentágothai pedig anatómiát.

Nem olvastam végig az egészet, de nem írnak baromságot.

Az ember mindenevő, és a szövegek csak azt támasztják alá, hogy nem csak húsevő.

2012. szept. 16. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Tudod az a helyzet, hogy egy tudományterület megismerése elég sok tanulást, több évet vesz igénybe. Ráadásul általában valamennyit a rokon területekből is el kell sajátítani, mert különben az ember nem érti meg amit olvas, és ezt észre sem veszi. Kétségtelen, hogy öt perc alatt is el lehet olvasni bármit, viszont a sját tudásodon kívül annak a valaminek a mélységétől, igényességétől függ mit értesz meg belőle. Az idézett szövegek nagyjából igazak, de nem úgy, ahogy képzeled. Tudom, nem hiszed el ezt nekem, de mit tehetek, hosszú lenne elmagyarázni, miért van ez így, és neked nem lenne hozzá türelmed.


Szentágothai professzor, akadémikus, agykutatói tevékenységét az egész művelt világ ismeri és elismeri, írásait, véleményét nem igazán kérdőjelezik meg.

2012. szept. 17. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!