Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi köze van egymáshoz a Pauli...

Mi köze van egymáshoz a Pauli féle kizárási elvnek ás a paramágneses anyagoknak?

Figyelt kérdés
2013. máj. 25. 16:38
 1/2 anonim ***** válasza:

A Pauli tilalmi elv értelmében az atomban nem lehet két olyan elektron, amelynek mind a négy kvantumszáma azonos. Ebből az következik, hogy adott atomi pályán maximálisan 2 elektron tartózkodhat, amelyek fő-, mellék- és mágneses kvantumszáma azonos, de spin kvantumszámuk eltér: +1/2 és -1/2. A Pauli tilalmi elv nemcsak atomi, hanem molekula elektronpályákra is érvényes.


Abban az esetben, ha atomban illetve molekulában a legkülső pályán/pályákon 1 elektron tartózkodik (párosítatlan elektron/elektronok), akkor a részecskének nincsen kiegyenlítve a spin momentuma (impulzusnyomatéka) - eredő spin momentuma van. Mivel az elektron töltéssel bíró részecske és mozgó töltés mágneses teret kelt - spin momentuma mágneses momentumot ébreszt. Tehát összefoglalva: amennyiben a részecske párosítatlan elektront/elektronokat tartalmaz, abban az esetben állandó mágneses momentummal rendelkezik. Az ilyen részecskék halmazait paramágneses anyagoknak hívjuk.


A középiskolákban tanított Lewis féle kötéselmélet nem közvetít nekünk minden esetben mágneses sajátságot egy adott molekulára nézve, például az O2 molekulára:


ǀǀO=Oǀǀ


Valójában az O2 molekula alapállapotban két, azonos spinű párosítatlan elektront tartalmaz, azaz paramágneses. Itt részleteztem, ha érdekel és vagy olyan szinten:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Tehát minden olyan anyag, amely alapállapotában párosítatlan elektront tartalmazó részecskékből épül föl, paramágneses. (Ilyenek a szerves gyökök/gyökanionok is.)


Whitesnake koncertet hallgatok közbe...imáádom :).

2013. máj. 25. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Paramágneses anyagoknál a külső mágneses tér elfordítja a mágneses dipólusokat, úgy hogy egyező irányúak legyenek a mágneses dipól momentumok szuperponálódása által létrejött térrel. Ezt eddig értem is, de ez azért nem univerzális jelenség, mert a mágneses dipólus momentum forrása a spinmomentum és a pályamomentum. És ha minden igaz itt jön be Pauli elv, ami valahogy meggátolja, hogy ez univerzális jelenség legyen és ezt nem értem.


Egyébként köszönöm a válaszodat!

2013. máj. 26. 09:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!