Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet királis szénatom cikluso...

Lehet királis szénatom ciklusos vegyületekben?

Figyelt kérdés
Konkrétan 3 metil ciklohexénben?

#kémia #királis szénatom
2013. jún. 8. 09:09
 1/10 A kérdező kommentje:
Akartam írni, ciklikus vegyületekben :)
2013. jún. 8. 09:15
 2/10 anonim ***** válasza:
Ciklikus vegyületben lehet királis szénatom de ebben a példavegyületben nincs.
2013. jún. 8. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Silber ***** válasza:

Az speciel nem nem királis, mert az elágazó C-atomhoz két darab meténcsoport is kapcsolódik.

Azonban a 2-metilciklohexén jó választás. Itt az elágató szénatomhoz kapcsolódik -H, -CH=, -CH2-, és -CH3 csoport is.

2013. jún. 8. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Szeretnék pár dolgot helyretenni, ha nem haragszol kedves kérdező:

Királis a molekula lehet, amelynek tükörképei egymással nem hozhatók fedésbe. Mint a bal és jobb kéz. A négy különböző csoportot kötő C atomot nem "királis" C atomnak, hanem aszimetrikus C atomnak nevezzük, jele C*. (Egyes irodalmak az aszimetrikus C atomot "kiralitás centrum"-ként említhetik, ami nem helytelen.)


A "ciklusos" fogalom helyes, szóösszetételben is használandó, mint például heterociklusos vagy aliciklusos (alifás + ciklusos).

2013. jún. 8. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
*aszimmetrikus: két m-mel, elnézést már piás vagyok, jó kis rosét iszogatok...:)
2013. jún. 8. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 sadam87 ***** válasza:

Silber, válaszoddal kicsit hadd kötözködjem.

A -CH2- csoportot metiléncsoportnak nevezzük, amennyire én tudom, "meténcsoport" nem létezik.

A nevezéktan szerint telítetlen ciklusos vegyületekben a kettős kötés az 1. és 2. szénatom között van, tehát a 2-metilciklohexén biztosan nem királis, ellenben a 3-metilciklohexén az általad leírtak miatt az.

2013. jún. 9. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Silber ***** válasza:
Hm. Jogos. Úgy néz ki az idő elteltével egyre pontatlanabbak a szerves emlékeim. De a molekulát jól rajzoltam fel, mentségemre legyen. :)
2013. jún. 9. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Kérdező most már illene megköszönni a segítséget, vagy anyád nem tanította meg neked?
2013. jún. 14. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Megkésve bár, de törve nem, köszönöm a válaszokat!
2013. aug. 26. 15:24
 10/10 A kérdező kommentje:
Fanyúl, csak most olvastam el. Nem kell mindjárt felkapni a vizet, pláne személyeskedni!
2013. aug. 26. 15:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!