Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért jó, miért alakult így a...

Miért jó, miért alakult így a nyelőcső, légcső, garat és orrüreg helyzete?

Figyelt kérdés
2013. máj. 3. 11:22
 1/5 anonim ***** válasza:
A légzés során az orron keresztül szívod be a friss levegőt. Ez azért fontos, mert az orrüregben található csillós hám, és a szőrök is képesek kiszűrni a szennyeződéseket, idegen anyagokat, melyek betegíthetik a szervezeted. Ezeket a véladékukba választják ki. Ezért jó, hogy így alakult ki.
2013. máj. 3. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Az orr önmagában rendben van,de miért kapcsolódik össze a szájjal ? Illetve miért jó,hogy a nyelőcső és légcső ilyen közel van egymáshoz? Miért nem lenne jobb,ha mondjuk a légzés teljesen elszeparált rendszert alkotna?
2013. máj. 3. 12:56
 3/5 anonim ***** válasza:

Ez egy evolúciós melléktermék, annak az emléke, hogy a halaktól származunk. A halak a szájöregből nyíló kopoltyún keresztül lélegeznek. A fejükön azon a helyen, ahol az orrunk van, egy légzőhámos szaglószerv van, aminek eredetileg semmi köze a légzéshez.


Az első tüdőshalak esetében a tüdő az úszóhólyagból alakult ki (ez a tüdő őse), ez viszont lejjebb van, mint a szájüreg-nyelőcső vonal. Nyilván szükség volt egy útra, hogy a hal ha kidugta a fejét a vízből, levegőt tudjon pumpálni a tüdőbe is, tehát össze kellett nyitni a szájüreget az úszóhólyaggal.


A szaglóorr légzőszervvé alakulása már ezután jött, mert előnyt jelenthetett egy olyan állapot, amikor már nem kell kidugni a teljes fejet a vízből ahhoz, hogy a tüdőbe tudjon lélegezni, hanem csak a fejtetőn levő orrot.


Később szükség volt egy szerkezetre, ami szabályozza a légzés/nyelés mechanizmust (erre kezdetben már csak azért se volt szükség, mert a tüdő csak segédlégzőszervként működött a normál útvonal mellett, tehát a már meglévő szervek el tudták látni a légzés/étkezés összeegyeztetését).

2013. máj. 3. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi! A tüdő előnyén gondolkodom,de úgy találom ott sok magyarázat is lehet. Pl a melegebb vizekben most is oxigénhiány lép fel sok esetben,ezekben a tavakban egy tüdős hal túl tudja élni a többieket. Vagy olyan helyeken tud utódokat lerakni,ahol a többiek nem stb..
2013. máj. 3. 18:20
 5/5 A kérdező kommentje:
Egyébként ezért nem is értem az intelligens tervezettséges emberkéket,mert ha már eleve szárazföldiként és mai formában ismert embert alkotta volna meg valaki,akkor biztos tökéletesebben oldotta volna meg ezeket a dolgokat:)
2013. máj. 3. 18:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!