Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az evolucionisták miért...

Az evolucionisták miért ragaszkodnak a kihalóban lévő fajok megmentéséhez?

Figyelt kérdés
Hisz mi is természetes kiválasztódás útján szelektálódtunk,akkor miért kell cirkuszolni,ha egy jegesmedve nem bírja a tempót?
2013. szept. 5. 15:55
1 2
 1/14 Platypus ***** válasza:
89%

Egyrészt az evolucionista nem egyenlő a környezetvédővel. Lehet hogy a jegesmedvéket védő greenpeace aktivista a teremtésben hisz, és úgy gondolja, isten művét nem szabad hagyni elveszni.


Másrészt a tempó nem természetes, ezért ez így nem is természetes kiválasztódás, hanem ember által előidézett kataklizma(pontosabban az előszele). Igen, volt már ilyen. A föld túlélt pár katasztrófát, ami az élővilág döntő többségét kipusztította. Csak éppen utána pár millió évig nem volt olyan kellemes az élet a földön, szóval lehetőség szerint jobb lenne, ha nem következne be.

2013. szept. 5. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Ez rohadtul nem az evolúcióról szól, hanem a biológiai sokféleségről és a mindenféle fajok egymásrautaltságáról. Ha egy faj kipusztul, egy szem máris kiesik a biológiai láncból, azaz más fajok is ki fognak pusztulni miatta, hisz nincs táplálék. Dominó-effektus kezdődik, aminek az a vége hogy az ember is kipusztul, mivel sikeresen elintézett maga körül minden életet...

Állatok nélkül, növények nélkül mi se maradunk hosszútávon sokáig, jobb ha tudod...

2013. szept. 5. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 sadam87 ***** válasza:
95%

Ha egy faj az ember hatására kihal, azt én nem igen nevezném természetes kiválasztódásnak.

Egyébként csatlakozom az előttem szólókhoz: a kihalás üteme ma sokkal gyorsabb, mint az ember megjelenése előtt volt, másrészt elég sok káros hatása lehet, ha egy faj kihal (az emberre nézve is), hát még ha ennyi.

Pl. Angliában, Hollandiában mára már alig néhány méhfaj fordul elő, lassan nincs, ami beporozza a virágokat.

2013. szept. 5. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Makoscsiga ***** válasza:
100%

"Ha egy faj az ember hatására kihal, azt én nem igen nevezném természetes kiválasztódásnak. "

Az ember is a természet része.


"Az evolucionisták miért ragaszkodnak a kihalóban lévő fajok megmentéséhez?"

Nem tudom, hogy feltűnt-e, de az ember (legalábbis a többség) képes tetteinek hatását felmérni. Megfelelő távlatból látható, hogy a fajok számának drámai csökkenése a mi túlélésünket is veszélybe fogja sodorni. Persze ezen egy erszényes farkas nem oszt, nem szoroz, de itt elvi kérdésről van szó. Nem tudom, hogy milyen mélységben vagy képes nem triviális problémák absztrakciójára, úgyhogy nem ragozom tovább...

2013. szept. 6. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

>Az evolucionisták miért ragaszkodnak a kihalóban lévő fajok megmentéséhez?


Érvelési hiba: "loaded question". A kérdés eleve feltételez valamit, ami a választól függetlenül nem igaz. Evolucionista =/= környezetvédő.


>Hisz mi is természetes kiválasztódás útján szelektálódtunk,akkor miért kell cirkuszolni,ha egy jegesmedve nem bírja a tempót?


Érvelési hiba: szalmabáb érvelés (straw man argument). Nem a valódi helyzetre, hanem annak elferdített, parodizált változatára vonatkozik az kérdés.


Ezt csak úgy leírtam, mert épp ilyen kedvem volt. A pontszámod 0/10, gyenge próbálkozás.

2013. szept. 6. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 sadam87 ***** válasza:

#4

Hát, ez már nézőpont kérdése. Az egyik tanárom definíciója szerint legfeljebb a természetes körülményke között élő emberek ("primitív törzsek") tekinthetők ilyen értelemben természetesnek. (Persze az ember maga mint faj, a természet része, de ha ránézek pl egy városra, nem igazán az jut róla eszembe, hogy természet.)

