Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 3 azonos tömegű és térfogatú...

3 azonos tömegű és térfogatú zárható tartályban azonos állapotú HCl H2 és NH3 gáz található. Ha csak táramérleg állna rendelkezésére, hogyan azonosítaná a különböző anyagi minőségű gázokat? Válaszát indokolja.

Figyelt kérdés
Kémia érettségi feladat amivel egyszerűen nem tudok mit kezdeni, ezért kérném bárki segítségét aki ért hozzá. Remélem mihamarabb tudtok segíteni.
2012. nov. 17. 10:13
 1/5 Silber ***** válasza:
A kulcs az, hogy bár a mólszámuk megegyezik az adott tartályokban, a tömegük nem. Úgy hasonlítgatod össze egymással őket a táramérlegen, hogy megkapj egy tömegsorrendet. Ekkor pedig HCl>NH3>H2.
2012. nov. 17. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ez esetben az "azonos tömeg" mást jelent mint amit kellene/ahogy én értelmezem? Értem hogy mit mondasz, de valahogy még mindig nem áll össze a kép.
2012. nov. 18. 13:11
 3/5 Silber ***** válasza:

Akkor vegyük végig...

Van három, azonos tömegű és térfogatú tartályunk - ebben nem lesz eltérés.

Van három, különböző anyagi minőségű gázunk a három tartályban. Mivel azonos állapotúak (nyomásuk, térfogatuk és hőmérsékletük is megegyezik), így Avogadro törvénye alapján azonos mólszámban vannak jelen. Tehát ha az egyikben van 1 mol HCl, akkor a másik kettőben is 1-1 mol H2 illetve NH3 van jelen.

Viszont: 1 mol HCl tömege 36,5 g, 1 mol H2 tömege 2 g, 1 mol NH3 tömege 17 g. Tegyük fel, hogy a tartály tömege x g. Ezesetben:

HCl-es tartály tömege: x+36,5g

H2-es tartály tömege: x+2g

NH3-mas tartály tömege: x+17g

Látható, hogy a HCl-t tartalmazó tartály lesz a legnehezebb, a H2-t pedig a legkönnyebb.

2012. nov. 18. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Érthető, köszönöm a segítséged, így kémia érettségi előtt pár nappal már minden az agyamra megy :) nem megy a gondolkodás...de nagyon köszönöm :D
2012. nov. 18. 13:27
 5/5 anonim válasza:
Azert ezek elegge genya kerdesek, ha jol ertem akkor a tartalyok tomege es terfogata azonos :D na szep, baratnom kozepszinten en emelt szinten vizsgazom. kezdem azt hinni en valasztottam jol/ konnyebbek a feladatok :D
2019. máj. 27. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!