Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Akusztika csodái a teásbögrébe...

Wadmalac kérdése:

Akusztika csodái a teásbögrében. Mi az ok?

Figyelt kérdés

Fogj egy porcelán bögrét. Tölts bele két kanál kristálycukrot, öntsd fel vízzel. Ha elkevered fém teáskanállal, a kanál csörömpölése eleinte negyed-fél oktávnyit mélyül, majd a teljes oldódásig újra emelkedik a hangmagasság, de nem éri el az eredetit.

"Üres" folyadék esetén is eltér a hangja a víznek, a teának, tejnek is.


Az okra lennék kíváncsi, vajon a lebegő szilárd részecskék mennyisége/mérete valamilyen szóródás-elnyelődés okán szól bele a hangmagasságba, vagy homogén oldatban gondolkodva a folyadékra jellemző hangsebesség változása lehet az ok?


Esetleg mindkettő?



2013. jún. 25. 08:05
 1/3 A kérdező kommentje:
Azért egy kicsit több reakcióra számítottam. :D
2013. jún. 26. 09:57
 2/3 anonim ***** válasza:
Valószínűleg mindkét általad említett ok közrejátszik a hang mélyülésében, és még e kettőn kívül sok más tényező is befolyásolja a hang változását. Ilyen lehet pl. a hőmérséklet-különbség (mind a folyadékon belül, mind a folyadék és a bögre között), a folyadék viszkozitásának változása, a folyadék sűrűségének változása, és akár még sok egyéb is, ami most eszembe sem jut.
2013. jún. 26. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Megfordult a fejemben az oldódás révén változó térfogat és ezzel a folyadékszint is, mert az is erős hangmagasság-befolyásoló tényező, de ez a szintváltozás elég kicsi lehet, féloktávnyi változáshoz sokkal több kell.

Azt éreztem, hogy valószínűleg az összes említett paraméter beleszól, de nem feltétlenül ugyanabban az irányban, az eredő hatásban a résztényezők + és - módon is jelen lehetnek.

Ezért vagyok kíváncsi arra, hogy melyik tényező mennyire és merre befolyásol.

2013. jún. 26. 12:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!