Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet kiszámolni levezeté...

Hogy lehet kiszámolni levezetéssel együtt az alábbi kristályvizes számolást (kémia)?

Figyelt kérdés

100g H2O 20°C-on 5,9g KAl(SO4)2-ot old. Hány gramm KAl(SO4)2 x 12 H2O-t képes oldani 100g H2O 20°C-on?


A feladatot egyszerűen képtelen vagyok kiszámolni, az istennek nem jön ki az az eredmény, amit a tanár mondott hozzá (eredmény, aminek ki kellene jönnie: 11,4g -e körüli értéknek kell lennie). Segítene valaki?


Előre is köszönöm a segítséget!



2013. jan. 12. 16:01
 1/3 anonim ***** válasza:

Kiszámolod, hogy hány tömeg%-os a 20 °C-on telített oldat (5,9/105,9=5,57 tömeg%).

Kiszámolod, hány tömeg%-os a kristály. Elosztod a vízmentes timsó moláris tömegét (39+27+2*96=256) a kristályvizes timsó moláris tömegével (256+12*18=472). 256/472=54,4 tömeg%.

Feltesszük, hogy x g kristályvizes timsót oldunk fel 100 g vízben. x g kristálynak 54,4 tömeg%-a vízmentes só, tehát 0,544x. Az oldat össztömegét a 100 g víz és a beleszórt x g kristály fogja adni, tehát 100+x. Az oldat 5,57 tömeg%-os lesz, mert már az elején kiszámoltuk, hogy 20 fokon ennyi a telített oldat.

0,544x/(100+x)=0,0577

Ha ezt az egyenletet rendezed, elvileg x-re kijön, hogy 11,4 g. Ha valahol nem érthető, jelezz.

2013. jan. 12. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Az első részemég talán oké. A második bekezdéssel akadnak gondok. Kicsit egyszerűbben nem lehet valahogy leírni, mint egyenletekkel? Keresztbeszorzásos módszerrel nem lehetne megcsinálni? Mert nekem kicsit bonyolult ott az a x+, meg x- részek, meg ide osztok, oda osztok...

De köszönöm!

2013. jan. 12. 16:26
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem tudok róla, hogy itt működne bármiféle keresztbe szorzásos módszer, így megpróbálom ugyanazt leírni így kicsit érthetőbben.:D

Ugye a kristályos só egyik része a sima vízmentes só (KAl(SO4)2), a másik része pedig kristályvíz (x 12 H2O). Miután feloldottuk ezt a kristályos sót, onnantól kezdve csak az érdekel minket, hogy mennyi vízmentes só (KAl(SO4)2) van az oldatban.

Bátorkodtam kiszámolni, hogy a KAl(SO4)2 x 12 H2o-nak 54,4 tömeg%-át teszi ki a KAl(SO4)2, a többi része kristályvíz. Ez azt jelenti, hogy 100 g ilyen kristályban van 54,4 g KAl(SO4)2, míg x g ilyen kristályban van 0,544x g KAl(SO4)2 (egyenes arányosság miatt).

Miután feloldottuk a kristályokat, ez a 0,544x g fogja kitenni a kapott oldat 5,57 tömeg%-át.

A kapott oldat tömegét úgy kapjuk meg, hogy összeadjuk az oldószer (víz) és a beleszórt oldott anyag (KAl(SO4)2 x 12H2O) tömegét. Az oldószer tömege 100 g, mert a feladat azt kérdezi, hogy 100 g vízben mennyi kristályt tudunk feloldani. Az oldott anyag, a kristály tömege pedig x g, mert azzal kezdtem, hogy hozzáadunk x g kristályos sót. A kettőnek az összege így lesz 100+x.

Oldódás után tudod, hogy van az oldatban 0,544x g KAl(SO4)2 (immár kristályvíz nélkül). Ezt a 0,544x-t kell elosztani az oldat össztömegével, a 100+x-el, hogy megkapd a tömegszázalékos összetételt, ami az esetünkben 5,57 tömeg%.

Remélem, kicsit érthetőbb volt, tényleg nem tudom másképp megfogalmazni.^^"

2013. jan. 13. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!