Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mikor látható MO-ról a sirius...

Mikor látható MO-ról a sirius vagy a canis majoris? Mert születés napomra kaptam egy (nem a legjobb) csillagászati távcsővet. És szeretném látni ezeket a hatalmas csillagokat.

Figyelt kérdés
2013. szept. 5. 20:46
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

(((0. A Canis Maior az nem egy csillag, hanem egy csillagkép, aminek a legfényesebb csillaga az α Canis Maioris, vagy ismertebb nevén a Sirius. Szóval pontosan 1 „csillagok”-at írtál.)))


1. Erősen ajánlott ingyenes szoftver a Stellarium [link]


2. (a válasz a kérdésedre) Lényegében csak tavasz végén, nyár elején nem jön fel éjszaka, nyár végén hajnalban kell keresni, télen éjféltájban, kora tavasszal estefelé van a legmagasabban.


3. Ha lenne egy új távcsövem, akkor azzal elsősorban a Holdat és a Tejutat nézném meg, nem a Siriust. A Siriust azt szabad szemmel is pontosan annyira fogod látni, mint távcsővel. A Holdat lehetőleg nem teliholdkor, hanem valamelyik negyed környékén, akkor látszanak szépen a kráterek árnyékai. A Tejutat a Cassiopeia w-jének vonalában látod, átmegy az egész égen. Június-júliusban éjféltájt van az égbolt tetején a Hattyú (ami szintén átmegy a Tejút) és távcsővel ki-beb**** gyönyörű! (Bocsánat, de tényleg…)

Ha a Holdat sikerült megnézni, akkor próbálkozz a Jupiterrel meg a Vénusszal (hogy mikor hol vannak? – Stellarium!) Előbbinek a holdjai, utóbbinak a fázisai érdekesek. Ezeken kívül első kör végére még az Androméda-ködöt érdemes megpróbálni megnézni.


Meg éjszaka járj ki, és kezdd el tanulni a csillagképeket! Először a Cassiopeia meg a Nagy Göncöl, aztán ezekhez viszonyítva sok gyakorlással majd fel fogod ismerni a többit is. Azért érdemes megtanulni legalább a nagyobbakat és fontosabbakat (Kis Göncöl, Hattyú, Oroszlán, Herkules, Andromeda, Északi Korona, Ökörhajcsár, Sas, Nagy Kutya, Kis Kutya, Orion, Pegazus, Skorpió, Szekeres, Lant, Bika), mert ezek alapján tájékozódunk az égen. S ezek ismeretében majd könnyebb lesz egyéb dolgokat is megnézni a távcsővel (Szaturnusz, Uránus, ha elég fasza távcső akkor a Neptunusz, Rák-köd, M41 halmaz, különféle kettőscsillagok…).


Végül még annyi tanács, hogy ha csillagokat, csillagködöket akarsz nézni (konkrétabban: nem a Napot, Holdat, Merkúrt vagy Vénuszt), akkor újholdkor, tiszta időben érdemes kimenned, naplemente után, illetve napfelkelte előtt legalább 2 órával, mert akkor van a legsötétebb. Merkúrt, Vénuszt ugye este/hajnalban kell, Holdat negyedben (de ezt már írtam), a Napot pedig természetesen nappal, de úgy, hogy egy papírlapra vetíted a képét. Ezt úgy a legegyszerűbb, hogy a távcsövet a Nap felé fordítod, hogy minél kisebb legyen az árnyéka (NEM NÉZEL BELE!!!), nem teszel rá tárgy lencsét, legfeljebb Barlow-lencséket, és mögé, a kijövő sugarakra merőlegesen egy fehér lapot teszel. A lap mozgatásával tudsz állítani az élességen, illetve a távcső mozgatásával megtalálhatod a napkorongot.


Úgy dióhéjban kezdőknek körülbelül ezek a sztenderd tanácsok…

2013. szept. 5. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Jah, ami még kimaradt, és szokták emlegetni kezdőknek:

A szemnek alkalmazkodnia kell a sötéthez, a teljes alkalmazkodás körülbelül 20-30 percet vesz igénybe, és az a baj, hogy ezt bármilyen erős fény egy pillanat alatt elrontja. Nem tudom mennyire vagy szorgalmas, (illetve tartok tőle, hogy fiatal vagy még, és a szüleidet nehezen tudod majd rábeszélni, hogy kimehess éjszaka a kertből), de érdemes eltávolodni a lakott településektől, mert az utcai lámpák igen zavaróak. (A Hold ügyében pont nem annyira, mert a Hold is zavaró, szóval újholdkor, ha tiszta éjszakát mond az időjós, érdemes megkérni a szüleidet, hogy menjetek kijjebb a városból. Meg persze azután, ha már tudod, hogy merre mit látsz, mert különben könnyen csak egy elvesztegetett éjszaka lesz. A csillagképeket a kertből is látod, azért híresek, mert fényes csillagokból állnak.) Ha csillagtérképet akarsz nézni, akkor azt vörös fénynél érdemes, az ront legkevésbé a szem alkalmazkodásán. A Stellariumnak is van éjszakai üzemmódja, amikor pirosra állítja a menüjét (képernyővédő meg hasonlók azért keresztbe tehetnek neki!).


Lámpából ezt ajánlom (bocsánat a reklámért): [link] túrázáshoz is jó (nincsenek felesleges funkciói, és harmad annyiba kerül mint a hasonló tudású Petzl vagy Black Diamond termékek), ha csak csillagászkodáshoz használod, akkor gyakorlatilag sosem kell benne elemet cserélni, végül csak úgy tudod tönkretenni, ha elveszíted. (Mondjuk tekintve, hogy sokkal többet tud, mint a csillagászkodáshoz szükséges, próbálhatsz olcsóbbat nézni, amiben csak egy szimpla vörös LED van…)


Amúgy szabad megkérdezni, hogy pontosan milyen távcsövet kaptál?

2013. szept. 5. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Celestron powerseeker 50az tipusú távcsővet :D még tanulgatom hogy kell állígatni de lassan majd megszokom :D
2013. szept. 6. 17:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!