Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora dózissal járna egy...

Mekkora dózissal járna egy marsutazás?

Figyelt kérdés
Számos helyen olvasni, hogy egy emberes Mars-utazás során komoly kockázatot jelentene az űrhajósok egészségére a sugárzás. Számszerű adatot viszont sehol nem írnak. Mégis mekkora dózisteljesítmény uralkodik egy űrhajón? Mekkora össz-dózissal lehetne számolni egy oda-úton?

2013. febr. 22. 13:56
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
72%

Utána tudsz nézni, legalább közelítő adatoknak, ha utánaolvasol, hogy kábé milyen mértékű sugárzás éri az ISS-en lévőket. Erről vannak adatok, még ha jobbára csak angol nyelvű oldalakon is találkozni velük.


"Exposures on the ISS average 150 mSv per year, although frequent crew rotations minimize individual risk.[11] Astronauts on Apollo and Skylab missions received on average 1.2 mSv/day and 1.4 mSv/day respectively."

[link]


És itt tudsz utánanézni az egészségügyi értékeknek:

[link]

2013. febr. 22. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszi, pont erre voltam kíváncsi. Ezek azért jóval nagyobb számok, mint amire számítottam.


A HZE körüli kínlódást viszont nem értem. Egy alfa részecske nem megy át egy papírlapon. Hogy a francba megy át egy annál nagyobb ion az űrhajó falán?


Ez az állítás meg végképp hihetetlen, viszont annál jobban elgondolkodtató:

With respect to cells in critical brain regions, as many as 13% of such cells may be traversed at least once by an iron ion during a three year Mars mission.

2013. febr. 22. 15:45
 3/13 anonim ***** válasza:
0%

Nem az alfa részecskék okozzák a fő problémát. Az alfa részecske alfa bomlásoknál távozik az atommagból, de az a nehéz elemek bomlásainál történik. A Nap belsejében hélium keletkezik hidrogénből, de az meg nem távozik a magból. Ott leginkább gamma sugárzás keletkezik, amely a (z egyik) fő problémaforrás.


Mi az a HZE? Valamint az utolsó angol sor mit jelent? Így nem vágom mire gondolsz.

2013. febr. 22. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
És az nem megoldható, hogy a Mars felé haladó űreszköznek mindig csak egy oldalát érje a sugárzás? Akkor elég lenne csak egy egy irányból extrém módon "szigetelni".
2013. febr. 23. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

A röntgen, és különösen a gamma sugarak áthatolóképessége olyan nagy, hogy ahhoz akár többtíz centi ólom, bizmut vagy hasonlóan sűrű nehézfém kellene, hogy valamennyire az egészségügyi határérték közelében tudják tartani a sugárzás szintjét. Az űrhajó tömegét (és ezzel együtt a tehetetlenségét) ez viszont extrém mértékben növelné meg, tehát csak korlátozott vastagságban lehet alkalmazni. Más anyagokból egyelőre nem megy, de kísérleteznek vele.


A másik dolog, hogy az űrben csak tolóerőt lehet kifejteni, húzóerőt nem. Tehát a fele úttól már mindenképp meg kell majd fordulnia az űrhajónak, hogy a tolóerőt a lassításra tudja majd használni. Innentől pedig mindkét oldalát le kell szigetelni az űrhajónak, amely az utazás során a Nap felé néz.

2013. febr. 23. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

#3:

Lebuktál, nem olvastad el a saját magad által linkelt anyagot :)


A HZE: high energy heavy ion, azaz nagy energiájú nehéz ion


Az a bizonyos angol mondat pedig a következőt állítja:


Egy 3 éves Mars-utazás során az agy kritikus területein levő sejtek 13%-át találja el legalább 1 db vas-ion.

Azért ez elég durva szerintem.


Na mármost: Azt tanultuk az iskolában, hogy az alfa részecskének (ami nem más, mint egy hélium-ion) meglehetősen rövid a hatótávolsága: levegőben néhány centiméter, egy papírlapon vagy egy közönséges alufólián pedig egyáltalán nem megy át. Szóval a kérdésem az, hogy ha ez így van, akkor hogy a fenébe képes egy vas-ion (ami SOKKAL nagyobb egy hélium-ionnál) arra, hogy átmegy az űrhajó falán, az űrhajós koponyáján és ott bent idegsejteket roncsol.


ps.:

Bocs a lassú válaszidőért, az elmúlt 2 hétben nagyon nem értem rá GYK-zni :)

2013. márc. 8. 15:57
 7/13 A kérdező kommentje:

#4, #5:


Már az Apolló űrhajók is úgy közelítették meg a Holdat, hogy az utazás során lassan forogtak a tengelyük körül.


