Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a véleményetek az emberi...

Mi a véleményetek az emberi gonoszságról? Mindenkiben ott van? Rosszat tennénk csak azért, mert egy "hiteles" ember utasít rá? Mit gondoltok a Milgram és a Zimbardo-féle börtönkísérletről?

Figyelt kérdés

2013. aug. 8. 13:32
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Úgy látom, te is eléggé kiakadtál a két kísérlet eredményein. :(

Nem vagy egyedül, szerintem sokan ugyanígy éreznek. Én is padlót fogtam, amikor néhány évvel ezelőtt olvastam ezekről.

És sajnos ez a levont következtetés: igen, az emberek többségében ott van a gonoszság, és alkalomadtán ki is jön. :(((

2013. aug. 8. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Antimod ***** válasza:

Mindenkiben ott van az alapvető jó, és az alapvető önzés (~gonoszság) is. Ettől függetlenül - pláne a börtönkísérletben - úgy érzem, sokkal inkább a frusztráció és a felhalmozott sérelem kerül a felszínre, mintsem egy alapvetően "gonosz" hajlam.

A "hiteles" embernek való megfelelési kényszer (tulajdonképpen erre programoznak születésedtől kezdve) felülírhatJA akár a belső erkölcsi törvényeidet is, ha nem elég erős a jellemed. Azért ne feledjük, az említett kísérletekben is csak arányokról beszélünk, és szerintem ahány kultúra, annyiféle eltérést adnának.

2013. aug. 8. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim válasza:
94%
Nem létezik "jóság" és "gonoszság", ezek mesterségesen alkotott fogalmak, amelyekkel rákényszerítenek emberekre bizonyos erkölcsi normákat. A kísérletekről annyit, hogy az "ember" nem valami nemes élőlény, mi is csak állatok vagyunk, bár rendkívül intelligensek. Nem tudhatod, hogy mit reagálnál egy szituációban, csak akkor, ha valóban odakerülnél. A túlélésért az emberek döntő többsége bármit megtenne, tehát a való életben sokkal nagyobb "gonoszságokat" követtek el emberek egymás ellen, mint ebben a két kísérletben. Ha érdekel az emberi viselkedés, akkor járjál jobban utána a dolognak, olvassál szakmai könyveket, kiadványokat, cikkeket, stb., de ne két kísérlet alapján vonjál le messzemenő következtetéseket, még akkor se, ha ezek nagyon populárisak és sokan hivatkoznak rájuk.
2013. aug. 8. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Érdekelne, hogy milyen messzemenő következtetést vontam le a 4 kérdőmondatomba? Véleményt kérdeztem, nem foglaltam álláspontot főleg nem vontam le semmilyen következtetést.
2013. aug. 8. 15:00
 5/16 anonim válasza:
Nem akartalak támadni, nem a személyed ellen irányult. Csak azért írtam, mert ezeket a kísérleteket nagyon sokan ismerik és sokszor úgy kezelik mint megkérdőjelezhetetlen igazságot. Főleg, ha valami tévéműsorban látják, ami populáris tudománnyal foglalkozik, mert azok ugye elég hatásvadászok.
2013. aug. 8. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Tudnál ajánlani ilyen témájú könyveket?

Amúgy egyetemen hallottam ezekről a kísérletekről, mérnök szakra járok és ott volt etikánk, ami töltelék tárgynak indult de végére elég érdekesnek és hasznosnak tűnt.

2013. aug. 8. 15:22
 7/16 anonim válasza:

Igen, de csak angol forrásokat ismerek. Ez Milgram könyve, amit a kísérletről írt:


[link]


Az oldal alján van még egy csomó ajánlott könyv kifejezetten ehhez a témához, nem tudom, hogy megjelentek-e magyarul is, de a google majd megmondja.


Ez is Milgram kísérletéről szól:


[link]


Ez pedig a stanfordi kísérletről, de azt feszegeti, hogy vajon mennyiben befolyásolta jelentkezők személyisége a kísérletet:


[link]


Ez pedig egy általános, bevezető könyv az emberi viselkedés témakörébe, ezt nem olvastam, de azt hallottam, hogy igényes, jól megírt könyv:


[link]

2013. aug. 8. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Köszi szépen.
2013. aug. 8. 15:43
 9/16 anonim válasza:
Nincs mit!
2013. aug. 8. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Wadmalac ***** válasza:

Az a helyzet, hogy ez a bizonyos igazságérzet és etika nevű valami a társadalmi környezet, aktuális normák alapján fejlődik ki. Az embernek veleszületett etikai normái nemigen vannak. Plusz épp a börtönkísérletek mutatják, hogy a társadalmi kontroll megszűnésével sok ember még a beidegződött normákat is levetkőzi magáról.

Az ember nem eredendően jó vagy rossz. Egy üres lap, amit aztán a környezet ír tele.

2013. aug. 9. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!