Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az átmenetiállapot-elméletről...

Az átmenetiállapot-elméletről a Wikipédián olvasható az alábbi. Hogyan kell ezt érteni?

Figyelt kérdés

1920-ban Richard Chase Tolman amerikai kémikus továbbfejlesztette Rice ötletét a kritikus növekményről.. Arra a következtetésre jutott, hogy egy reakció kritikus növekménye (mai nevén aktiválási energiája) egyenlő az összes, reakcióba lépő molekula átlagos energiájával, levonva abból az összes reaktáns molekula átlagos energiáját.


Itt milyen energiáról van pontosan szó? Kinetikus vagy minden? És az összes átlagos energia alatt mit ért? Az energiák összegét?



2013. júl. 2. 19:09
 1/2 A kérdező kommentje:

Ugyanitt olvasható az is, hogy:


Mivel a rendszer teljesen egyensúlyban van, [ABl] ‡ és [ABr]‡ koncentrációja azonos, és így mindkét koncentráció az összes aktivált komplex koncentrációjának a fele: ...


Ezt trivialitásként mondja, de én nem értem, hogy miből következik. Egyáltalán mit ért egyensúly alatt, és miért következik abból, hogy fele-fele?

2013. júl. 2. 19:15
 2/2 Makoscsiga ***** válasza:

"egy reakció kritikus növekménye (mai nevén aktiválási energiája) egyenlő az összes, reakcióba lépő molekula átlagos energiájával, levonva abból az összes reaktáns molekula átlagos energiáját. "

Azok a molekulák, amik nem rendelkeznek az aktiválási energiával nem fognak reagálni egymással. Reakció csak azok között lesz, ahol a két komponens együttes energiája eléri az átmeneti állapot kialakulásához szükséges energiát, innen az átlag. Azt, hogy ezek energiájából le kell vonni a nem reagáló részecskék átlagenergiáját az nem meglepő, hiszen ebből kapod meg az 1. ábrán látható delta G-csillagot.


A kvázi egyensúlyos megközelítésnél szerintem nem pontos a szöveg. Hiszen nem lehet egyensúlyban valamennyi komponens, mivel a termék (P) nem megfordítható reakcióban alakul ki. Szerintem itt a steady-state állapotra gondolnak, ahol a komplex koncentrációja állandó. Az ABr és ABr felosztás szerintem értelmetlen, és triviális megállapítással zárul: az átmeneti állapot csak a reaktánsokkal van egyensúlyban.

2013. júl. 3. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!