Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki segítene egy kis...

Valaki segítene egy kis kémiában? (atomszerkezet)

Figyelt kérdés
Fontos megjegyezni, hogy a vegyjellel nem csak atomokat jelölünk. A hagyományos periódusos rendszer, mely általában a kémia könyvek végén található, az elemeket tünteti fel. Az elemekkel részletesebben csak a következő fejezetben fogunk foglalkozni, de pár szót itt is érdemes megemlíteni a könnyebb érthetőség kedvéért. Az elemek alatt az azonos protonszámú atomok halmazát értjük. Azért fontos tényező az "azonos protonszám", mivel léteznek olyan atomok, amelyek rendszáma (protonszáma) azonos, viszont tömegszáma különbözik. Az ilyen atomokat nevezzük izotópoknak. Ez az oka annak is például, hogy beszélhetünk 14-es és 15-ös tömegszámú nitrogénizotópról is (ld. 4. pont). Másrészt ez okozza azt is, hogy az egyes elemek (pl. nátrium elem) relatív atomtömege a periódusos rendszerben nem egész szám, mivel az elemeket alkotó atomok tömegszáma és relatív gyakorisága is különbözik.
2013. jún. 30. 03:46
 1/9 anonim ***** válasza:
És mi a kérdés? Mit nem értesz?
2013. jún. 30. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
SEMMIT:D
2013. jún. 30. 05:15
 3/9 anonim ***** válasza:
Akkor úgy kérdem, meddig érted? :D
2013. jún. 30. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Lényegében már ott elakadtam, hogy minek kell relatív atomtömeg? Minek van tömegszám akkor? Miért nem elég az egyik?
2013. jún. 30. 06:50
 5/9 anonim ***** válasza:

Azért nem elég az egyik, mert nem ugyanaz a kettő.

A tömegszám az a protonok és a neutronok összege. Ha tömegszámból kivonod a rendszámot, akkor megkapod hány neutron van az atommagban.


A relatív atomtömeg egy "kitalált" dolog. Vették a szén leggyakoribb 12-es izotópját ( ha az elektron tömegét elhanyagolhatónak vesszük, akkor ez 6 proton és 6 neutron) majd elosztották 12-vel, ez lett az atomi tömegegység. A relatív atomtömeg azt mutatja meg, hogy az adott elem hányszor nehezebb ennél az atomi tömegegységnél. Viszont itt a számítás már nem olyan egyszerű, mint az előzőnél. A relatív atomtömeg az az adott elem izotópjainak átlagtömegét jelenti.


A kalciumnak pl 23 izotópja van, a protonszáma 20, viszont a neutronjainak száma 14-től 37-ig terjedhet. Így van olyan kalcium aminek a tömegszáma 34 és van olyan is aminek 57. Ha ennek ezeknek az izotópoknak a tömegét előfordulásuk szerinti súlyozással kiszámítjuk, akkor megkapjuk a Ca relatív atomtömegét.

2013. jún. 30. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Igen ezt is értem. Viszont pl. az én könyvemben meg egy csomó netes forrás más és mást ír. Az egyik azt mondja, hogy a relatív atomtömeget a tömegszámból és az egyes előfordulási gyakoriságból számoljuk, azaz a relatív atomtömeg egyenlő egy elem adott izotópjainak átlagos atomtömegével. Ami megkavarja bennem a dolgokat, hogy nem egy forrás a neten, ami hiteles, azt írja, hogy a relatív atomtömeget nem csak elemek szintjén értelmezhetjük, hanem önmagában pl. egy 18-as tömegszámú oxigénizotópnak is van relatív atomtömege, mégpedig 17,9992.
2013. jún. 30. 07:37
 7/9 A kérdező kommentje:
Így nagyon nagyon nem értem a dolgokat. Nem értem önmagában egy elem izotópjának minek van tömegszáma és relatív atomtömege is.
2013. jún. 30. 07:40
 8/9 anonim ***** válasza:

"Az egyik azt mondja, hogy a relatív atomtömeget a tömegszámból és az egyes előfordulási gyakoriságból számoljuk, azaz a relatív atomtömeg egyenlő egy elem adott izotópjainak átlagos atomtömegével."

Ez így igaz.


"Nem értem önmagában egy elem izotópjának minek van tömegszáma és relatív atomtömege is."

Gyakorlatilag az izotóp tömegszáma határozza meg adott izotóp különbözőségét az anyaelemtől. Általában - iskolában - elemi szinten számolnak/foglalkoznak a relatív atomtömeggel. Viszont az életben, iparban,gyógyászatban, laborokban stb.. ahol komolyabban foglalkoznak foglalkoznak magas tisztaságú izotópokkal, ott már van értelme az izotóp relatív atomtömegéről beszélni. A tömegszám növekedéséből következik a relatív atomtömeg növekedése is . Ha például gázcentrifugában válogatod szét az urán eltérő tömegszámú izotópjait ( UF6 gáz formájában ) ott tömegük szerint választódnak szét az izotópok, és nem árt ha tudod mennyi a relatív tömegkülönbség a két izotóp között. Ezt akár mérni is tudod, míg ebben az esetben a tömegszám csak az esemény leírására jó.


Elemek esetében az elemek izotópjainak előfordulás szerinti átlagsúlya adja a relatív atomtömeget, míg izotópok esetében az elméletileg 100% tisztaság izotópot jellemzik így.

2013. jún. 30. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 sadam87 ***** válasza:

Az előző válaszoló már tökéletesen leírta, mi a tömegszám, és mi a relatív atomtömeg. Az viszont talán nem derült ki pontosan, miért lehet különbség a kettő között tiszta izotópok esetén. Egy atommag tömege mindig kisebb lesz, mint az őt alkotó protonok és neutronok tömegének összege. Ennek az az oka, hogy a magot alkotó nukleonokat nagyon erős kötőerők tartják össze (erős kölcsönhatás). Azaz ha egy mag nukleonokból összeáll, akkor nagy mennyiségű energia szabadul fel (ehhez hasonló folyamat zajlik a magfúzió során, pl. a csillagokban, hidrogénbombában). A tömeg-energia ekvivalencia alapján a felszabaduló energiának megfelelő mértékben (E=m*c^2) fog csökkenni. Az eltérés atommag esetén más és más, mivel a különböző atomokban eltér az egy nukleonra jutó kötési energia.

A fentieket összefoglalva: a tömegszám és az izotópok relatív atomtömege (a 12-es szénizotóp kivételével) nem lesz teljesen azonos, az eltérő kötési energiák miatt.

2013. jún. 30. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!