A Nap ugyanis nem csak ionizáló sugárzást bocsát ki magából, hanem hőt is. Ha az űrhajó nem forogna, a Nap felőli oldala többszáz fokra hevülne, míg az árnyékban levő inkább a -100 fokos tartományban lenne. Ez mechanikai feszültségekhez és egy rakás kezelhetetlen műszaki problémához vezet.


[link]

2013. márc. 8. 16:06
 8/13 A kérdező kommentje:

Még egy érdekes cikk a témában:

[link]

2013. júl. 17. 12:37
 9/13 A kérdező kommentje:

A jegyzőkönyv kedvéért:

[link]


Bár az eredeti kérdésre nem ad választ, de a fenti értetlenkedéseimre nagyrészt igen. És érdekes is, bár helyenként nem könnyű olvasmány.

2014. aug. 18. 09:09
 10/13 kori80 ***** válasza:

Én is nagyjából ezzel foglalkoztam az elmúlt időben, de sajnos nem igazán találni olyan oldalt, ahol ezt pontosan leírják. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a sugárzás szintje a Nemzetközi Űrállomáson közel sem tükrözi a valós sugárzásmennyiséget a bolygóközi térben.

Egyrészt mivel az ISS a Föld magnetoszférájában még elég mélyen benne van és ezért a töltött részecskék nagy részétől védve vannak az ottaniak. Emellett a kozmikus, Naprendszeren kívüli eredetű sugárzások csak egyik oldalról érkezhetnek a Föld árnyékoló hatása miatt, ez ismét csak bezavar.

A nagyobb ionok úgy juthatnak át az űrhajó falán, hogy sokkal gyorsabbak. Nem tudom, hogy a napszél részecskéi pontosan mennyivel képesek haladni, de az biztos, hogy a Naprendszeren kívülről érkező részecskék sebessége relativisztikus méreteket ölt, akár közel fénysebesség is lehet. Ezeket nem könnyű leárnyékolni, ha mégis sikerül, a másodlagos sugárzás is veszélyessé válhat (az a sugárzás, amit már maga a fal bocsájt ki az elnyelés hatására).

Nem értek a mértékegységekhez, de van egy másik biológiai károsodást mérő, Sieverthez hasonló egység, azt hiszem Rem. Olyat olvastam egy magyar oldalon, ahol egy NASA tanulmányra hivatkoztak elérhetőség nélkül, hogy egy Mars utazás során az ember 100Rem sugárdózist kapna (3 év alatt). Összevetendő a 0.36Rem átlag éves sugárdózissal a Földön. Nem tudom mire kellenek ezek az adatok, de ha valami sugázásvédelem tervezésére, akkor az anyagok árnyékoló hatásának leírása miatt (felezési tömeg/vastagság) elég csak az arányt figyelni, de sok probléma van az előbb említett forrással:

Nem tudjuk, hogy ez már megtervezett űrhajóra van-e kiszámítva, mert akkor hozzá kéne adni azt, amit a NASA tudósok flegmaságával megtervezett aluminium nyomásrétegek leárnyékolnak, hogy megkapjuk a "csupasz" sugárdózist.

Az árnyékolásról pedig a következő: meg lehet azt csinálni, hogy az űrhajót pont úgy forgatjuk, hogy a meghajtórendszere, félig kiürült üzemanyagtartálya jobban leárnyékolja a Nap felől érkező sugárzást. Ez csak akkor kifizetődő, ha a napszél dominánsabb, mint a Naprendszeren kívülről érkező sugárzás, de erre totál biztos, hogy nem találsz magyar forrást, de akár még angolt sem.

Elvégeztem egy közelítő számítást: Ha a Földtől kiinduló űrhajó 200 tonnás és hidrogénmeghajtású, akkor a Föld-Mars odaútra körülbelül 60 tonna jut. Ha az űrhajó lakómodulja van a nappal ellentétes irányban és az az utolsó űrhajó modul abba az irányba, emellett sikerül 50 tonnát elszeparálni a Nap felé, akkor a fedélzeten örszörös sugárdózisra leszorítva kb. 59 négyzetmétert lehet leárnyékolni. Ez körkeresztmetszetben 8.7 méteres átmérőt jelent, gömb alakú lakómodul esetén pedig 345 köbméter térfogatot... otthonos.

Amúgy egy előző válaszolónak: a marskörüli pályára állás elvégzése az odaútnak csak egy nagyon kicsi része, és elég volna csak az út végén visszaforgatni a hajót a megfelelő irányba, addig nézhet a nap felé.


Bocs mindenkitől, hogy ennyire elragadtattam magam :DDD

2014. aug. 28. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!