Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent a katalitikus...

Mit jelent a katalitikus oxidáció?

Figyelt kérdés

Továbbá várnám egy elmélet igazolására a válaszotokat.Kálium-tiocianát előállításán gondolkozok egy kísérlethez.Azonban nem igazolja semmi,hogy tényleg elő lehet-e állítani ilyen módon:

1.lépés:hidrogén-cianid előállítása

-Hangyasavba ammóniagázt vezetek.(ammónium-hidroxid is jó?)

A Wikipédia szerint a hidrogén-cianid vízben lassan hidrolizál(ez mit jelent?),hangyasavvá és ammóniává alakul.Elvileg ez a reakció megfordítható,vagyis ha

HCN + H2O = HCOOH + NH3

akkor

HCOOH + NH3 = HCN + H2O.

2.lépés:Kálium-cianiddá alakítás.

-Ebben szinte biztos vagyok:hidrogén-cianid kálium-hidroxiddal való közömbösítés:

HCN + KOH = KCN + H2O.

3.lépés:Kálium-cianid vízzel való egybeolvasztása.

-A 2.lépésben a KCN-t oldat formájában kapom meg.

Ki kéne kristályosítanom,vagy az oldatba folyékony ként csepegtetve is az lesz az eredmény?

8 KCN + S8 = 8 KSCN.

Akinek van türelme ezt a szöveget végigolvasni,és tud hasznos információval szolgálni,annak nagyon megköszönöm. :) UI: A katalitikus oxidációt a hidrogén-cianid másik előállításához kérdeztem.Itt van pár link:

[link]

[link]

[link]



#hidrogén-cianid #kálium-tiocianát #kálium-cianid
2013. máj. 31. 20:45
 1/2 sadam87 ***** válasza:

Helló! Tanultam valamennyit ilyesmiről, de már sajnos megkopott kicsit. Azért megpróbáltam feleleveníteni, amit tudtam.

A katalitikus oxidáció annyit jelent, hogy katalizátor jelenlétében, annak segítségével oxidálják az adott anyagot. Az angol wiki szerint platina katalizátor és 1200 °C kell a hidrogén-cianid katalitikus oxidációval történő előállításához, szóval otthon nem biztos, hogy könnyű megoldani.

(Egyébként a hidrogén-cianid nagyon mérgező, és elég illékony, szóval csak jól működő elszívó fülke alatt szabad vele dolgozni!)

Az első lépésben leírt reakcióról a wikin azt írják, hogy működik, csak erős vízelvonószer (pl. foszfor-pentoxid) kell hozzá. De itt én is a wikire hagyatkozok. Az, hogy ammónia gázt vezetsz bele, vagy ammónia-oldatot használsz,

mindegy.

A második lépés tiszta sor.

A harmadik lépésben leírt reakció lehet, hogy csak olvadék állapotban működik (legalábbis a kén nem nagyon oldódik vízben), de ebben sem vagyok biztos.

Mi annó szervetlen laboron csináltunk cianidból tiocianátot, de sajna nem nagyon emlékszem, hogyan, talán tioszulfáttal. CN− + (S2O3)2- → SCN− + (SO3)2-

* a zárójelen kívül a töltés van

Szóval ennyit tudok hozzászólni, remélem, azért tudtam segíteni. Ha cianidokkal dolgozol, mindenképpen legél nagon óvatos!

És, hogy a másik kérdésedre is válaszoljak, azért csak most válaszoltam, mert eddig nem láttam a kérdést. :)

2013. jún. 1. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Azért neked is nagyon köszönöm,sokat segítettél.
2013. jún. 2. 11:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!