Mindenesetre az ember által okozott fajkipuszulást én semmiképpen nem mondanám természetesnek, hiszen akkor a gyárakra, víz- hő és atomerőművekre, olajtankhajókra, stb. is azt kell mondanunk, hogy a természet része.

2013. szept. 6. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

"A kérdés eleve feltételez valamit, ami a választól függetlenül nem igaz. Evolucionista =/= környezetvédő.


>Hisz mi is természetes kiválasztódás útján szelektálódtunk,akkor miért kell cirkuszolni,ha egy jegesmedve nem bírja a tempót?


Érvelési hiba: szalmabáb érvelés (straw man argument). Nem a valódi helyzetre, hanem annak elferdített, parodizált változatára vonatkozik az kérdés.


Ezt csak úgy leírtam, mert épp ilyen kedvem volt. A pontszámod 0/10, gyenge próbálkozás."


Valaki nagyon fitogtatni akarja a tudását..és szándékosan túloztam,hogy érzékelhetőbb legyen,hogy mit akarok kifejezni.


Egyébként ha az ember nem a természet része akkor micsoda? Ha azt mondom,hogy Isten teremtménye,akkor 300-an fognak nekem esni egyszerre.Ha pedig a természet része,akkor valamilyen szinten a tettei is létezésének a következményei.Vagyis,ha a természet jóvoltából nem lenne ember(ahogy sokáig nem is volt),akkor azok a dolgok sem léteznének,amik az ember által léteznek.


És ha valaki hibát lát az érvelésemben(ami megjegyzem,a magánvéleményem és nem szántam tudományos értekezésnek),akkor azt ne kioktató,síkhülye vagy stíusban mondja el,ahogy az idézett hozzászóló tette.

2013. szept. 6. 16:53
 8/14 anonim ***** válasza:
Jogos, hogy a stílusom hagy némi kívánnivalót maga után, de mint mondtam, épp ilyen kedvem volt, pont az érvelési hibákról olvastam és feltűntek. Ráadásul, hogy őszinte legyek, azt feltételeztem, hogy direkt provokálás céljából írtad ki a kérdést és szándékosan helyezted el benne ezeket.
2013. szept. 6. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Makoscsiga ***** válasza:

"Persze az ember maga mint faj, a természet része, de ha ránézek pl egy városra, nem igazán az jut róla eszembe, hogy természet."

De, ha egy termeszvárra nézel, akkor a természet jut róla eszedbe. Miért? Ez csak szokás kérdése. Az állatok, hozzánk hasonlóan átalakítják környezetüket, csak nekünk ez rendkívül hatékonyan megy.

2013. szept. 6. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 sadam87 ***** válasza:

"Az állatok, hozzánk hasonlóan átalakítják környezetüket, csak nekünk ez rendkívül hatékonyan megy."

Igen, annyira hatékonyan, amennyire egyetlen fajnak sem. Ezrét szoktuk a "természetes folyamatokat" (amiben benne van az összes többi faj hatása) szembeállítani a "mesterséges folyamatokkal", ami az emberi faj hatására zajlik.

Természetesen az a kérdés, hogyan definiáljuk a természetet. A definíció, amire korábban hivatkoztam: "A természet a világ ember által nem, vagy csak kevésbé befolyásolt része." (Gallé László) Ha ezt a definíciót nézzük, a helyzet nyilván egyértelmű. Természetesen másként is lehet definiálni a természetet. Elég nehezen megfogható fogalom, ráadásul nézőpont kérdése is, hogy mit tekintünk a természet részének (a tanár úr ökológus). Persze ha tágan értelmezzük, a természetbe az egész világegyetem beletartozik, ebben az esetben nyilván az ember is minden alkotásával, cselekedetével.

[link]

Itt például elég sok lehetőséget felírnak a jelentésére.

A természetes szelekció viszont pl. megkülönböztetik a mesterséges szelekciótól, ami a tenyésztéskor zajlik. Persze ettől még az egyéb emberi hatások sorolhatók a természetes szelekció kategóriájába.

Egyébként az, hogy valaki "evolucionista" (ami gondolom, azt jelenti, hogy az illető elfogadja az evolúciót elméletet), nem jelenti azt, hogy akkor "támogatnia" kell az evolúció működését. Például, bár én elfogadom az evolúció elméletet, nem viselkedem annak megfelelően a hétköznapokban (akkor már legalább tíz gyerekem volna).

2013. szept. 6. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!