Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy kémiai egyensúly milyen...

Egy kémiai egyensúly milyen mértékben fluktuál? Képletre lennék kíváncsi, hogy mitől és hogyan függ? Pl hőmérséklet.

Figyelt kérdés

2013. márc. 7. 09:03
1 2
 1/13 Silber ***** válasza:

Anyagi minőségektől függően széles körben változhat. Itt találsz rá pár szemléltető diagramot:

[link]

2013. márc. 7. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Mondtam hogy nem konkrét számokra, hanem termodinamikai képletre vagyok kíváncsi!
2013. márc. 7. 11:15
 3/13 Silber ***** válasza:

Látom téged se tanított meg anyád köszönni, vagy kérni. Elég szomorú. Akkor nesze, értelmezd:

d(ln(K))/dT=H/(RT^2)

2013. márc. 7. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Silber ***** válasza:
Mellesleg rosszul értelmezed a fluktuáció szót. Olvass utána, mi a különbség a fluktuáció és a függőség között.
2013. márc. 7. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Köszi a képletet, de meg tudnád esetleg mondani, hogy milyen néven fut, hogy utánnanézzek? Mellesleg nem igazán hiszem, hogy ez lenne az, ami nekem kell, hiszen ez egy sebesség típusú mennyiség.
2013. márc. 7. 16:16
 6/13 Silber ***** válasza:

Mi? Az egyensúlyi állandó? Messze nem sebességdimenziójú...

A mértékegysége reakciónként változhat (M=mol/dm^3)...

N2 + 3H2 <=> 2NH3 esetén K=1/M^2

NH3 + HCl <=> NH4Cl esetén K=1/M

NaOH + HCl <=> NaCl + H2O esetén K=1 (egységdimenziójú)

H2CO3 <=> CO2 + H2O esetén K=M


Az egyenlet pedig a Van't Hoff-egyenlet.

2013. márc. 7. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
nem sebesség dimenziót mondtam, hanem sebesség típust a dT miatt, de ha a T nem idő hanem hőmérséklet, akkor bocsánat. Ezért kérdeztem a nevét, hogy utána tudjak nézni melyik betű alatt mit értesz.
2013. márc. 7. 21:56
 8/13 A kérdező kommentje:
Ez nem az Arrhenius-egyenlet átrendezése? Ha jól látom ez a disszociációs állandó vagy a reakciósebesség hőmérsékletfüggését adja meg. Nem látom az összefüggést, hogy ez miért lenne válasz a kérdésemre. A hőmérséklet állandó, és az a kérdés, hogy a koncentrációk az egyensúly körül hogyan fluktuálnak. Az egyensúly egy adott érték, de semmi nem tökéletes, egy Gauss-szerű fluktuáció van rajta, és ennek a szórása a kérdés, melynek mértékegysége koncentráció, vagy relatíve dimenziótlan %
2013. márc. 7. 22:02
 9/13 Silber ***** válasza:

Nem az átrendezése, messze nem. Te a hőmérsékletfüggést kérdezted, megadtam.

Az egyensúlyi koncentráción az adott komponensek koncentráció nem lépnek át, hacsak valami külső hatás nem éri őket. Egy példa H2 + I2 -> 2HI esetén:

[link]

Szigorúan monoton tartanak az egyensúlyi koncentrációhoz az értékek.

2013. márc. 8. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Úgy látom nem érted mit kérdeztem. Az egyensúly minden termodinamikai rendszerben fluktuál, lehet hogy téged ez a kicsi effektus nem érdekel, de engem igen, és pont erre kérdeztem rá. És nem a hőmérsékletfüggésére, de gondolom függni fog tőle, ezért példaként megemlítettem. Ha egy molekula kötését a többitől függetlennek lehet tekinteni, nem tudom így van-e, akkor a fluktuáció, azaz a valószínűség eloszlás leírható a binomiális eloszlással, ami nagy molekulaszám esetén egy Gauss-eloszláshoz tart, és ennek a szórására lennék kíváncsi. De ha nem tekinthetők függetlennek, az eloszlás akkor is Gauss-eloszlás lesz az ismert eloszlások összegének határérték tétele miatt.
2013. márc. 8. 09:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!